17 lipca po raz pierwszy dla publiczności otwiera swe podwoje Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Spichlerz to nie izba pamięci, ale żywy magazyn muzyki, multimedialne muzeum polskiego rocka, miejsca gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nim związanych. Dlatego już na początku swej działalności zaprasza na niezwykły koncert.
Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie będzie wyjątkowym w skali kraju muzeum. Co w nim zobaczymy? Niech to zostanie tajemnicą jeszcze przez kilka tygodni. Projekt realizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie współfinansują gmina Jarocin, Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiat jarociński. .
W przeddzień festiwalu, w dniu otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka – 17 lipca na dziedzińcu za budynkiem spichlerza odbędzie się wieczorny koncert otwarcia. Wystąpią zespół Thataz, czyli tatusiowie dzieci z tego samego przedszkola w Poznaniu grający m. in. utwory, które były wykonywane podczas festiwalu w Jarocinie. Po Thataz przyjdzie czas nie niezwykły koncert Dzieci Jarocina, czyli Orkiestry Reprezentacyjnej Spichlerza Polskiego Rocka. Dołączą do nich specjalni goście: Piotr Banach (Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm 2,3), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love) oraz Sebastian Riedel, syn debiutującego w 1980 r. w Jarocinie Ryszarda Riedla. Będzie to podróż przez cztery dekady – od 1970 r. (pierwsze Wielkopolskie Rytmy Młodych) aż do ostatnich edycji festiwalu. Tomasz Budzyński wystąpi też ze specjalnym projektem – „Stacja Jarocin”. Zagra dokładnie 30 lat po jarocińskim sukcesie Siekiery, zespołu bezkompromisowego, który w 1984 r. zszokował publiczność, dziennikarzy, a koncert stał się jednym z najważniejszych w historii polskiego punk rocka. Budzyński wykona jego fragmenty. Będzie to jednak wydarzenie niepowtarzalne, bowiem Tomasz Budzyński z zespołem zagra przede wszystkim utwory artystów, których spotkał w Jarocinie ྐ, a ich twórczość stylistycznie odbiegała od tego co na scenie prezentowała Siekiera. Publiczność usłyszy więc piosenki Variete, Rendez-Vous, Izraeala, RAP, Mikrofony Kaniony, Lecha Janerki. Całość poprowadzi Walter Chełstowski, współorganizator „Jarocina” w latach 1980-1986.
Projekt jest wspólnym prezentem dla Spichlerza od Stowarzyszeń: Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Jarocin XXI. Mecenasami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Czwartek, 17 lipca, godz. 20:00 – plac za Spichlerzem Polskiego Rocka , al. Niepodległości 5.