Pierwsze kroki w stronę muzyki
Nick Cave rozpoczął swoją karierę muzyczną w połowie lat 70., kiedy to wraz z kolegami postanowił założyć formację The Boys Next Door. Zespół działał w podziemiu punkowej sceny australijskiej. Po fali niepowodzeń członkowie zespołu postanowili przenieść się do Londynu. Przeprowadzka zaowocowała zmianą nazwy na The Birthday Party i nagraniem płyty „Prayers On Fire”. Krążek przyniósł zespołowi sławę i uznanie w środowisku muzycznym. W rok po spektakularnym sukcesie muzycy nagrali kolejny świetny krążek „Junkyard”. Jednak w wyniku licznych nieporozumień Nicka Cave`a oraz Rowlanda S. Howarda zespół rozpadł się.
Czasy The Birthday Party
Nick Cave nie porzucił jednak swoich aspiracji muzycznych. W trakcie istnienia zespołu The Birthday Party Cave nawiązał znajomość z Blixą Bargeldem – gitarzystą formacji Einstürzende Neubauten. I tak w roku 1984 światło dzienne ujrzał wspólny krążek obu artystów „From Her To Eternity”. Płytę opisano jako Nick Cave and The Bad Seeds. Nazwa zespołu powstała w wyniku inspiracji filmem „Bad Seed” Mervina LeRoya z 1956 roku. Tygodnik „Melody Maker” uznał „From Her To Eternity” za jeden z najlepszych rockowych albumów w historii.
Przez ponad 20 lat istnienia, Nick Cave z zespołem nagrał 17 albumów m.in. „Kicking Against The Pricks”, „The Boatmans Call” czy też „Murder Ballads”. Dzięki temu ostatniemu, a w zasadzie piosence „Where The Wild Roses Grow” wykonanej z inną australijską artystką – Kylie Minogue, Nick Cave stał się osobą znaną i rozpoznawalną na całym świecie, natomiast krążek „Murder Ballads” okazał się najpopularniejszym albumem w dyskografii artysty.
Co dalej!? Nowe wyzwanie – Grinderman
Grinderman to nowy projekt muzyka. W 2006 roku członkowie The Bad Seeds: skrzypek Warren Ellis, basista Martyn Casey i perkusista Jim Sclavunos wraz z Nickiem Cavem postanowili zaszyć się w studiu i nagrać wspólny krążek. Zadebiutowali w 2007 roku albumem „Grinderman”. Krążek okazał się sukcesem i zdobył przychylne oceny krytyków. Jednak na kolejny album muzycy kazali swoim fanom czekać aż trzy lata. Płyta „Grinderman 2” wydana została w 2010 roku i tak jak poprzedni krążek odniosła sukces. Wielu krytyków mówi, że jest nawet lepsza niż poprzedni.
Nick Cave w liczbach:
– nagrał 1 album z zespołem The Boys Next Door
– nagrał 6 albumów z zespołem The Birthday Party
– nagrał 17 albumów z zespołem The Bad Seeds
– nagrał 2 albumy z zespołem Grinderman
– stworzył lub współtworzył muzykę do 13 filmów
Nick Cave wraz z zespołem Grinderman przyjadą do Wrocławia promować swój nowy album, pt. Grinderman 2. Ich występ, będący główną muzyczną atrakcją największego w Polsce festiwalu filmowego – Nowe Horyzonty, odbędzie się 29 lipca na Wyspie Słodowej we Wroclawiu. Będzie to pierwszy koncert zespołu Grinderman w Polsce.
To jednak nie jedyna atrakcja muzyczna tegorocznego festiwalu. Podczas 11 festiwalowych wieczorów będzie można usłyszeć wielu nietuzinkowych i fascynujących artystów z całego świata. Prym wiodła będzie w tym roku Norwegia. Będzie więc można usłyszeć np. niezwykłe kompozycje pianistki Susanne Sundfør oraz zespołu Jaga Jazzist, który łączy brzmienia elektroniczne z klasycznym instrumentarium. Przed „nowohoryzontową” publicznością wystąpią także m.in. rockowe trio Deathcrush, twórca muzyki disco Hans-Peter Lindstrøm oraz awangardowe, eksperymentujące z elektroniką grupy Supersilent i Next Life. A na miłośników muzycznych happeningów czeka niezwykłe show, zaprezentowane przez Metamkine – francuskie trio, które zajmuje się tworzeniem na żywo retro-futurystycznych filmów, oraz Wilkanoc, czyli niezwykłe połączenie animowanego obrazu filmowego, muzyki i performance’u.
Bilety na koncert Grindermana w sprzedaży na stronie www.nowehoryzonty.pl oraz w Ticketpro. Ceny biletów do 30 czerwca wynoszą od 100 do 180 zł, od 1 lipca natomiast od 120 do 210 zł. Koncert zespołu odbędzie się 29 czerwca br. na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Bilety na pozostałe wydarzenia muzyczne dostępne są na stronie www.nowehoryzonty.pl.