Word music in Warsaw
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur to przede wszystkim trwające tydzień, wielkie, muzyczne święto i jedna z najważniejszych imprez tego typu na naszym kontynencie. To 14 wyjątkowych koncertów (2 koncerty dziennie) oraz 7 niezapomnianych dni muzycznych warsztatów, podczas których gry na wyjątkowych instrumentach, pochodzących z różnych zakątków świata, uczą wielcy mistrzowie.
Tegoroczny Festiwal rozpocznie koncert inauguracyjny podczas którego w Sali Kongresowej wystąpi reprezentująca Polskę Urszula Dudziak. Zaprezentuje ona, wraz z zespołem Superband, swój nowy projekt, stworzony specjalnie na Festiwal. Tego dnia w Sali Kongresowej rozbrzmiewać będą także porywające dźwięki afrobeatu w wykonaniu ikony tego stylu, dwukrotnie nominowanego do nagrody Grammy, Femiego Kuti i Positive Force. Koncert inauguracyjny to jednak dopiero początek muzycznych atrakcji. W trakcie festiwalu odbędzie się kilkanaście koncertów artystów z całego świata. Wystąpią miedzy innymi: Sara Tavares z Portugalii, Carmen Linares oraz Mercedes Peón z Hiszpanii, Corvus Corax z Niemiec, Maria Kalaniemi z Finlandii, Hoven Droven ze Szwecji, Aynur z Turcji, Psarantonis z Grecji , Barbara Furtuna z Korsyki oraz The Idan Raichel Project z Izraela. Wszystkie koncerty między 26 września a 1 października odbywać się będą w specjalnym festiwalowym namiocie, który jak co roku, przez ponad tydzień stać będzie przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).
Warsztaty
Skrzyżowanie Kultur to obok wyjątkowych koncertów także wyczekiwane i oblegane warsztaty muzyczne. Podczas odbywających się w tym roku między 26 a 30 września zajęć pod okiem mistrzów z Norwegii, Włoch, Polski, Węgier, Szwecji i Wybrzeża Kości Słoniowej doskonalić będzie można takie umiejętności jak: ekspresja sceniczna, tradycyjny śpiew polski czy gra na: dumli, joiku, tarantelli czy perkusji flamenco. Warsztaty zakończą się niedzielnym koncertem Mistrzów.
Muzyka to nie wszystko
Warszawski Festiwal Skrzyżowie Kultur już od kilku lat przestał być jedynie wydarzeniem muzycznym. To także specjalny przegląd filmowy pt. „Muzyka w filmie”, a w tym roku także projekt artystów plastyków Cross Art. Cross Culture. Cross Europe, dzięki któremu skrzyżowanie kultur w Warszawie będzie można nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć.
Przegląd filmowy pt. „Muzyka w filmie” między 26 a 30 września w warszawskiej Kinotece, a na ekranie sześć fabularnych i dokumentalnych obrazów, które przybliżą widzom różnorodne kultury i gatunki muzyczne. Niektórych bohaterów filmów będzie można także podziwiać na festiwalowej scenie.
Zobaczyć Skrzyżowanie Kultur
Cross Art. Cross Culture. Cross Europe to nazwa projektu specjalnego, który w festiwalowym programie zaistnieje po raz pierwszy. Przeniesie on skrzyżowanie kultur do przestrzeni miejskiej. W projekcie udział wezmą młodzi polscy artyści sztuk wizualnych, którzy zainspirowani tematyką festiwalową i towarzyszącą temu wydarzeniu barwną wielokulturowością stworzą własne artystyczne spojrzenia na krzyżowanie się i wzajemnie oddziaływania różnych kultur. W ramach pierwszej części projektu już 19 i 20 września na rogu ulic Żelaznej i Alei Solidarności skrzyżowanie kultur oglądać będzie można w wielkim formacie, a swój artystyczny obraz stworzy znany z niebanalnych projektów Sepeusz.
Pełny program Festiwalu oraz więcej informacji o artystach i pozostałych akcjach na www.festiwal.warszawa.pl
***
Bilety na festiwalowe koncerty do kupienia na www.eventim.pl, bilety na przegląd filmowy dostępne w kasach Kinoteki PKiN od 16 września 2011 r.