New Directions, czyli konferencja o przemyśle muzycznym

25 –26 maja 2012, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, Warszawa.


2012.05.03

opublikował:

New Directions, czyli konferencja o przemyśle muzycznym

W tym roku odbędzie się już 3. edycja Międzynarodowych Spotkań Branży Muzycznej – New Directions. Tym razem konferencja towarzyszyć będzie festiwalowi Warsaw Music Week, który odbędzie się w terminie 18 – 27 maja 2012 roku w Warszawie.

W ramach 2-dniowej konferencji odbędzie się szereg spotkań, debat, paneli dyskusyjnych, warsztatów z udziałem fachowców z branży muzycznej z Polski i zagranicy, jak również z udziałem szerokiej publiczności.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konferencji New Directions. Pierwsza edycja zorganizowana w 2007 roku dotyczyła niezależnego rynku muzycznego oraz możliwości zaistnienia debiutującego Artysty w Polsce i za granicą. Wzięli w niej udział przedstawiciele branży muzycznej, eksperci z wytworni płytowych, firm menedżmentowych, organizatorzy festiwali, specjaliści od wizerunku i PR-u oraz „nowicjusze”. Druga edycja odbyła się w 2009 roku i dotyczyła wpływu festiwali miejskich i innych wydarzeń kulturalnych na strukturę miejską, na rozpoznawalność marki miasta i sposób, w jaki ożywia ona działalność sektora kreatywnego w metropoliach. Zaproszeni goście – przedsiębiorcy muzyczni, przedstawiciele władz miejskich i struktur europejskich zaprezentowali przykłady dobrej współpracy pomiędzy tymi sektorami. Konferencja odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Kreatywne Miasta (Creative Cities, http://creativecities.britishcouncil.org) prowadzonego przez British Council.

Temat konferencji w 2012 roku to „Sieciowanie – Siła współpracy i wymiany kulturalnej w przemyśle muzycznym”.

Celem konferencji jest zaprezentowanie olbrzymiej gamy korzyści, które płyną z nawiązywania współpracy, interakcji, wymiany doświadczeń pomiędzy Artystami, przedsiębiorcami muzycznymi, instytucjami i organizacjami kulturalnymi, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Podczas spotkania poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące sektora kreatywnego, który poprzez zastosowanie rozwiązań biznesowych do działalności twórczej, wspiera indywidualnych artystów oraz rozwój miast europejskich. Będzie to również okazja do wymiany kontaktów i doświadczeń dla przedsiębiorców muzycznych, artystów i instytucji.

Wzorem lat ubiegłych spotkania przyjmą formę sesji tematycznych z udziałem polskich i zagranicznych prelegentów. W ramach New Directions odbędą się także warsztaty dotyczące portali społecznościowych.

Po raz pierwszy, w ramach konferencji odbędzie się New Directions Campus, który skierowany jest do studentów i absolwentów, którzy chcieliby aktywnie działać w sektorze kulturalnym. Zaproszeni goście zaprezentują możliwości rozwoju, jakie dają programy wolontariackie i czym mogą one zaowocować w przyszłości. Wstęp na tę część konferencji jest bezpłatny.

Sesje będą dotyczyły m.in. następujących zagadnień:

– współpraca pomiędzy przedsiębiorcami muzycznymi, instytucjami rządowymi wspierającymi sektor muzyczny na poziomie lokalnym i międzynarodowym

– sieciowanie pomiędzy przedsiębiorcami muzycznymi na przykładzie międzynarodowych wydarzeń i organizacji

– korzyści płynące z sieciowania pomiędzy festiwalami, przedstawienie organizacji zrzeszających festiwale na poziomie międzynarodowym

– portale społecznościowe i wykorzystanie ich potencjału w komunikacji

Po raz pierwszy w ramach konferencji New Directions swoją działalność zaprezentuje Punkt Kontaktowy ds. Kultury, a w szczególności Program Kultura (2007-2013).

Program Kultura (2007-2013) jest programem Komisji Europejskiej adresowanym do sektora kultury we wszystkich krajach UE i nie tylko. Od zawsze miał on na celu pokazanie różnorodności kulturowej Europy i budowanie ponadnarodowej współpracy kulturalnej. Program pozwala uzyskać dotacje na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia literackie, festiwale, działalność operacyjną oraz badania europejskiej polityki kulturalnej. Projekty realizowane w Programie Kultura mają przyczyniać się do zwiększania mobilności artystów, rozwijania ponadnarodowego obiegu dzieł oraz promowania dialogu międzykulturowego. Dzięki wspieraniu międzynarodowej działalności organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w obszarze kultury artyści i specjaliści kultury z różnych krajów mogą od wielu lat tworzyć sieci kontaktów.

Polski Punkt Kontaktowy działa w ramach Instytutu Adama Mickiewicza. Co roku organizuje warsztaty, dni informacyjne i konferencje, wydaje publikacje oraz pomaga organizacjom na etapie tworzenia projektu i składania wniosku, między innymi ułatwiając znalezienie partnerów zagranicznych.

Wstęp na tę część konferencji bezpłatny.

Polecane