Panel dyskusyjny ma za zadanie zaprezentować szeroko rozumianą kulturę Hip-Hop jako kreatywną formę wyrażania osobowości oraz jej wpływ na życie młodych ludzi. Moderator panelu oraz zaproszeni goście postarają się zainicjować rozmowę, na temat roli twórcy w muzyce, a także zastosowaniu języka polskiego w twórczości artystycznej i odpowiedzieć na pytanie: czy polska muzyka ma szansę na świecie.
Projekt „Poezja Miejska RAP” jest organizowany przez Służewski Dom Kultury. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Naszą ideą są rzeczowe i kulturalne rozmowy o najciekawszym zjawisku kulturowym przełomu XX i XXI wieku. Hip-Hop jest kultura globalną, a jednocześnie idealnie dopasowującą się do lokalnych uwarunkowań. W każdym kraju jest inny, gdyż poddaje się specyfice otoczenia, a także języka. Naszym celem jest dyskusja o idei kultury Hip-Hopowej oraz jej znaczeniu w kulturze i sztuce.
Projekt „Poezja Miejska RAP” cykl 4 spotkań w różnych miastach Polski, mający na celu promocję języka polskiego poprzez pryzmat kultury Hip-Hop. Na specjalnych panelach dyskusyjnych będzie można spotkać zarówno twórców rodzimej sceny Hip-Hop, ale również autorytety uniwersyteckie oraz zaproszoną publiczność.
Spotkania mają dotyczyć szeroko rozumianej kultury Hip-Hop i jej wpływu na życie młodych ludzi. Mają także za zadanie udowodnić, że każdy młody raper jest poetą mającym wpływ poprzez swoją twórczość na funkcjonowanie języka polskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
25.11.2012, godz. 14:00-17:00
Teatr Scena Gugalander, ul. Jagiellońska 17a (róg Królowej Jadwigi), Katowice.
Zaproszeni goście:
Gano – raper, wydawca z Katowic. Jeden z pionierów katowickiej sceny hip-hopowej, współtwórca HaiHaieR – jednej z najwcześniej założonych ekip rapowych w Polsce. Pierwsze oficjalne nagrania Gano pojawiły się w obiegu w 1997 roku. Jak dotychczas ma na koncie cztery albumy, oraz gościnne udziały na ponad 15 oficjalnych płytach. Z tamtego okresu pochodzą m.in.: „Proste ?”, „Jeden z 365 (Biegnę)”, „Nie Jestem Ku**a Biznesmenem” (razem z Jajonaszem i Basem) oraz „Gadają” (razem z Risq`iem).
Jego pierwszy album – „W Samo Sedno” – był nominowany do nagrody Ślizgery 2001 w kategorii Najlepszy Album Roku. Jesienią 2004 roku ukazała się kolejna płyta, tym razem w duecie z MoraL`em – „Nienagannie Niemoralna Propozycja” – promowana singlem „Brzęczy & Błyszczy”. W 2010 roku razem z Fokusem i HST był jednym z lirycznych filarów doskonale przyjętego albumu „Lukatricks prezentuje: Czarne Złoto”. Wystąpił na nim w większości utworów, w tym m.in. „Podaruj mi trochę słońca”, „Mówią o mnie w mieście” i „Talar”. Niecały rok później – w marcu 2011 – opublikowana została druga płyta duetu MoraL/Gano – „Przeminęło z dymem”.
Maciej Dziedzic – twórca strony www.rappr.pl – prywatnie wielbiciel rapu, niezamykający się na inne gatunki muzyczne. Pracował w jednej z największych polskich wytwórni hiphopowych – Step Records. Miał udział w budowie marki sklepu preorder.pl, rozszerzeniu działań social media opolskiej wytwórni, przez pewien czas organizator koncertów Tomasza Chady w całej Polsce, a następnie Social Media Specialist we wrocławskiej agencji pointb PR.
Mgr Dominika Węcławek z wykształcenia etyk, absolwentka wydziału filozofii, z zawodu dziennikarz bardzo kulturalny pisujący o muzyce i komiksach. Przed laty współtworzyła zespół redaktorów magazynu „Ślizg”, obecnie zaś zapełnia internet tekstami dla portalu www.t-mobile-music.pl, ma autorską rubrykę w polskim wydaniu National Geographic Travelera, pisuje też do „Przekroju” i „Hiro Free”. Wszystko to w czasie, gdy nie walczy z potworami… i dziećmi.
Prowadzenie:
Kamil Jaczynski – Specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego. Z kulturą Hip-Hop związany jest niemalże od początku jej zaistnienia w Polsce. Sędzia ogólnopolskich bitew w stylu wolnym WBW. Był producentem wykonawczym m.in takich bestsellerów jak płyta formacji Warszafski Deszcz „Powrócifszy”, czy Tede „Ścieżka Dźwiękowa”. Ponadto jest współautorem koncepcji oprawy muzycznej widowiska teatralnego 12 Ławek (reż. Jarek Staniek) prezentowanego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. W wytwórni muzycznej Wielkie Joł odpowiedzialny jest za Public & Media Relations, koordynację i nadzór działań medialnych, wydawniczych projektów muzycznych i wizualnych. Jest również wykładowcą teorii kultury Hip-Hop w HipHop Akademii, powołanej do życia przez Wytwórnię Wielkie Joł oraz formację taneczną SonicDance.