Wszytsko co musisz wiedzieć o dzisiejszej gali wręczenia Fryderyków

Galę poprowadzi Gabi Drzewiecka


2025.04.05

opublikował:

Wszytsko co musisz wiedzieć o dzisiejszej gali wręczenia Fryderyków

Dziś w TAURON Arenie Kraków odbędzie się Gala Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025, w trakcie której poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków. Podczas gali wystąpi plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej: Edyta Bartosiewicz, Krystyna Prońko, Kaśka Sochacka, Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk i Natalia Szroeder, Sobel, Sara James, Wiktor Waligóra, Bracia Kacperczyk oraz team Kubi Producent, Fukaj, bambi i stickxr.

Kraków muzyczną stolicą Polski

Miasto Kraków jest partnerem wydarzenia. − 5 kwietnia Kraków stanie się główną sceną muzyki rozrywkowej w Polsce. Najważniejsze polskie nagrody muzyczne zostaną wręczone w naszym mieście, w TAURON Arenie Kraków. Będziemy gościć artystki i artystów cieszących się wyjątkową sympatią publiczności, reprezentujących różne muzyczne style, pokazujących jak różnorodna może być kultura, także ta popularna – na galę wręczenia Fryderyków zaprasza Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

 

Podczas finału Fryderyk Festiwal 2025 zobaczymy plejadę polskich artystów.

Organizatorzy festiwalu Fryderyk Festiwal 2025 – Związek Producentów Audio Video (ZPAV) i Akademia Fonograficzna – w tym roku zaprosili fanów muzyki do trzech lokalizacji: Warszawy, Katowic i Krakowa. Wręczono już nagrody w kategoriach muzyki jazzowej i klasycznej, a w sobotę, 5 kwietnia w TAURON Arenie Kraków poznamy laureatów Fryderyków w muzyce rozrywkowej.

 

Fryderyki – muzyczne święto branży

Fryderyki to szczególnie ważne dla środowiska muzycznego nagrody. Od lat Akademia Fonograficzna przyznaje je w tajnym, dwuetapowym głosowaniu, a galę ich wręczenia uświetnia koncert najlepszych wokalistek i wokalistów. To prawdziwe święto polskiej muzyki, dlatego z wielką uwagą układamy listę występujących gości i dbamy o oprawę koncertu. W tym roku Gala Muzyki Rozrywkowej będzie inna niż zwykle – również w warstwie wizualnej. Zapraszam do Krakowa, bo szykujemy niezwykłe niespodzianki dla fanów muzyki – zapowiada Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV.

Transmisja Gali Fryderyków w TVP

W sobotę, 5 kwietnia, o godzinie 20:00 w krakowskiej TAURON Arenie rozpocznie się Gala Muzyki Rozrywkowej Fryderyk 2025. Po kilkuletniej przerwie Telewizja Polska ponownie przeprowadzi transmisję tego wydarzenia. Przypomnijmy, że TVP pokazywała galę Fryderyków w latach 2007–2018.

Ceremonię będzie można oglądać na antenie TVP2 oraz online, za pośrednictwem platformy TVP VOD. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części i potrwa do godziny 22:00.

Kto poprowadzi galę

Gospodynią tegorocznej gali Fryderyków będzie Gabi Drzewiecka – dziennikarka, która niedawno przeszła z TVN do Telewizji Polskiej. Bilety na wydarzenie wciąż są w sprzedaży. Za reżyserię koncertu odpowiada Tomasz Motyl, a organizatorzy zapowiadają kilka istotnych zmian. Jedną z nich będzie nowy układ przestrzeni – nominowani artyści zasiądą przy okrągłych stołach ustawionych na głównej płycie hali, co ma nadać wydarzeniu bardziej kameralny charakter. Wygląda wiec na to, że gala będzie formą przypominałą nieco Brit Awards.

