Po rocznej przerwie wraca Rocket Festiwal

Bilety od jutra na Eventim.pl.


2016.12.10

opublikował:

Po rocznej przerwie wraca Rocket Festiwal

foto: P. Tarasewicz

Po rocznej przerwie wraca do Rocket Festiwal wraca do Poznania. Impreza odbędzie się odbędzie się tym razem 18 lutego w Hali nr 2 MTP. Na scenie pojawią się Luxtorpeda, Lao Che, Armia i Chupa. Sprzedaż biletów rusza już jutro. Wejściówki będą dostępne na Evenim.pl. Organizatorem Rocket Festiwalu jest agencja Go Ahead.

Projekt Litzy (na zdjęciu) – Luxtorpeda – wyrósł na jedną z najważniejszych grup na rockowej scenie w Polsce. W jej skład wchodzą oprócz Litzy: Robert Drężek, Krzysztof Kmiecik, Tomasz Krzyżaniak i znany z duetu Pięć Dwa Dębiec Hans. Po sukcesie debiutanckiej płyty „Luxtorpeda” i singla „Autystyczny” zespół wydał trzy kolejne krążki: „Robaki”, „A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki”, oraz „MYWASWYNAS”. Albumy spotkały się z równie gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki jak debiut. Singiel „Wilki Dwa” z drugiego albumu grupy znalazł się aż 9 razy na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Luxtorpeda uważana jest za jeden z najlepszych koncertowych zespołów w kraju, od kilku lat nie zawodząc publiczności w występach na żywo.

Lao Che powstało w 1999 roku w Płocku na bazie grupy Koli. Ich muzyka to mieszanka rocka, folku, muzyki ilustracyjnej, z dodatkiem elementów słuchowiska i piosenki aktorskiej.

 

Zespół debiutował albumem „Gusła” w 2002 r., który odwołuje się do polskich tradycji średniowiecznych i kultury słowiańskiej. Jednak to ich druga płyta „Powstanie Warszawskie” (2005 r.) przyniosła największą popularność, a Muzeum Powstania Warszawskiego zamówiło singel „Czerniaków”. Zespół umiejętnie oddał atmosferę tamtych czasów. W produkcji wykorzystano przedwojenne mikrofony, fragmenty wierszy K.K. Baczyńskiego i przemówienia gen. Sikorskiego. Trzeci album zespołu „Gospel” (2008 r.) potwierdził mocną pozycję Lao Che na rynku muzycznym i uzyskał status platynowej płyty. Kolejny krążek formacji „Prąd stały / Prąd zmienny” (2010 r.) jest zupełnie odmienny od poprzednich – zaskakuje frazami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej. Dla wielu fanów to jedna z najlepszych płyt zespołu. 8 marca 2016 ukazała się nowa płyta Lao Che zatytułowana „Dzieciom”, którą opisują jako album dla dorosłych dzieci, opowiadający o dylematach codzienności z nutą moralizatorską. Dość poważna warstwa tekstów kontrastuje tam z lekką i melodyjną warstwą muzyczną.

Zespół Armia powstał w 1984 roku w wyniku twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego (wówczas wokalisty kultowego zespołu Siekiera), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. W muzyce zespołu od początku jego istnienia pojawiają się różne nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty – fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz instrumenty etniczne – didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Przełomowym stał się moment, gdy w instrumentarium pojawiła się waltornia, która zdefiniowała unikalne brzmienie Armii. Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji, liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Połączenie poetyckich tekstów z rozbudowanym instrumentarium i wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, synergią energetycznego rocka, folku, free jazzu i szeroko rozumianej awangardy, zawierającą cytaty z muzyki klasycznej, sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem.

 

10 albumów studyjnych wydanych przez zespół zdobyło uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów, niektóre z nich zaliczane są dziś do klasyki polskiej muzyki rockowej. Armia znana jest z koncertów o niepowtarzalnej atmosferze, czego zapisem jest 6 wydawnictw live.



 

Bartosz „Chupa” Zawadzki, znany jest publiczności jako ChuPa lub Giorgio. Były wokalista zespołów NoNe, The Old Cinema, Bare Assed, Neurothing, VisMaior, Deadline, Chun, Cambrel, Scarlet Hatchings. Poza projektem solowym udziela się w Giorgio Barmani The White Play Boys. Można go usłyszeć na albumach Pięć Dwa i Deep&Bobson. Dodatkowo nagrywa muzykę pod telewizyjne spoty reklamowe.


Polecane