Kto dostanie Fryderyka?

Dziś rozdanie najważniejszych branżowych nagród.


2013.04.25

opublikował:

Kto dostanie Fryderyka?

Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w Teatrze Polskim w
Warszawie. Transmisję z Gali pokaże TVP2.

O nominację do Nagrody Fryderyk 2013 dla najlepszych płyt walczyło:

– 181 albumów z polską muzyką rozrywkową;

– 166 singli;

– 108 albumów muzyki poważnej;

– 47 albumów jazzowych.

 

O nominację dla najlepszego debiutu rywalizowało:

– 58 artystów w muzyce rozrywkowej;

– 14 muzyków jazzowych.

O nominację w kategorii Artysta Roku ubiegało się:

– 359 autorów, kompozytorów, wokalistów i zespołów w muzyce rozrywkowej;

– 168 kompozytorów, solistów, dyrygentów i zespołów w muzyce poważnej ;

– 59 instrumentalistów, wokalistów, zespołów i aranżerów w muzyce jazzowej.

W tym roku przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10
kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego
artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej;
nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i
jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze
nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

W muzyce poważnej dotychczasowy podział na gatunki muzyczne
albumów zachowany zostaje do etapu nominacji. W drugiej turze głosowania
nominowane płyty zostały automatycznie zakwalifikowane do kategorii
Album Roku – Muzyka Poważna i w tej kategorii ubiegać się będą o
nagrodę.

O sposobie nominowania i głosowania, o redukcji kategorii i wyrzuceniu hip-hopu (i reggae i metalu i punka…) na aut; o Andrusie i Donatanie; o tym czy to dobrze, czy źle powiedziano już chyba wszystko. Nominacje są jakie są. A takie ostatnie wcale nie są. Rzućmy na nie okiem przed dzisiejszą galą.

Nominacje do Fryderyków 2013 w kategorii Muzyka Rozrywkowa:

ALBUM ROKU

BRODKA Lax

producent albumu: Bartosz Dziedzic

Kayax Production & Publishing

HEY Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan

producent albumu: Marcin Bors i Paweł Krawczyk

Supersam Music

LUXTORPEDA Robaki

producent albumu: Robert Friedrich i LUXTORPEDA

Stage Diving Club

Maria PESZEK Jezus Maria Peszek

producent albumu: Michał FOX Król i Maria Peszek

Mystic Production

T. LOVE Old Is Gold

producent albumu: Maciej Majchrzak i Zygmunt Staszczyk

EMI

Album Roku to chyba najbardziej prestiżowa kategoria polskich nagród przemysłu muzycznego. Faktycznie, już sama nominacja to nobilitacja. Wszystkie nominacje mają wielkie szanse na wygraną, choć przyznać trzeba, że dziwi nieco obecność Brodki. „Lax”, choć świetnym wydawnictwem jest, to jednak trudno uznać EPkę za płytę. Kto tu będzie triumfował? Tu można rzucać monetą 🙂 Ja życzyłbym statuetki dla T.Love (bo „Old Is Gold” to wybitnie dobra płyta „ratująca” całą formację) oraz Maryśce Peszek (bo „Jezus Maria Peszek” to nie tylko błyskotliwość i odwaga w tekstach, ale i świetna robota Foxa). Byłbym idiotą, gdybym twierdził, że Luxy bądź Hey są tu bez szans. Albo Brodka. Od dawna nie było tak równo obsadzonej kategorii.

ARTYSTA ROKU

Artur ANDRUS

BRODKA

HEY

Mela KOTELUK

Maria PESZEK

Nie wiadomo dokładnie czym należy się kierować głosując w kategorii „Artysta Roku”. A w tej kategorii mamy wszystko. Jest Andrus, na którego branża patrzy nieco z boku, ale z opuszczoną szczęką, że można jeszcze sprzedać tyle płyt w tym wesołym kraju. Jest Brodka, która w minionym roku przekonała (jeśli kogoś jeszcze do czegoś musiała przekonywać), że jest na absolutnym topie i spośród wszystkich nominowanych odniosła największe sukcesy poza granicami Polski. Jest okręt flagowy polskiego rocka z Kasią Nosowską na pokładzie. Klasyk, jak mówią dzieciaki i żelazny kandydat do statuetek. Jest i Mela, która powaliła wszystkich na kolana swoim niespodziewanym lądowaniem na środku sceny i jest Peszek, której premiera płyty jak i sama płyta odbiły się szerokim echem od Bugu po Odrę.

