Loreena McKennitt po raz pierwszy w Polsce

Dwa koncerty - w Warszawie i Zabrzu.


2012.02.29

opublikował:

Loreena McKennitt po raz pierwszy w Polsce

25 marca w Warszawie i dzień później w Zabrzu, wystąpi niekwestionowana legenda muzyki celtyckiej – Loreena McKennitt. Polska jest przystankiem na europejskiej trasie artystki. Wcześniej Loreena zawita do Szwajcarii i Niemiec, a później m.in. do Węgier, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Trasa koncertowa „Celtic Footprints Tour” potrwa do 25 kwietnia. W tym czasie Loreena McKennitt odwiedzi 11 europejskich krajów. Do niektórych z nich wróci po raz kolejny, inne zaś – jak Polskę odwiedzi po raz pierwszy. Artystka cieszy się w Polsce dużą estymą, a fani od lat czekają na jej występ w naszym kraju o czym doskonale świadczy całkowicie wyprzedany warszawski koncert, a także bardzo duże zainteresowanie jej drugim  polskim występem w Zabrzu.

25 marca 2012 Warszawa, Sala Kongresowa, Pl. Defilad 1

KONCERT WYPRZEDANY!



26 marca 2012 Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, ul. Gen. de Gaulle’a 17,

tel. 32 271 66 22, e-mail: kasa@dmit.com.pl

Bilety w cenach:

90zł/110zł/130zł/160zł

Naprawdę nazywa się Loreena Isabel Irene McKennitt. Kanadyjska harfistka, kompozytorka, akordeonistka, pianistka i wokalistka spod znaku muzyki celtyckiej i world music. Jej znakiem rozpoznawczym jest jedyny w swoim rodzaju sopran.

Pieśniarka jest swoją własną menedżerką, producentką i szefową własnej, znanej na całym świecie wytwórni płyt Quinlan Road. Na przestrzeni niemal dwudziestu lat ,,eklektyczna” celtycka muzyka Loreeny zdobyła sobie uznanie krytyki na całym świecie i wyróżniona została prestiżowymi nagrodami za liczbę (ponad 15 mln.) sprzedanych złotych, platynowych i multi-platynowych albumów w piętnastu krajach na czterech kontynentach.

Urodziła się 17 lutego 1957 roku w Morden, w prowincji Manitoba.. Choć przyszła na świat w odległej Ameryce Północnej, w jej żyłach płynie szkocka i irlandzka krew. W dzieciństwie chciała zostać weterynarzem, ale miłość do muzyki była silniejsza. Szczególnie urzekła ją muzyka celtycka. Zaczęła uczyć się gry na harfie, jak również występować w Toronto, a zarobione pieniądze odkładała na zrealizowanie i wydanie swojego pierwszego albumu.

W 1981 postanowiła osiedlić się w Ontario, w którym mieszka zresztą do dzisiaj. Cztery lata później ukazał się jej debiutancki longplay – „Elemental”. Potem przyszedł czas na kolejne płyty: „To Drive the Cold Winter Away” (1987), „Parallel Dreams” (1989), oraz „The Visit” (1991).

W 1993 roku kanadyjka wyruszyła na wspólną trasę koncertową z Mike’iem Oldfieldem.

Rok później do sklepów trafił jej nowy longplay „The Mask and Mirror”.

W 1995 roku tradycyjna irlandzka pieśń „Bonny Portmore” w wykonaniu Loreeny została umieszczona na ścieżce dźwiękowej do telewizyjnej serii „Highlander”.

Również w 1993 roku światło dzienne ujrzały jej dwie Ep-ki: „A Winter Garden: Five Songs for the Season”, oraz „Live in San Francisco at the Palace of Fine Arts”.

Dwa lata później ukazała się płyta „The Book of Secrets”, a także pierwsza w dorobku artystki składanka, „The Best of Loreena McKennitt” i mini album „Words and Music”.

W 1998 roku artystka przeżyła wielką traumę, a wszystko przez nieszczęśliwy wypadek, podczas którego utonął jej ówczesny narzeczony. Niedługo potem założyła fundację Cook – Rees Memorial, mającą zapobiegać takim tragediom w przyszłości. W tym czasie pracowała nad płytą, mającą zawierać materiał z dwóch koncertów, a noszącą tytuł „Live in Paris and Toronto”. Wydawnictwo trafiło do sklepów rok później, a zyski ze sprzedaży (ponad 3 miliony dolarów) zasiliły w całości konto założonej przez nią fundacji. W 1999 roku McKennitt podjęła decyzję o drastycznym ograniczeniu publicznych występów i praktycznie wycofała się z czynnej działalności artystycznej.

Na kolejny album tej charyzmatycznej wokalistki, przyszło czekać fanom aż do 2006 roku, kiedy to swoją premierę miał krążek „An Ancient Muse”, nominowany potem do nagrody Grammy. Wiosną następnego roku ruszyła w trasę koncertową, która objęła Europę, oraz Amerykę Północną. Rok później do sklepów trafiło koncertowe wydawnictwo – „Nights from the Alhambra”, a w 2008 roku premierowa płyta „A Midwinter Night’s Dream” (nagrana w studio Petera Gabriela), oraz mini album „A Moveable Musical Feast”. Ponadto Loreena skomponowała piosenkę „To The Fairies They Draw Near”, mającą stać się motywem przewodnim animowanej produkcji Disney’a „Tinker Bell”, w którym zresztą użyczyła swego głosu na potrzeby narracji. Wydała również DVD – „A Moveable Musical Feast”, będące zapisem trasy koncertowej z 2007 roku.

W połowie września 2009 roku, McKennitt oświadczyła, że planuje wydanie pod koniec roku podwójnej płyty – „A Mediterranean Odyssey”. Pierwszy krążek, „From Istanbul to Athens”, miał zawierać nagrania z trasy „Mediterranean Tour”, na drugim, „The Olive and the Cedar”, miała znaleźć się muzyka basenu Morza Śródziemnego, specjalnie zaaranżowana przez wokalistkę. Dodatkowo, na półki sklepowe trafiła kompilacja, „A Mummers` Dance Through Ireland”.

Warto dodać, że pieśniarka jest właścicielką wytwórni płytowej Quinlan Road”, która wydała wszystkie jej dotychczasowe albumy. Na swoim koncie ma także udział w filmach, między innymi: „The Mists of Avalon”, oraz „Jade”. W 2004 roku otrzymała Order Kanady, za całokształt swojej działalności artystycznej. Loreena McKennitt znana jest ze swego zaangażowania w działalność charytatywną i prospołeczną. Jest założycielką dwóch fundacji, ufundowała budynek pod działalność kilku innych organizacji wolontariackich. Jej koncerty to prawdziwe muzyczne misterium, idealna kompozycja perfekcjonizmu i pasji, czysta sceniczna magia pełna nastrojów, emocji i bogatego instrumentarium.

Michał Polański

Polecane