W Sopocie piątka promować będzie Katowice

Biff, Iowa Super Soccer, The Complainer, Czesław Śpiewa i Myslovitz


2010.08.16

opublikował:

W Sopocie piątka promować będzie Katowice

Pięć zespołów i pięć odmiennych stylistyk, wszyscy jednak wywodzą się ze Śląska. Biff, Iowa Super Soccer, The Complainer, Czesław Śpiewa i Myslovitz wystąpią podczas plenerowego koncertu promującego Katowice jako kandydata na Europejską Stolicę Kultury 2016.

Pierwszymi skojarzeniami związanymi z Górnym Śląskiem są kopalnie i huty. Nie można jednak pominąć faktu, że w tym postindustrialnym pejzażu od lat wyrastają kolejni artyści, którzy nierzadko mają wiele do powiedzenia na krajowej i międzynarodowej scenie artystycznej.

W środę 18 sierpnia będziemy mogli się o tym przekonać. Biuro ESK 2016 Katowice organizuje koncert promujący miasto jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Nieopodal sopockiego molo stanie Ogród Muzyki (nawiązujący do hasła katowickiej kandydatury), w którym wystąpi pięć zespołów prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną. Biff kojarzony jest ze zwariowanymi piosenkami pop rockowymi, Iowa Super Soccer to wypadkowa indie rocka i akustycznego popu, The Complainer to elektronika. Dwóch kolejnych zespołów nie trzeba przedstawiać. Czesław Śpiewa pojawił się trzy lata temu i wywołał duże zamieszanie. Myslovitz to dziś legenda rockowego grania i inspiracja dla wielu młodych zespołów.

18 sierpnia od godziny 16 nieopodal molo poczujemy nad morzem kawałek Śląska. Przyjdź i sprawdź dlaczego to właśnie Katowice powinny być Europejską Stolicą Kultury 2016 – zachęcają organizatorzy koncertu.

PROGRAM KONCERTU:

BIFF

Ania Brachaczek – wokal, keyboard

Hrabia Fochmann – gitara

Jarosław Kozłowski – perkusja

Michał Pfeiff – gitara basowa

Piotr „Bojkot” Drążkiewicz – instrumenty klawiszowe

Zespół stworzony przez Anię Brachaczek (Los Trabantos, Pogodno) i Hrabiego Fochmanna (Pogodno), wspomagany przez najlepszą sekcję w kraju, czyli Jarka Kozłowskiego (Pogodno, Mitch&Mitch) i Michała Pfeiffa (Pogodno). Ich muzyka to wypadkowa rocka, muzyki tanecznej, bigbeatu i punku, a sam zespół określa swoją muzykę jako oniryczny punk. W 2009 roku wydali album Ano, za który dostali cztery nagrody Fryderyk. Grali w większości polskich klubów i na festiwalach: Open`er, OFF Festival.

IOWA SUPER SOCCER

Natalia Baranowska – wokal

Kasia Włosek – wiolonczela

Agnieszka Bednarz – skrzypce

Michał Skrzydło – gitara akustyczna, wokal

Wojtek Sawicki – gitara

Piotr Sawicki – gitara basowa

Sławek Plotek – perkusja

Zespół wywodzący się z Mysłowic, założony w 2004 roku. Grają muzykę alternatywną z pogranicza indie rocka i akustycznego popu. Wydali dwie płyty : Lullabies to Keep Your Eyes Closed (w 2008 roku) i Stories Without Happy Ending (2010). Obie zostały świetnie przyjęte tak przez publiczność, jak i przez krytyków (debiutancki album został płytą tygodnia m.in. na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia). Występowali na wielu scenach w Polsce i Europie, grając także na ważnych festiwalach muzycznych: OFF Festivalu, Open`er, Ars Cameralis Silesiae Superioris czy Globaltica. Grali z takimi artystami jak: Barbara Morgenstern, Lonely Drifter Karen, Myslovitz, Matt Elliott czy Mark Kozelek.

THE COMPLAINER

Wojciech Kucharczyk – wokal, instrumenty perkusyjne, elektro

Asia Bronisławska – głos, gitara, klawisze

Paweł Trzciński – klawisze, instrumenty perkusyjne, głos

Asia Ficek – gitara, głos

Ola Rzepka – instrumenty perkusyjne

Piotr Steczek – skrzypce akustyczne i elektryczne

Marcin Zarzeka – projekcje, gadżety, ruch

Grupa muzyczno-wizualna pochodząca z Katowic. Początkowo był to jednoosobowy projekt legendy polskiej sceny designersko-muzycznej Wojciecha Kucharczyka, twórcy kultowej, nieistniejącej już oficyny mik!musik. Po sukcesie płyty …& The Complainers (w 2007 roku) projekt przerodził się w kwartet i w takim składzie nagrał album Power, Joy, Happiness, Fame (w 2008 roku). Płyta ta spotkała się z niesłychanym przyjęciem publiczności tak polskiej, jak i światowej (zespół koncertował na wszystkich ważnych polskich festiwalach muzycznych – OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, TRANSvizualia, Unsound, ale też w całej Europie, a także w USA). Co ważne – album spotkał się także z wyjątkowo ciepłym przyjęciem mediów, krytycy nie kryli zachwytów określając muzykę The Complainer jako najlepszą polską odpowiedź na discopunk i dzieło na światowym poziomie.

CZESŁAW ŚPIEWA

Czesław Mozil – wokal, akordeon, instrumenty klawiszowe

Projekt muzyczny Czesława Mozila, pochodzącego z Zabrza artysty, od lat dzielącego życie między Danię (do której wyjechał wraz z rodzicami w wieku 5 lat) a Polską. W 2000 roku założył zespół  Tesco Value, który dosyć szybko zdobył rozgłos w całej Europie. Z zespołem tym wydał trzy płyty. Jako Czesław Śpiewa wydał dwie płyty: Debiut (w 2008 roku, album pokrył się podwójną platyną) i Pop (w 2010 roku). Współpracował z najważniejszymi polskimi muzykami: Hey`em, Gabą Kulką, Hurtem.

MYSLOVITZ

Artur Rojek – wokal, gitara

Wojciech Powaga – gitara

Przemysław Myszor – gitara, instrumenty klawiszowe

Jacek Kuderski – gitara basowa

Wojciech Kuderski – perkusja

Założony w 1992 roku, z inicjatywy Artura Rojka, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Dotychczas wydali 7 albumów: Myslovitz (w 1995 roku), Sun Machine (w 1996 roku),

Z rozmyślań przy śniadaniu (w 1997 roku), Miłość w czasach popkultury (w 1999 roku, album pokrył się podwójną platyną), Korova Milky Bar (w 2002 roku, platynowa płyta, w 2003 roku ukazała się anglojęzyczna wersja płyty), Skalary,mieczyki, neonki (w 2004 roku) i Happiness Is Easy (w 2006 roku, album zdobył platynową płytę). Zespół zdobył najważniejsze nagrody polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyki, Paszport Polityki, MTV European Award, Superjedynki. Występowali nie tylko na polskich scenach i festiwalach, ale też w Europie i USA. Otwierali koncerty takich gwiazd, jak Iggy & The Stooges, Simply Minds, Skin, Travis, The Corrs.

Polecane