Afrykańskie reggae powraca na festiwal za sprawą zjawiskowego senegalskiego wokalisty roots Meta Dia z grupą The Cornerstones. Amerykanie z Easy Star All-Stars zagrają w całości swój kultowy remake album „Dub Side of The Moon”, a polskie podwórko reprezentują Ras Luta z premierą swojego akustycznego albumu, Mesajah i Bethel. Zagrają też Dubska – autorzy hymnu ORF 2014. Organizatorzy zapraszają lokalne szczepy 1 maja do ostródzkiego amfiteatru na darmowy koncert promocyjny festiwalu, z Chonabibe ft. Junior Stress, November Project, Roots Rockets i dubowym afterparty.
Easy Star All-Stars
Zabierają publiczność do halucynogennej rzeczywistości przypominającej psychodeliczną erę sprzed dymnych czasów. Koncert w Ostródzie jest częścią europejskiej trasy celebrującej rocznicę wydania najbardziej niezwykłego cover albumu w historii reggae – „Dub Side of the Moon”, gdzie klasykowi Pink Floyd nadano zupełnie nowy, wizjonerski charakter.
Easy Star All-Stars zbudowali sobie poteżną bazę fanów na całym świecie, zbliżając do siebie zwolenników reggae, klasycznego rocka, dubu oraz indie. Jak do tej pory grupa zagrała na większości liczących się festiwali w ponad 30 krajach na 6 kontynentach. W 2009 roku podczas Glastonbury wystąpili trzykrotnie na 3 scenach, uzyskując nominację do tytułu najlepszej festiwalowej grupy w Wlk. Brytanii. Jako indywidualni muzycy członkowie składu grali oraz nagrywali z takimi tuzami jak Gil-Scott-Heron, Burning Spear, Toots and the Maytals itp. „Dub Side of the Moon” przez 5 lat nie schodził z listy sprzedaży reggae Billboardu, a pismo „Mojo” uznało go za drugi cover album wszechczasów. Klasyczny album Pink Floyd „Dark Side of the Moon” ujrzał światło dzienne w 1973 roku i uważany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw w całej historii rocka. Po raz pierwszy w Polsce będzie można usłyszeć go w całości, w niezwykłym stylu reggae dub Easy Star All-Stars.
{Diil}
Meta & The Cornerstones
Uważani są za „przyszłość muzyki reggae”. Senegalski wokalista Meta Dia ze swoim zespołem pochodzącym z Izraela, USA, Japonii i Jamajki mieszają jamajskie roots z afro-pop, hip-hopem, rockiem i soulem w taki sposób, że Bob Marley mógłby być z nich dumny.
Meta śpiewa swoje przepełnione pasją teksty po angielsku, francusku oraz w afrykańskich językach Wolof i Fulani. W 2000 Meta założył swój pierwszy zespół Yalla Suuren i stał się jednym z najznakomitszych pionierskich artystów reprezentujących kulturę hip-hop w Afryce Zachodniej. Po przeprowadzce do USA założył zespół Meta & The Cornerstones. W kwietniu 2013 roku ukazał się ich drugi album „Ancient Power”. Płyta została nagrana w Tuff Gong Studio Marley’ów w Kingston i wyprodukowana przez Sidney’a Millsa ze Steel Pulse. Łączy Afrykę z Jamajką oddając hołd tradycji reggae. Wśród gości na tym wysoko ocenianym wydawnictwie usłyszeć można takie sławy jak U-Roy, Capleton i Damian Marley. Koncert w Ostródzie będzie pierwszą wizytą zespołu w Polsce.
Ras Luta
Czołowy głos polskiej sceny reggae, znany z Eastwest Rockers i dwóch solowych albumów, przedstawi wam coś wyjątkowego. Nowa akustyczna płyta „Rzeka życia” swój premierowy koncert będzie miała na ORF.
Album powstał we współpracy z zespołem Ras Luty Riddim HQ, chórzystkami I-Grades i gościnnymi muzykami. Całość nagrywana była na przestrzeni roku na akustycznych instrumentach, wykorzystując taśmę magnetyczną i analogową konsoletę starszą od uczestniczących w sesji muzyków.
Mesajah
Trzeci album wokalisty Natural Dread Killaz „Brudna prawda” spotkał się z zainteresowaniem wykraczającym poza świat reggae.
W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie prości”. W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi album „Jestem stąd” z mega przebojem „Szukając szczęścia” z udziałem Kamila Bednarka. 2013 rok to ostatni krążek „Brudna Prawda”, określany przez autora jako „modern roots”. Na ORF wystąpi z I-Grades i swoją formacją Riddim Bandits.
Dubska
To autorzy tegorocznego festiwalowego hymnu. W ich repertuarze obok witalnych, przebojowych piosenek znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze. Są autorami takich przebojów jak „Avokado” czy „Loko-Loko” i jedynym polskim zespołem, który nagrał płytę po rosyjsku („Dubska Division” z Gerą Moralesem, ojcem rosyjskiego reggae). Obok reggae i ska pobrzmiewają tu echa soulu, muzyki latynoskiej, akustycznej ballady czy nawet old schoolowego funky-disco.
Bethel
Na ich koncertach można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Stali się jedną z najczęściej koncertujących obecnie polskich grup reggae. „Dobrze, że jesteś” to tytuł wydanego w bieżącym roku ich drugiego albumu. Gościnnie pojawiają się tam muzycy Enej i usłyszeć można potężne głosy Luxtorpedy. To nie tylko zaproszenie do wspaniałej zabawy, ale także ukazanie jak ważny w naszych życiu jest drugi człowiek.
Chonabibe ft. Junior Stress
Niedawno wydany debiutancki album „Migracje” ukazał światu nową polską muzykę miejską – world hip-hop, beatbox, soul, reggae. Chonabibe idą własnymi drogami, a ich pomysł znajduje wielu zwolenników tego co organiczne, oryginalne i szczere. W Ostródzie ich szeregi zasili kolejny reprezentant korzennej sceny z Lublina – Junior Stress. Jak brzmi to razem możesz już posłuchać we wspólnych utworach na płycie Chonabibe i nowym albumie Juniora „Sound systemowej sceny syn”.
November Project
„Rootsrockowa rastaferajna z Osiedla Przyjaźń” to 11 barwnych postaci dla których wiek, zainteresowania muzyczne oraz niepełnosprawność nie stanowią żadnych przeszkód. Załoga pod wodzą znanego z Łąki Łan wokalisty Paprodziada intryguje specyficznymi tekstami i niebanalną mieszanką pozytywnych wibracji. Ich hasłem na dziś jest „wszyscy jesteśmy specjalnej troski”.
Roots Rocketx
Dali się poznać m.in. udziałem w finale ubiegłorocznego „Czwórka Reggae Contest” podczas ORF, zauważonym debiutanckim albumem oraz udziałem w „Must be the Music”.