Jarocińskie Rytmy Młodych i Antyfest Antyradia łączą siły.
Organizatorzy nie mają wątpliwości, że kreowanie i wspieranie młodych artystów to jedna z najważniejszych idei Jarocin Festiwal. Zaś Jarocin – Antyfest Antyradia daje jeszcze większe możliwości w tym zakresie. – Udało nam się połączyć dwie cenione imprezy w świecie muzycznym. Obie mają ogromne uznanie. Niesamowite jest to, że dla młodych kapel możemy zrobić jeszcze więcej, by mogły się rozwijać i zdobywać doświadczenie – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.
– Mam nadzieję, że dzięki temu jeszcze bardziej wzrośnie ranga przeglądu debiutantów w Jarocinie. Rozwijając formułę konkursu nie zamierzamy zmieniać tego co znakomicie sprawdziło się w ubiegłym roku. Przeglądy odbędą się w kilku miejscach Polski, półfinał w Spichlerzu w Jarocinie, a finał na głównej scenie podczas festiwalu – dodaje Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, szef Spichlerza Polskiego Rocka.
Marcin Bąkiewicz, szef muzyczny Antyradia komentuje: – Antyfest Antyradia to konkurs z wieloletnią tradycją, w którym dotąd wzięło udział grubo ponad dwa tysiące rockowych kapel. Jego fuzja z przeglądem jarocińskim oznacza przede wszystkim jeszcze większe korzyści dla uczestników. Zawieszamy poprzeczkę bardzo wysoko – zwycięzca Jarocin Antyfestu Antyradia 2016 nagra płytę w profesjonalnym studiu, którą wyda jedna z dużych wytwórni, oraz wystąpi w sobotni, festiwalowy wieczór bezpośrednio przed główną gwiazdą imprezy. Do tego wszyscy finaliści wystąpią na scenie Jarocina, a ich twórczość będzie promowana na antenie Antyradia – największej rockowej stacji radiowej w Polsce. Dlatego jeśli grasz w kapeli – nieważne, czy w piwnicy, domu kultury czy w garażu – stań w szranki z innymi wykonawcami i daj się usłyszeć! – podsumowuje Marcin Bąkiewicz.
W tym roku proces przyjmowania zgłoszeń wystartuje 4 kwietnia. Zgłoszenia będzie można przesyłać do 24 kwietnia za pomocą strony internetowej antyradio.pl. W ramach tej strony stworzona zostanie specjalna podstrona poświęcona przeglądowi (prawidłowe zgłoszenie będzie musiało zawierać: nazwę zespołu, jego skład, krótką notatkę o grupie, zdjęcie wykonawcy, imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby zgłaszającej, trzy utwory, których wykonawca jest autorem w formacie mp3, a także jedno nagranie z próby zespołu lub koncertu– dowolnym urządzeniem cyfrowym w formacie video o długości 30 sekund).
Po zakończeniu etapu zgłoszeń specjalna komisja wybierze 60 kapel, które otrzymają przepustkę do kolejnej części – głosowania internetowego. Internauci wybiorą 30 zespołów, które będą miały możliwość zaprezentowania się podczas przesłuchań na żywo, w jednym z pięciu polskich miast, gdzie odbędą się eliminacyjne koncerty.
Półfinał konkursu odbędzie się w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Awansuje do niego 12 zespołów, wyłonionych podczas eliminacyjnych koncertów. Spośród nich jury wybierze 8 kapel, które trafią do finału.
Ostatni etap przeglądu odbędzie się już na scenie Jarocin Festiwal 2016, a na finalistów oprócz licznej publiczności będą czekały znakomite nagrody. Zwycięzca między innymi otrzyma 6000 złotych, statuetkę „Złotej Kosy”, będzie też mógł zagrać przed największą gwiazdą tegorocznego festiwalu, amerykańskim zespołem Slayer. Laureat zostanie też otoczony opieką jednej z wytwórni muzycznych, dzięki której będzie mógł liczyć na zaistnienie na wydawniczym rynku muzycznym w Polsce.
Przypomnijmy, że Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7-9 lipca. Dotychczas ogłoszeni artyści: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, D.O.A., TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Acid Drinkers, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos, Sweet Noise, Kobranocka, Hunter oraz Ga-Ga/Zielone Żabki.