Kto wygra? Stawiam na Peszek. Ponownie.

DEBIUT ROKU

Kari AMIRIAN

Maja KLESZCZ

Mela KOTELUK

LEMON

SKUBAS

Debiut roku to dla mnie najważniejsza chyba kategoria. Traktują ją troszkę jak papierek lakmusowy naszego rynku. I w tym roku trudno narzekać. Komu Fryderyka? Jedyna kategoria w której mogę odpowiedzieć bez namysłu… Będę zawiedziony i zaskoczony jak Skubas nie wygra!

UTWÓR ROKU

BRODKA Varsovie

muzyka: Bartosz Dziedzic / Monika Brodka

słowa: Monika Brodka / Quentin Carenzo

Kayax Production & Publishing

LUXTORPEDA Wilki Dwa

muzyka: LUXTOTRPEDA

słowa: Przemysław Frencel / Robert Friedrich

Stage Diving Club

Maria PESZEK Ludzie Psy

muzyka: Maria Peszek / Michał FOX Król

słowa: Maria Peszek

Mystic Production

SKUBAS Linoskoczek

muzyka: SKUBAS

słowa: Sławomir Młynarczyk

Kayax Production & Publishing

VOO VOO Pierwszy raz

muzyka i słowa: Wojciech Waglewski

Agora S.A.

I jeszcze jedna szalenie równo obsadzona kategoria. Każda z tych pieśni jest z różnych przyczyn ważną dla polskiej muzyki rozrywkowej AD 2012. Zatem kompletna loteria. Faworyci? „Varsovie” (bo to był konckout), „Wilki Dwa” (bo to już wręcz hymn koncertowy jest), „Ludzie Psy” (bo rzadko zdarza się tak mocno osadzony w rzeczywistości i jednocześnie komentujący ją utwór, w dodatku świetnie zrobiony i zaśpiewany), „Linoskoczek” (bo to było kompletne zaskoczenie i nowa jakość, ta urzekająca, niewymuszona poetyka, ten grunge w ciepłych dźwiękach…) albo „Pierwszy raz” (bo Voo Voo prowadzone przez Waglewskiego to mistrzowie aranżu, melodii, tekstu, to goście którzy nic nikomu udowadniać nie muszą, z niczego rozliczać, to absolutnie wolni artyści).

Jeśli „debiut” dla Skubasa a „artysta” dla Peszek, to „utwór roku” dla Luxów lub Brodki. Jeśli nie, to nie wiem. Poddaje się.

Złote Fryderyki przyznano: Józefowi Skrzekowi, Tomaszowi „Szakalowi” Szukalksiemu (pośmiertnie) oraz Janowi Ekierowi.

Nominacje w kategoriach Jazz i Muzyka Poważna znajdziecie tutaj.

Kto dostanie Fryderyka?

Rok temu też bawiłem się typowanie (poszło mi całkiem nieźle) i to, co napisałem wówczas we wstępie do tego typowania jest nadal aktualne: – Patrząc na listę nominowanych w poszczególnych kategoriach muzyki rozrywkowej można pokusić się o samodzielne wytypowanie laureatów Fryderyków 2010. Jest jednak kilka pułapek. Metoda „moim zdaniem” nie sprawdzi się. Ona nigdy się nie sprawdza. Pamiętać należy, że tak jak nominacje taki i same Fryderyki przyznawane są w głosowaniu bardzo szerokiego grona członków Akademii Fonograficznej. To kilka tysięcy ludzi.

Zatem – moim zdaniem – Fryderyki to pewien ranking popularności w tzw. branży. Takie podejście do sprawy podpowiada również analiza wyników z lat ubiegłych, gdzie statuetki zgarniali nie zawsze ci najwybitniejsi artyści, którzy wyprzedzali nierzadko swój czas, lecz ci, o których było najgłośniej w danym roku. Oczywiście były wyjątki, ale…

****

Jedną z najważniejszych kategorii jest „Piosenka Roku”. Już sama nominacja to spora nobilitacja. A kto zgranie Fryderyka w tej kategorii – najbliżej są chyba Acid Drinkers za „Love Shack” i Monika Brodka za „Grandę”. Mimo wszystko, stawiam na Acidów.

„Wideoklip Roku” – to jedna z najbardziej wyrównanych kategorii. Właściwie cała piątka nominowanych ma porównywalne szanse. Gdyby to ode mnie zależało, rozgrywka toczyłaby się między Behemothem („Alas, Lord Is Upon Me” i… Afromental („Rock’n’rollin Love”), a ja głosowałabym na Behemotha. Dobra robota.

