fot. mat. pras.
Znamy ją dobrze ze sceny, kochamy jej przeboje, inspiruje nas swoim stylem. Wiemy też, że jest absolwentką Inżynierii Środowiska i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Oba swoje tytuły obroniła na 5. Teraz pokazuje się z zupełnie innej strony i chce zarazić nas miłością do muzyki i kultury latynoamerykańskiej. Natalia Nykiel rozpoczęła autorski podcast „Zrozumieć latino”!
O czym będzie podcast?
Opowiadam o utworach, albumach, wykonawcach muzyki hiszpańsko- i portugalskojęzycznej. Jest wiele piosenek, które są popularne w Polsce, ale jako słuchacze kompletnie nie wiemy, dlaczego są ważne i o czym opowiadają. Moim opowieściom towarzyszyć będą zaskakujące fakty historyczne i kulturalne w obrębie muzyki latino.
Podcast ma na celu zwiększenie świadomości muzyki, której słuchamy i zainteresowanie gatunkami, które dla Polski nie są takie oczywiste.
Pierwszy odcinek poświęcony jest historii znanego wszystkim utworu „Guantanamera”.
„Guantanamera” to bez wątpienia najpopularniejsza piosenka latynoamerykańska w Polsce, wszyscy ją znają, lecz mało osób zdaje sobie sprawę, jak ważnym utworem jest dla Kubańczyków i mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Melodia sięga czasów początku XX w. albo i nawet dużo wcześniej. Tekst to fragment poematu najważniejszego bohatera narodowego Kuby, czyli José Martíego a sama „Guajira Guantanamera” oznacza dziewczynę z Guantánamo, czyli z miejsca, które po dziś dzień cieszy się niechlubną sławą ze względu na działalność Stanów Zjednoczonych. Relacja z USA od zawsze była dla Kubańczyków skomplikowana. „Guantanamera” to też ponad wszystko piosenka, która wyraża dumę z bycia „człowiekiem szczerym, urodzonym w kraju, gdzie palmy rosną”.
W kolejnych odcinkach pojawi się także wiele ciekawostek o współczesnej muzyce latino, którą proponują największe gwiazdy tego gatunku, jak np. Maluma, Bad Bunny, Calle 13 czy J Balvin, z którym Natalia na temat wątków tożsamości kulturowej w jego utworach miała okazję rozmawiać osobiście.
Wokalistka poruszy tematy kulturowe, m.in. takie jak wszechobecny seksizm i promowanie postawy macho, czy rytuały turystów bazujące na dostępnych w krajach latynoamerykańskich roślinach o właściwościach psychoaktywnych do celów rozrywkowych.
W kolejnych odcinkach możemy się także spodziewać zaskakujących gości. Podcast dostępny jest w Spotify i w Empik Music. Odcinki pierwszego sezonu będą pojawiały się co tydzień w poniedziałki.
Dyskografię Natalii Nykiel zamyka album „Origo”, za który otrzymała Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku (muzyka elektroniczna). Pochodzi z niego m.in. hiszpańskojęzyczny utwór „Quya”.
8 lutego artystka poinformowała o zakończeniu prac nad najnowszą płytą, której data premiery jest jeszcze nieznana.