KnŻ we wtorek w Stodole

Legendarna formacja Kazika uderzy ponownie


2010.03.15

opublikował:

KnŻ we wtorek w Stodole

Ten koncert KnŻ miał się pierwotnie odbyć w lutym, jednak ze względów zdrowotnych (Kazik miał infekcję gardła) został przełożony na najbliższy wtorek – 16 marca. Przed KnŻ, tak jak planowano wcześniej pojawi się cross-overowa formacja Wu-Hae.

KnŻ, czyli zespół „Kazik Na Żywo” powstał w 1992 roku w składzie Kazik, gitarzysta Adam „Burza” Burzyński, basista Michał „Kwiatek” Kwiatkowski i perkusista Kuba Jabłoński.

Z początku zespół grał gitarowe wersje piosenek znanych z solowych płyt Kazika. Pierwszym ważnym koncertem był występ podczas festiwalu w Sopocie w 1992 roku. Pierwsza płyta „Na żywo, ale w studio” z 1994 roku zawierała nie tylko piosenki z solowego repertuaru Staszewskiego, ale również zupełnie premierowe. Wśród nich największym powodzeniem cieszyło się nagranie „Artyści”. Po nagraniu płyty Jabłońskiego zastąpił Tomasz Goehs, a kilka miesięcy później do grupy dołączył gitarzysta Robert „Litza” Friedrich. W tym składzie Kazik Na Żywo zrealizował dwie płyty. Na pierwszej, „Porozumienie ponad podziałami” z 1995, znalazł się przebój „Tata dilera”, a na drugiej „Las Maquinas de la Muerte” z 1999, największym powodzeniem cieszyło się nagranie tytułowe i piosenka z repertuaru Kazimierza Grześkowiaka „W południe”.

Przez ten czas Kazik Na Żywo stał się jedną z najpopularniejszych grup czadowych w kraju. W połowie 2000 roku z zespołem pożegnał się Litza, zastąpił go Olaf „`Off” Deriglasoff. W 2002 wyszła ostatnia płyta podsumowująca działalność koncertową zespołu – „Występ”.

Ostatni koncert grupa zagrała 23 maja 2004 w Warszawie w Parku Skaryszewskim. Rok później menedżer zespołu, Piotr Wieteska, założył zespół Buldog, do którego zaprosił Kazika Staszewskiego oraz eks-członków Kultu. Grupa na koncertach sygnowanych, jako Kazik&Buldog grała oprócz własnych piosenek najbardziej znane utwory KNŻ. Dnia 29 maja 2008 zapadła decyzja o reaktywacji KnŻ.


Wu-Hae to polski zespół wpisujący się w nurt crossover. Muzyka zespołu jest wypadkową rocka, muzyki elektronicznej, opartej na drum`n`bassowym bicie oraz elementów industrialu.

Zespół został założony w 1999 r. w Nowej Hucie. Jego członkowie często podkreślają swoje związki z tą dzielnicą. Skład WU-HAE zmieniał się kilkakrotnie, jednak frontmenami od chwili powstania grupy są wokaliści Bzyk (Marcin Bąk) i Guzik (Marcin Guzik), współzałożyciele zespołu i autorzy tekstów. Pierwszy oficjalny album WU-HAE „Życie na raty” był nominowany do Superjedynki 2007 w kategorii Płyta Roku – Rock. 6 lipca 2007 WU-HAE na zaproszenie grupy KORN wystąpiło, jako support podczas ich koncertu w katowickim Spodku.

Muzycy formacji współpracują m.in. z Jarosławem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem. Bzyk i Guzik wzięli udział w nagraniu utworu „Story of Polish Jazz” Jarosława Śmietany oraz płyty „Grube Ryby” (2007 r.), obok Grzegorza Markowskiego (Perfect), Beaty Rybotyckiej (Piwnica pod Baranami), Steve`a Logana i Piotra Wyleżoła.

Obecnie zespół wydał nową płytę. „Opera nowohucka” jest albumem koncepcyjnym, stworzonym z myślą o 60-tej rocznicy powstania Nowej Huty. Na warstwę tekstową składają się m.in. fragmenty „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka oraz utwory innych piewców socrealizmu. Usłyszeć tam można takie postaci jak Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski czy Olaf Deriglasoff. Album wydany został na PenDrive, umieszczonym w metalowej puszce.


Kazik Na Żywo / Wu-Hae

Stodoła, Warszawa

16 marca 2010

Wejście do klubu godz. 17.30.

Ceny biletów: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncerty 45 zł.

Polecane