Sławek Wierzcholski- to najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki. Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Szwecji, Holandii, Rosji i Zimbabwe (!) Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na osiemnastu płytach takich wykonawców jak m.in.: Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda czy Gang Olsena. Koncertował z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Nagrany wespół z Wojciechem Karolakiem CD „Piątek wieczorem” zdobył w roku 2005 miano „Złotej Płyty”.
Sławek Wierzcholski jest laureatem wielu nagród: m.in. nagrody „Teleekspressu” (TVP-1), Programu 3 Polskiego radia czy nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji przypadającego w tym roku, 25-lecia działalności artystycznej. Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Na płycie „Chory na bluesa” obok Sławka gra na harmonijce legendarny amerykański bluesman Charlie Musselwhite zaś CD „The Last Mohican of the Blues” zawiera zapis jam session z słynnym Louisiana Redem. Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. Jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV pt. „Babilon.pl” oraz piosenki lata 2007 w popularnym programie TVP-1 „Kawa czy herbata”. Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in.: w leCreusot we Francji).
W programie III Polskiego Radia przez dwanaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję radiową w warszawskim „Radiu dla Ciebie”. Jako dziennikarz Sławek jest też obecny na łamach miesięcznika „Jazz Forum” oraz kwartalnika „Twój blues”. Sławek jest dyrektorem artystycznym festiwalu HARMONICA BRIDGE BYDGOSZCZ- TORUŃ.
W roku 1997, Sławek, jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.
Nowatorski CD Sławka „Polski Blues” łączący bluesa z polskimi instrumentami ludowymi zdobył entuzjastyczną recenzję w prestiżowym amerykańskim magazynie „Blues Revue” (Nr 55 March 2000). Od kilku lat w ankiecie Blues Top kwartalnika „Twój blues” Sławek wybierany jest głosami czytelników czołowym harmonijkarzem i wokalistą bluesowym w Polsce. W lipcu 2006 nakładem wytwórni MTJ ukazał się CD „Historia choroby” zawierający wznowienie 6 CD Sławka nagranych z zespołem Dżem, Nocna Zmiana Bluesa i pod własnym nazwiskiem Dwudziestolecie działalności muzycznej Sławka i jego grupy znalazło podsumowanie m.in. w książce J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza pt. „Chory na bluesa”. W grudniu 2003 roku ukazał się CD „Chorzy na bluesa”, na którym dziewiętnastu wykonawców gra i śpiewa utwory napisane przez Sławka.
Rok 2007 datuje 25-lecie nieprzerwanej działalności Sławka z zespołem na scenie bluesowej, za co każdy z muzyków otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skład zespołu:
Sławek Wierzcholski – harmonijka, śpiew
Witold Jąkalski – slide gitar
Marek Dąbrowski – gitara
Piotr Dąbrowski – gitara basowa, śpiew
Grzegorz Minicz – bębny, tara
Jan Błędowski
Skrzypek z pogranicza jazzu i rocka, saksofonista, pianista, kompozytor. W Polsce grał z grupami Krzak, Niemen, SBB, Laboratorium, Irek Dudek Blues Band, Shakin` Dudi, Republika. W Niemczech z Blues Express, Blues Power Orchestra, Tide, Schau Pau i Sczepanski B.Injection. Od lat mieszka w Niemczech, jest uznawany za jednego z czołowych skrzypków europejskich grających blues-rock. W 1972 założył wraz z Maćkiem Radziejewskim pierwszy skład grupy Krzak, który po rocznej działalności nawiązał współpracę z Czesławem Niemenem (grupa, która po zmianach personalnych zarejestrowała album „Niemen Aerolit”). Po krótkiej współpracy z SBB (przełom 1973/74), reaktywował Krzaka z Leszkiem Winderem i Jerzym Kawalcem. Zadebiutowali w 1975 roku, w składzie z Janem Błędowskim grali do 1981 roku. Po odejściu od zespołu Jan współpracował z krakowskim Laboratorium oraz formacjami Irka Dudka. Od połowy lat 80-tych mieszka w Niemczech, aktywnie udzielając się zarówno na niemieckiej, jak i polskiej scenie blues-rockowej. W 2001 roku znalazł się w składzie reaktywowanego Krzaka… i gra tam do dziś. W swoim dorobku posiada wiele nagranych płyt w tym dwie złote z grupą Krzak.
Koncert zespołu NOCNA ZMIANA BLUESA
z udziałem Jana Błędowskiego!
26 marca 2010 (piątek)
Na koncercie dostępne są miejsca stojące i siedzące numerowane.
Wejście do klubu od godz. 19.00.
Ceny biletów:
– miejsce siedzące numerowane: 48 zł,
– miejsce stojące: 38 zł.