Festiwal potrwa od 23 do 29 września.
Koncerty w Namiocie Festiwalowym przed PKiN
23.09 (niedziela)- 29.09 (sobota) godz. 19:00 – cena 25 zł
Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur, 29.09 (sobota) godz. 11:00 – cena 10 zł.
Karnet- 120 zł. (wszystkie koncerty z wyłączeniem Dziecięcych Orientalii na Skrzyżowaniu Kultur).
Kierunek: Azja
Przez siedem dni, w namiocie festiwalowym, który stanie w samym centrum Warszawy – pod PKiN, występować będą jedni z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych muzyków Wschodu. Przyjedzie kilkudziesięciu artystów z jedenastu państw. Zaprezentują muzyczne tradycje Azji Środkowej, Południo-Wschodniej, a także Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Na zaproszenie Stołecznej Estrady gwiazdami festiwalu w 2012 r. będą m.in. twórcy z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Indii, Japonii, Korei, Rosji i Syrii. Będziemy gościć znakomitych wokalistów, wirtuozów tradycyjnych instrumentów, solistów, a także grupy tancerzy, śpiewaków i muzyków. Zaproszeni artyści są żywymi legendami i ambasadorami swoich kultur. W twórczości nawiązują do zwyczajów ludowych, obrzędów, wierzeń i mistyki. Kultywując wielowiekowe tradycje muzycy pielęgnują tożsamość regionów i społeczności, ożywiają ją i ocalają od zapomnienia, a jednocześnie szukają dla niej nowych form i brzmień. Inspiracje: Orient to spotkanie z Azją prawdziwą – zakorzenioną w tradycji, ale przechodzącą istotne zmiany.
Orient bliżej niż kiedykolwiek
Ósma edycja największego w Polsce festiwalu z muzyką świata będzie też pierwszą w Warszawie tak dużą imprezą muzyczną przybliżającą tradycje Azji. Ten rozległy i zróżnicowany kontynent jest jednym z najbogatszych kulturowo obszarów świata, od wieków hipnotyzuje i zachwyca Europejczyków. Z Orientu od wieków płyną do nas inspiracje muzyczne, taneczne, teatralne, religijne i filozoficzne. Teraz, gdy zacieśniają się więzi gospodarcze między Europą a Azją, rośnie zainteresowanie tradycjami Orientu. Globalizacja sprawia, że żyjemy bliżej siebie – co dzień dochodzi do intensywnego krzyżowania się kultur. Kurczący się świat wymaga, byśmy głębiej się poznawali i lepiej rozumieli.
Tegoroczny program Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur daje sygnał, że jesteśmy dziś bliżej Azji niż kiedykolwiek. Czas głębiej eksplorować jej kultury, odkrywać pokrewieństwa i fascynujące różnice.
Usłysz i zobacz Wschód
Jak co roku okazją do osobistego kontaktu z muzyką świata będą otwarte warsztaty, prowadzone przez zaproszonych mistrzów. Tym razem zajęcia multiinstrumentalne i wokalne będą się odbywać pod okiem znakomitych muzyków m.in. z Indii, Iranu, Rosji i Korei.
W 2012 r. po raz pierwszy program filmowy Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur powstaje we współpracy w Planete Doc Film Festival – jednym z najważniejszych i najtłumniej uczęszczanych festiwali kina dokumentalnego w stolicy. Towarzyszące wydarzeniom muzycznym pokazy filmów pozwolą jeszcze lepiej poznać tradycyjne i współczesne aspekty wielokulturowości Azji.