Ivo Pogorelić (ur.1958) wzbudza kontrowersje od początku swej kariery, którą rozpoczął w Belgradzie w wieku 7 lat. Studiował w Moskwie w Centralnej Szkole Muzycznej u Jewgienija Timakina oraz od 1975 w Konserwatorium Moskiewskim u Wiery Gornostajewej i Jewgienija Malinina. W 1976 rozpoczął prywatne studia u gruzińskiej pianistki Alizy Kezeradze, która w 1980 roku została jego żoną, a ich małżeństwo trwało aż do śmierci artystki w 1996 roku.
Zanim Pogorelić pojawił się na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zdobył I nagrodę na konkursie im. Casagrandego w Terni (Włochy) w 1978 oraz na konkursie w Montrealu w 1980. W tym samym roku pokochała go publiczność warszawskiego konkursu za oryginalność i walkę z konwenansami.
Długowłosy chłopiec w kamizelkach i koszulach z żabotami grał bowiem z niespotykaną dotąd pasją, przełamując wszelkie sztuczności i napuszenie świata sal koncertowych. Jury nie dopuściło Pogorelića do finału konkursu, w którym uczestnicy grają chopinowskie koncerty, a oceniająca uczestników wielka pianistka Martha Argerich na znak protestu ostentacyjnie opuściła Warszawę. Paradoksalnie ten międzynarodowy skandal przyczynił się do ogromnej sławy Pogorelića, który już rok później zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a Koncert f-moll Chopina nagrał pod dyrkekcją Claudio Abbado dla Deutsche Grammmophon, co przynosiło mu uznanie światowej krytyki.
W kolejnych latach, szczególnie po śmierci żony A. Kezeradze w 1996, Pogorelić ograniczył publiczne występy, poświęcając się m.in.działalności charytatywnej: ustanowił fundację dla młodych muzyków w Chorwacji, działa jako ambasador dobrej woli przy UNESCO, angażuje się w odbudowę Sarajewa. Założył dwa festiwale swojego imienia: dla młodych talentów w Bad Wörishofen w Bawarii (1989-1997) i Pasadenie (od 1993). W marcu 2007 roku artysta po raz pierwszy po 26-letniej nieobecności w Polsce wystąpił z recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, rok później jego występ zainagurował festiwal „Chopin i jego Europa”. Do tej pory jednak Pogorelić nigdy nie zagrał chopinowskiego koncertu w Polsce! Dopiero w tym roku zdecydował się zaprezentować ten utwór na krakowskim Festiwalu, podczas koncertu (13 listopada o godz. 19.30), odbywającego się z okazji 100. rocznicy śmierci dwóch wielkich polskich kompozytorów – Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego. Artyście towarzyszyc będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego.
Pogorelić uważany jest za jednego z najoryginalniejszych pianistów naszych czasów. Choć jego gra wypływa z tradycji szkoły rosyjskiej i usłyszeć w niej można echa sztuki Vladimira Horowitza i Marthy Argerich, jest w istocie artystą osobnym, nieprzynależnym do pianistycznych trendów. Jego interpretacje budzą zarówno zachwyt, jak i oburzenie; dla jednych krytyków „wyprzedza naszą epokę o 200 lat”, dla innych „zniekształca muzykę nie do poznania”. Ciekawe, jak zapreznetuje się festiwalowej publiczności w koncercie, którego nie miał szansy zagrać na Konkursie Chopinowskim 29 lat temu.
V Festiwal Muzyki Polskiej (Kraków, 9-15 listopada 2009) to wyjątkowy projekt, który zaledwie w kilka lat zyskał renomę jednego z najciekawszych wydarzeń kraju i który – jako jedyny na świecie – na tak szeroką skalę propaguje polską twórczość. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki polskiej w najlepszym wykonaniu, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych wykonawców, którzy propagują dokonania naszych kompozytorów na całym świecie. Repertuar zaś tworzą nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe kompozycje zamawiane specjalnie na potrzeby Festiwalu.
Dotąd gwiazdami festiwalu byli m.in.ronos Quartet, Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Nigel Kennedy, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna. W trakcie Festiwalu odbywają się warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej. Festiwal podczas każdej edycji gromadzi wielotysięczną widownię, a jego koncertów za pośrednictwem transmisji Polskiego Radia, a także transmisji w Internecie i stacji zrzeszonych w EBU (European Broadcast Union) Europejskiej Unii Nadawców słuchają miliony odbiorców.
Szczegóły na stronie festiwalu: www.fmp.org.pl
Bilety: ebilet.pl kasa festiwalowa Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, punkty SIM (Kraków, ul. Św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego).