Makabunda: Retro rejwach trwa

Zespół szykuje się do premiery płyty.


2013.09.12

opublikował:

Makabunda: Retro rejwach trwa

Po bardzo dobrym przyjęciu przez media i fanów singla oraz teledysku do utworu „Ty, albo żadna”, zespół Makabunda zbliża się do premiery płyty „Dla Pani Wszystko”, która ukaże się pod koniec września 2013. Na krążku znajdzie się piętnaście polskich szlagierów okresu międzywojennego oraz jeden utwór autorski skomponowany do fragmentu wiersza Witolda Szolgini (zwanego Lwowskim Guru) napisanego w gwarze lwowskiej tzw. „bałaku”. Tekst utworu wyjaśnia znaczenie słowa „makabunda”, które muzycy wybrali jako nazwę swojego zespołu:

„Makabunda” – batiar, co włóczyć si lubi

I co lubi tagży pchać si w awantury;

Czasym to łachmaniarz, co swy portki gubi,

W chtórych samy łaty, abu samy dziury.

Tytułowa piosenka „Dla Pani wszystko”, skomponowana przez Władysława Dana Daniłowskiego do tekstu Andrzeja Własta, wykonywana była przez Chór Dana oraz Tadeusza Faliszewskiego. Będąc wiernym hasłu „ocalić od zapomnienia”, zespół  umieścił na płycie utwory nie tylko znane, ale też i takie, które należało trochę „odkurzyć”. Wśród nich znalazły się takie piosenki jak: „Szkoda twoich łez”, „To ostatnia niedziela”, „Serce matki”, „Zakochany złodziej”, „Przy kominku”, „Katiusza”, „Ty, tylko Ty”, „Kryzys” i inne.

Na płycie gościnnie wystąpił Sztefan Wons (alter ego Czesława Mozila), śpiewając utwór pt. „Salem Alejkum”. Jest to orientalny foxtrot skomponowany przez Henryka Warsa do tekstu Andrzeja Własta, który był wykorzystany w rewii „1000 Najpiękniejszych Dziewcząt” teatru „Morskie Oko”, a przed wojną wykonywany przez Zulę Pogorzelską i Eugeniusza Bodo. W 1929 piosenka znalazła się na płycie Syreny Elektro w wykonaniu Tadeusza Faliszewskiego.

Makabunda to częstochowska grupa założona przez Wojciecha „Brodę” Turbiarza, który był dotychczas znany przede wszystkim jako wokalista i lider reggae`owego zespołu Habakuk. Muzyk tym razem przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski.

Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach. Autorami tych utworów byli m.in.: Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Leopold Szmaragd. Znamy je dzięki takim wykonawcom jak: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo.

Materiał grupy to swoisty eksperyment muzyczny oparty na różnorodności stylistycznej. Piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów, ubrane w formy muzyczne, które nie burzą oryginalnego charakteru kompozycji, a jednocześnie podają je w sposób, który jest atrakcyjny dla współczesnych słuchaczy w różnym wieku. Nie zabrakło muzycznych ukłonów w stronę reggae`owych korzeni Brotiara, czy klimatów folku ulicznego. Całość materiału to muzyka, która potrafi łączyć pokolenia, czego dowodem jest koncertowa publiczność zespołu, która zawsze składa się z przedstawicieli co najmniej trzech pokoleń.

 

„Makabunda robi rejwach!” – tak najczęściej sami muzycy zespołu komentują swoje poczynania artystyczne. Nie są to puste słowa, bo od wyjścia na światło dzienne, niecały rok temu, grupa regularnie koncertuje – zarówno w klubach, jak i plenerach, a czasem nawet w „ulicznych warunkach”. Ich dotychczasowa działalność została już doceniona prestiżową nagrodą Złotego Liścia Retro, przyznaną w ramach X Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, nad którym patronat obejmują Minister Kultury, Prezydent Miasta Warszawy oraz Rodzina Foggów. Złoty Liść Retro 2013 zostanie wręczony grupie podczas jednego z koncertów promujących płytę „Dla Pani wszystko”.

Polecane