Steve Reich jest jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, a także czynnym muzykiem, wykonującym własne dzieła. Urodził się w Nowym Jorku i z tym miastem związany jest do dziś. Od dzieciństwa zaangażowany w muzykę, ewoluował przez kolejne dekady, aż do mistrzostwa prostoty, osiągniętego w kluczowych latach minimalizmu za sprawą „Drumming” i „Music for 18 Musicians”. Otrzymał nagrodę Grammy i szereg innych wyróżnień. Muzyka Steve`a Reicha wykonywana jest przez najważniejsze orkiestry i zespoły muzyczne na całym świecie, m.in. London Symphony Orchestra, New York Philharmonic, San Francisco Symphony, Ensemble Modern, czy London Sinfonietta.
Do licznego grona artystów czerpiących inspirację z muzyki Steve`a Reicha zaliczają się między innymi: Brian Eno, Peter Gabriel, David Bowie, Jonny Greenwood i Pat Matheny. Znalazł naśladowców dla sporej grupy twórców zafascynowanych minimalizmem, oraz zainspirował całe pokolenie DJ-ów i twórców muzyki. Hołdem dla tego twórcy, uważanego przez wielu za „ojca kultury DJ-skiej”, jest wydana w roku 1999 w Nonesuch płyta Reich Remixed z nowymi wersjami utworów kompozytora, wykonywanych przez współczesnych twórców m.in. takich jak Coldcut, Dj Spooky, Howie B, D Note, Ken Ishii czy The Orb. W marcu w Londynie premierę miała najnowsza kompozycja Reicha „Radio Rewrite”, inspirowana twórczością Radiohead.
24 kwietnia minęła 37 rocznica prawykonania jednego z najsłynniejszych dzieł Steve’a Reicha, czyli „Music for 18 Musicians”. To kompozycja bardzo charakterystyczna dla całego amerykańskiego minimalizmu, od prawie czterech dekad współtworząca kanon muzyki współczesnej. Utwór przeznaczony na wiolonczelę, skrzypce, dwa klarnety, cztery fortepiany, trzy marimby i cztery głosy kobiece może być wykonywany przez większą liczbę osób niż tytułowa osiemnastka. Wykonanie odbyło się bez partytur, trochę na zasadach występu zespołu rockowego, który nagrywa utwór wspólnie, doskonale rozumiejąc intencje swojego lidera.
Pierwszego wykonania z partytur dokonał w latach 90. The Ensemble Modern, dla którego potrzeb Reich zdecydował się stworzyć zapis nutowy – nikt wcześniej nie potrafił go odtworzyć. Utwór do dziś wskazywany jest jako inspiracja przez wielu muzyków, zwłaszcza sceny elektronicznej i alternatywnej. Reichowi na Open’erze towarzyszyć będzie The Ensemble Modern, zespół dający rocznie około setki koncertów i wypełniający sale koncertowe na całym świecie.
Paweł Althamer wraz z Grupą Nowolipie tegorocznymi twórcami Galerii Open`era!
Paweł Althamer to rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video. Jeden z najciekawszych i najważniejszych współczesnych polskich artystów. Już u początków swej twórczości wykorzystywał różnorodne media, obok klasycznych technik uprawiając performanse, akcje czy działania (często ulotne i chwilowe), nigdy nie rezygnując z dziedziny, którą studiował – rzeźby. Jego prace były pokazywane w ramach prestiżowych międzynarodowych wystaw, jak Biennale w Wenecji i Berlinie oraz wystaw w Centrum Pompidou w Paryżu, Gugenheim Museum w Berlinie czy Tate Liverpool. W tym roku prace Pawła Althamera będą pokazywane na 55 Biennale w Wenecji w ramach międzynarodowej wystawy głównej “The Encyclopedic Palace”. Dzieło Pawła Althamera powstaje obecnie przy współudziale Grupy Nowolipie działającej przy Państwowym Ognisku Artystycznym na warszawskiej Woli. Tradycyjnie już nie zdradzimy, nad czym pracuje artysta zaproszony do Galerii Open’era, ale będzie to wielkoformatowa praca, w której końcowej fazie powstawania będzie mógł wziąć udział każdy z uczestników festiwalu.
Z kolei to, co wydarzy się w jedną z Open`erowych nocy będzie kontynuacją performensu „Pramień Sonca” (2012), który odbył się w nocy z 17 na 18 maja 2012 r. w Mińsku. W stolicy Białorusi, gdzie spotkanie na ulicy kilku przyjaciół może być uznane za nielegalne zgromadzenie, gdzie za klaskanie na ulicy zapadały kilkuletnie wyroki i gdzie władza chce kontrolować dosłownie wszystko ponad 150 osób w złotych skafandrach przemaszerowało ponad 3 kilometry główną ulicą, by powitać słońce. Przełamali swój strach i wyszli na spotkanie nadziei na nowy lepszy dzień.
W Gdyni, podczas festiwalowej nocy, również planujemy specjalny koncert oraz nocny marsz ku wschodzącemu słońcu, w którym będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni uczestnicy festiwalu.
CENY BILETÓW:
karnet 4 dniowy (03.07 – 06.07) – 470 PLN
karnet 4 dniowy pole namiotowe 7 dni (02.07 – 08.07) – 550 PLN
bilety jednodniowe – 189 PLN
karnet SKM – 23 PLN (dostępne tylko na altersklep.pl)
dopłata – pole namiotowe – 120 PLN (dostępne tylko na altersklep.pl)
bilet camper – 400 PLN (dostępne tylko na altersklep.pl)
Rihanna – specjalny koncert – 7 lipca, dzień po Heineken Open’er Festival
Miejsce: Gdynia, Lotnisko Gdynia – Kosakowo
Ceny biletów: 258 PLN (Golden Circle), 198 PLN (General Admission)
Wszyscy posiadacze karnetów czterodniowych na Open’era, będą mogli uczestniczyć w koncercie bez dodatkowych opłat, a pobyt na polu namiotowym zostaje przedłużony o kolejną noc.
DOTYCHCZAS OGŁOSZENI ARTYŚCI:
Kings Of Leon, Blur, Arctic Monkeys, Queens of the Stone Age, Alt-J, Animal Collective, Devendra Banhart, Disclosure, Editors, Hey, Kendrick Lamar, Maria Peszek, Modest Mouse, Nick Cave & The Bad Seeds, Skunk Anansie, Tame Impala, Crystal Fighters, Matisyahu, Transmisja, UL/KR, Mikromusic, Skubas, Domowe Melodie oraz Kixnare.