Czy Izrael zostanie wykluczony z Eurowizji 2025? Artyści mówią stanowcze „nie” dla podwójnych standardów

List otwarty w sprawie wykluczenia Izraela z Eurowizji 2025 podpisało ponad 70 artystów


2025.05.11

opublikował:

Czy Izrael zostanie wykluczony z Eurowizji 2025? Artyści mówią stanowcze „nie” dla podwójnych standardów

W obliczu napiętej sytuacji politycznej i humanitarnej w Strefie Gazy, coraz głośniejsze są głosy domagające się wykluczenia Izraela z Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. Grupa ponad 70 artystów, w tym byli uczestnicy i laureaci Eurowizji, zaapelowała do Europejskiej Unii Nadawców o zdecydowaną reakcję.

List otwarty artystów: „Nie akceptujemy podwójnych standardów”

W liście otwartym, podpisanym przez dziesiątki przedstawicieli świata muzyki, czytamy m.in.:

„EBU już pokazało, że jest w stanie podjąć środki, jak w 2022 roku, kiedy wykluczyło Rosję z konkursu. Nie akceptujemy tych podwójnych standardów w odniesieniu do Izraela.”

Artyści zarzucają organizatorom Eurowizji hipokryzję i stosowanie różnych standardów wobec państw uczestniczących w konkursie.

List otwarty w sprawie wykluczenia Izraela z Eurowizji 2025 podpisało ponad 70 artystów, w tym m.in. byli reprezentanci i zwycięzcy konkursu z Irlandii, Islandii, Finlandii i Norwegii. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Hatari (Islandia), Hera Björk (Islandia), Teitur Lassen (Dania), oraz artystka irlandzka Lesley Roy.

„Wybielanie zbrodni przez kulturę” – kontrowersje wokół udziału Izraela

Sygnatariusze listu uznali udział Izraela w konkursie za formę legitymizacji działań wojennych:

„Dopuszczenie Izraela do udziału w konkursie jest normalizacją i wybielaniem przez EBU zbrodni.”

Ich zdaniem Eurowizja – jako platforma łącząca kraje poprzez muzykę – nie powinna być miejscem dla państwa oskarżanego o łamanie praw człowieka.

Kto reprezentuje Izrael na Eurowizji 2025?

Izrael nie wycofał się z udziału w tegorocznym konkursie. Kraj reprezentuje wokalistka Juwal Rafael, która przeżyła atak Hamasu podczas festiwalu Nova w 2023 roku. Jej piosenka „New Day Will Rise” wykonywana jest w trzech językach: hebrajskim, angielskim i francuskim. Dla wielu jej historia ma być symbolem nadziei i odbudowy, dla innych – kontrowersyjnym wyborem w kontekście toczącego się konfliktu.

Czy EBU zareaguje na protesty?

Do tej pory Europejska Unia Nadawców nie zajęła oficjalnego stanowiska w sprawie apelu artystów. Decyzja w tej sprawie będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla konkursu, ale i dla jego reputacji jako wydarzenia neutralnego politycznie.

 

Polecane