 

Edyta Bartosiewicz i inne legendy sceny

Na scenie pojawi się Edyta Bartosiewicz, niezależna artystka, autorka, kompozytorka i producentka nagrań. Debiutowała w 1990 roku wraz z awangardowym zespołem Holloee Poloy albumem „The Big Beat”. Już dwa lata później ukazała się jej pierwsza solowa płyta „Love”. Artystka sprzedała łącznie ponad milion płyt i otrzymała wiele branżowych nagród, w tym kilka Fryderyków.

 

Podczas gali wystąpi laureatka trzech Fryderyków, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, Kaśka Sochacka – nagrodzona w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za krążek Ciche dni, a także uhonorowana Fryderykiem w kategorii Nowe Wykonanie za singiel Ostatnia prosta.

Obok niej zobaczmy wielokrotnie nagradzanego Fryderykami piosenkarza, kompozytora i multiinstrumentalistę Krzysztofa Zalewskiego. Ulubieniec festiwalowej publiczności, mający opinię artysty, który doskonale umie połączyć to, co popularne z tym, co alternatywne, wiosną ruszy w kolejną trasę koncertową, promującą szósty studyjny album: Zgłowy.

Uroczystą Galę Muzyki Rozrywkowej uświetni występ ikony polskiej sceny – Krystyny Prońko. To wokalistka i kompozytorka, która lubi miksować muzyczne style, świetnie czując się w repertuarze jazzowym, jak i popowym, czym niezmienne od 55 lat zachwyca publiczność.

Nie zabraknie także propozycji dla fanów hip-hopu. Na Fryderykowej scenie pojawi się Sobel – raper, autor tekstów i producent muzyczny. Od kiedy w 2019 roku wydał singiel Impreza, kolekcjonuje diamentowe i platynowe krążki.

Zobaczymy także duet Meli Koteluk i Natalii Szroeder. Mela – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka – ma na koncie kilka Fryderyków. W tym roku do jej dorobku dołączyła kolejna nominacja do nagrody w kategorii Singiel Roku – Pop Alternatywny, za utwór Himalaje. Natalia powalczy natomiast o Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop, za album REM oraz Singiel Roku – Pop za utwór Sama na planecie.

W TAURON Arenie Kraków pojawi się również nominowana w kategorii Album Roku Pop Sara James. Nastoletnia wokalistka nie daje o sobie zapomnieć od 2022 r., kiedy wzięła udział w przesłuchaniach do amerykańskiego programu „America’s Got Talent”. Rok później odebrała Fryderyka za Najlepszy Debiut Fonograficzny, a w 2024 r. wydała debiutancki album Playhouse, który otrzymał nominację do tegorocznej edycji konkursu.

 

Kolejnym przedstawicielem młodego pokolenia na koncercie galowym Fryderyk Festiwal 2025 będzie Wiktor Waligóra, nominowany w dwóch kategoriach: Album Roku Pop Alternatywny z płytą Czekam na świt oraz Fonograficzny Debiut Roku.

Organizatorzy Gali Muzyki Rozrywkowej zaprosili również Braci Kacperczyk, którzy w ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2024 nominowani są w kategorii Singiel Roku Pop za utwór Wolne duchy, wykonywany wspólnie z Darią Zawiałow i Mrozem.

Fanów hip hopu z pewnością ucieszy obecność na scenie teamu Kubi Producent, Bambi, Fukaj i STICKXR – czołówki najpopularniejszych polskich raperów, nominowanych do Fryderyka w kategorii Singiel Roku – Hip Hop za piosenkę Woda księżycowa.

14 kategorii muzyki rozrywkowej

Organizatorzy Fryderyk Festiwal 2025 ogłosili nominacje w 13 kategoriach muzyki rozrywkowej, ale podczas gali w TAURON Arenie Kraków poznamy laureata jeszcze jednej 14. kategorii – Artysta/Artystka Roku. Zostali do niej zakwalifikowani wszyscy wykonawcy, których album lub singiel został nominowany do Fryderyka w tej edycji.

