Po rozpadzie Bauhaus, spowodowanym nieporozumieniami wewnątrz zespołu, zajął się współpracą z Mickiem Karnem – gitarzystą basowym zespołu Japan. Stworzony przez nich projekt Dali`s Car nagrał tylko jedną płytę – „The Waking Hour”, która okazała się komercyjnym fiaskiem, po czym projekt ów szybko zakończył swą działalność. Muzyka, która znalazła się na w/w krążku, była eksperymentalną odmianą elektronicznej muzyki pop, połączonej z niskim, mrocznym wokalem Murphy`ego.
Pojawiające się w 1985 roku ze strony pozostałych członków Bauhaus propozycje reaktywacji zespołu zostały przez Petera stanowczo odrzucone. W rezultacie utworzyli oni zespół Love and Rockets, a sam Murphy zaczął nagrywać płyty solowe.
Początkowo artysta proponował muzykę dość różnorodną, lecz przez to również niespójną. Repertuar tych albumów to swoisty muzyczny collage – od gotyckich kompozycji przypominających nieco czasy Bauhaus, poprzez klasyczny rock, po lżejszą muzykę pop. Dopiero na „Love Histeria” przedstawił bardziej ujednolicony i stylistycznie spójny materiał. Album ten przepełniony był specyficzną dla Petera atmosferą tajemniczości i metafizycznej poetyki, a jego teksty odnoszą się do filozofii, a nawet teologii.
Kolejny album – „Deep” to „opus magnum” solowej kariery wokalisty. Muzycznie znacznie bardziej dynamiczny od poprzedniego przyniósł artyście również zasłużony sukces komercyjny.
W późniejszych latach Murphy nie potrafił już osiągnąć tak dobrych rezultatów. Na ciekawych skąd inąd albumach: „Holy Smoke” i „Cascade” skierował się bardziej w stronę muzyki pop, niż rocka gotyckiego.
W 1990 roku artysta (do tej pory katolik) zmienił wyznanie na islam, a w 1992 roku przeniósł się wraz z rodziną do Turcji, gdzie nadal mieszka i tworzy. Jego żona – Beyham jest dyrektorem artystycznym tureckiego Zespołu Tańca Współczesnego. Wyrazem fascynacji Murphy`ego kulturą bliskiego wschodu jest wydana w 2002 roku płyta „Dust” zawierająca muzykę opartą na ludowych tureckich motywach z wykorzystaniem tradycyjnego instrumentarium.
W roku 1998 Peter wziął udział w „The Resurrection Tour” – spektakularnej serii koncertów zorganizowanych z okazji 20-lecia powstania Bauhaus, reaktywowanego specjalnie na tą okazję.
W 2004 roku ukazało się, ostatnie jak dotąd, solowe wydawnictwo wokalisty – „Unshattered” – prezentujące kompozycje tradycyjnie osadzone w stylistyce pop.
W latach 2005-2006 doszło do ponownej reaktywacji zespołu Bauhaus, a sam Peter Murphy z powodzeniem kontynuuje również solową karierę muzyczną.
Koncert w Stodole odbędzie się w ramach światowej trasy koncertowej pod nazwą „Secret Cover Tour”. Występy artysty przepełnione są specyficzną atmosferą tajemniczości i metafizycznej poetyki. Muzycznie porusza się w przeróżnych stylistykach: od gotyku, poprzez muzykę orientalną, aż po rock i wysmakowany pop, dlatego też w repertuarze warszawskiego show z pewnością nie zabraknie zarówno utworów pochodzących z jego solowych albumów, jak również sztandarowych kompozycji grupy Bauhaus, oraz intrygujących coverów, z których jest dobrze znany. Będzie to druga wizyta tego brytyjskiego muzyka w naszym kraju. Poprzednio wystąpił podczas ubiegłorocznej edycji Jarocin Festiwal dając niezapomniany występ w strugach lipcowego deszczu.
Ceny biletów: w przedsprzedaży 119 zł, w dniu koncertu 129 zł.
Bilety dostępne są: w kasie Klubu Stodoła oraz na: http://www.eventim.pl, http://www.ticketpro.pl i http://www.ticket.online.pl
Peter Murphy, 3 listopada 2009 (wtorek)
Klub Stodoła, ul. Batorego 10, www.stodola.pl
Wejście do klubu od godz 19:00