 

Nominowani do Fryderyków 2025:

Album roku – pop:
Anna Rusowicz – Dziewczyna Słońca
Kaśka Sochacka – Ta druga
Margaret – Siniaki i cekiny
Natalia Szroeder – REM
Sara James – Playhouse

Singiel roku – pop:
Daria Zawiałow – Ballada o niej (Live, 92′)
Kaśka Sochacka – Szum
Męskie Granie Orkiestra – Wolne duchy
Natalia Szroeder – Sama na planecie
Wiktor Dyduła – Tam słońce, gdzie my

Album roku – pop alternatywny:
Daria ze Śląska – Na południu bez zmian
Karaś/Rogucki – Atlas iskier
Katarzyna Nosowska i Błażej Król – „Kasia i Błażej”
Tomasz Makowiecki – Bailando
Wiktor Waligóra – Czekam na świt

Singiel roku – pop alternatywny:
Brodka – Spotkanie z Warszawą
Daria ze Śląska – Skacz ze mną na bombę ft. Małpa
Kasia Lins – Trucizna
Mela Koteluk – Himalaje
Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY

Album roku – rock & blues:
Agnieszka Chylińska – 30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do ciebie wrócę
Cool Kids Of Death – Origami
Myslovitz – Wieczorami chłopcy wychodzą na ulicę – 25 lat 'Miłości w czasach popkultury’”
Tides From Nebula – Instant Rewards
Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY

Album roku – metal:
Behemoth – XXX Years Ov Blasphemy
Blindead – Vanishing
Dom Zły – Ku pogrzebaniu serc
Grzegorz Kupczyk – Grzegorz Kupczyk
TSA Dream Team – Live 2021

Album roku – muzyka alternatywna:
Błoto – Grzybnia
Bogdan Kondracki – Cudze rady psują mi życie
Brodka – Wawa
Coals – Sanatorium
Skalpel – Recut
Zamilska – United Kingdom of Anxiety

Album roku – hip-hop:
Bisz/Kosa – Lata
Ćpaj Stajl – Białe szaleństwo
O.S.T.R. – XX
Otsochodzi – TTHE GRIND
Sobel – W Związku z Muzyką

Singiel roku – hip-hop:
Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr – Woda Księżycowa
Mata – Lloret de Mar
O.S.T.R. – Tango Porcjarza
Quebonafide – Futurama 3 (fanserwis)
Sobel – Mama powtarzała

Album roku – muzyka korzeni:
Warsaw Village Band & Bassałyki – Sploty
Łukasz Ojdana ft. DREVO i Mariia Ojdana – Wędrujący ptak
Marcin Wyrostek i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej – Tradycja
Sw@da x Niczos – #INDAWOODS
Zazula – Pieśni ludu
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska – Nie ma ziemi nad Kujawy

Album roku – muzyka ilustracyjna:
Webber – 1989 Musical
Baasch – Lipstick On The Glass (Original Motion Picture Soundtrack)
Łukasz Targosz – Diabeł (Original Motion Picture Soundtrack)
Mariusz Obijalski – A Statek Płynie (Teatr Muzyczny Capitol)
KĘPIŃSKI KOWALONEK – Prosta sprawa (muzyka i piosenki z serialu)

Teledysk roku:
Daria Zawiałow & Mateusz Dziekoński – Ballada o Niej (Daria Zawiałow_
Andrzej Dragan – Futurama 3 (fanserwis) (Quebonafide)
Darya Zahorskaya – Woda Księżycowa (Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr)
Michał Sierakowski – ZGŁOWY (Krzysztof Zalewski)
Monika Brodka – Spotkanie z Warszawą (Brodka)

Fonograficzny debiut roku:
Ania Szlagowska
Dominika Płonka
Hubert.
Przebiśniegi
Wiktor Waligóra

 

Laureaci Złotego Fryderyka – Muzyka Rozrywkowa

Beata Kozidrak

Niezwykły głos jednego z największych zespołów wszech czasów, który cały czas wypełnia sale koncertowe. Autorka setek niezapomnianych tekstów, kompozytorka, producentka, artystka solowa. Od ponad 45 lat podbija serca publiczności.

Początek jej przygody muzycznej i jednocześnie przełomowy moment to występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Debiuty” w 1978 roku. BAJM debiutował wówczas utworem Piechotą do lata i od razu zawędrował na drugie miejsce festiwalowego podium. Z dnia na dzień zespół stał się sensacją sceny muzycznej.

 

Z BAJMem wydała 10 albumów studyjnych oraz wypromowała przeboje, takie jak: Józek, nie daruję ci tej nocy, Co mi Panie dasz, Nie ma wody na pustyni, Dwa serca, dwa smutki, Jezioro szczęścia, Biała armia i wiele innych, które na stałe zapisały się na kartach polskiej muzyki.

Po latach nagrań z zespołem Beata rozpoczęła pracę nad autorskimi albumami. Pierwszy krążek zatytułowany Beata przyniósł jej dwa Fryderyki w kategorii „Wokalistka Roku” i „Album Roku Pop”, drugi Teraz płynę pokrył się podwójną platyną, kolejne dwa ugruntowały jej pozycję jako artystki solowej.

Jest autorką biograficznej książki „Beata. Gorąca krew”, w której pokazała się od dotąd nieznanej strony: szczera do bólu, ludzka, odważnie odsłaniająca prywatne życie.

Artystka ma na swoim koncie również piosenki do filmów: Rzeka marzeń z muzyką Krzesimira Dębskiego – do obrazu W pustyni i w puszczy oraz piosenkę do filmu Stara baśń – kiedy słońce było bogiem, a także rolę dubbingową w obrazie Playmobil. Film, gdzie wcieliła się w symboliczną rolę Wróżki Chrzestnej.

Dla tysięcy fanów taką właśnie jest – wróżką, która spełnia ich marzenia, sceniczną przyjaciółką, fenomenalną wokalistką.
Jej głównym żywiołem jest scena i studio nagrań, a odwaga i doświadczenie pozwala bawić się muzyką. Jej piosenki są ponadczasowe, inspirują młodych twórców, którzy nieustannie zapraszają ją do współpracy przy swoich projektach. Odwaga i różnorodność muzyczna to jej znaki firmowe.

Wojciech Trzciński

Kompozytor, aranżer, dyrygent, autor przebojów, twórca Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, za co został uhonorowany nagrodą Kreatora Kultury tygodnika „Polityka”. Zmarł w lutym tego roku, pozostawiając muzyczny świat w żałobie.

Z wykształcenia geograf, artystyczną pasję rozwijał w klubach studenckich jako kompozytor i piosenkarz. Z czasem zaczął tworzyć dla najpopularniejszych wykonawców w kraju, a jego kompozycje rozbrzmiewały w stacjach radiowych i zdobywały nagrody na festiwalach. Magda Umer, Krzysztof Krawczyk, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Andrzej Rybiński, Irena Jarocka ponieśli jego melodie w świat. Jak minął dzień, Małe tęsknoty, Staruszek świat, Żegnaj lato na rok i setki innych utworów znała i śpiewała cała Polska. W 1980 r. dostał tytuł kompozytora i aranżera roku w plebiscycie Studia Gama. Pisał muzykę do filmów i sztuk teatralnych: Halo Szpicbródka, Krzyk, Kobieta i kobieta. Stworzył oratorium Kolęda nocka”, opiekował się artystycznie festiwalami w Opolu i Sopocie, był dyrektorem artystycznym Programu Pierwszego Polskiego Radia. Był współtwórcą idei Fryderyków. 19 grudnia 2024 r. został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczyła artyście minister kultury Hanna Wróblewska.

Polecane