„Grupa Roku”. Tu nie wiem, jakimi kategoriami mają kierować się Akademicy. Sympatią do danej formacji? Jej dokonaniami w minionym roku czy jeszcze czymś innym? Ja przyznałabym statuetkę formacji Raz Dwa Trzy. Ale powędruje ona pewnie do bardzo ostatnio aktywnej Comy.

Komu przypadnie wyróżnienie w kategorii „Wokalista Roku” to już chyba kompletny totolotek. Badach, Mozil, Piaseczny, Rogucki i Soyka. Ratuję się zestawieniami OLiS i typowanie staje się prostsze – Andrzej Piaseczny.

„Wokalistka Roku”. Mam wrażenie, że dziewczęta i kobiety w minionym roku dokonały znacznie więcej od swoich kolegów po fachu. Każda nominacja w tej kategorii jest zasłużona w 100%. A komu Akademicy przyznają statuetkę? Prawdopodobnie Monice Brodce.

Ulubiona kategoria, i to w dodatku taka, która coś może zmienić w przyszłości (choć nie musi) – „Fonograficzny Debiut Roku”. Komu? The Boogie Town narobili sporo zamieszania i zebrali już nieco nagród, zatem rozsądek podpowiadałby postawienie większych pieniędzy na nich. Ale jest jeszcze projekt MPM… a ja stawiam na polsko-międzynarodowe Tres.B.

„Album Roku: POP” – trudna dla mnie kategoria. Znów wszystkie nominacje wydają się być zasłużone, a stawka mocno wyrównana. Mimo wszystko stawiam na zioma. Smolik! (choć chyba znalazł się nie w tej kategorii co trzeba).

„Album roku: ALTERNATYWA” – ciekawie tu jest. D4D nie dotarli chyba wszędzie, gdzie powinni ze swoją muzyką. Pogodno są zbyt alternatywni dla tej kategorii. Myślę, że członkowie Akademii Fonograficznej zagłosują zachowawczo. Fryderyk dla Męskiego Grania.

„Album Roku: HIP-HOP, R&B i Reggae”. Zgadzam się z Peją – wrzucanie tych trzech gatunków do jednego wora to największa bzdura i krzywda, jaką można zrobić artystom i słuchaczom. Przy takim line-up’ie liczą się chyba tylko Abradab, Eldo i Marika. Fryderyk dla Eld… Abradaba.

„Album Roku: MUZYKA KLUBOWA i ELEKTRONICZNA”: Trójka nominowanych, statuetka chyba dla Noviki.

„Album Roku: METAL”: Zakładam, że Akademicy zanim dojdą do tej kategorii, oddadzą już jakieś głosy na Titusa i na Acidów i wybierać będą między pozostałą trójką. Wybór i tak cholernie ciężki. Życzyłbym sobie statuetki dla Blindead, ale dostaną sympatyczni wyjadacze z Corruption. A może się mylę?

Kategoria której zazwyczaj się boję – „Album Roku: BLUES”, ale tym razem dam sobie urwać głowę przy samej dupie: Fryderyk dla Irka Dudka!

„Album Roku: ROCK” – od dawna kategoria prestiżowa w pewnych kręgach (i równie często wyśmiewana). W tym roku Debiutujący Muniek i rocznicowy Perfect – mimo całej sympatii mojej dla nich – nie liczą się. Murowany faworyt to Kim Nowak. Zagrozić może im jedynie Dezerter, ale nie uda się. Kim Nowak na prezydenta!

„Album Roku: ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA” – Zdecydowanie Daniel Bloom za „Wszystko co kocham” – rozumiem, że Akademicy biorą pod uwagę autorską część wydawnictwa, a nie dołączone do niego numery WC.

„Album Roku: PIOSENKA POETYCKA”. Gdzie jak gdzie, ale w tej kategorii nie powinno być walki i wymiany ostrych ciosów, a jednak… Fryderyk dla Raz Dwa Trzy. A precyzyjniej za „SkąDokąd”. Bezapelacyjnie. Jednogłośnie. Przez KO.

„Album Roku: FOLK / MUZYKA ŚWIATA”. Znów dziwna kategoria. Ale niech będzie. Przyznam się, że jednej z tych płyt nie znam (pewnie wstyd, ale trudno). Stawiam, że Akademicy postawią na Martynę Jakubowicz. Singiel śmigał w radio, ale w warszawie na koncercie tłumów nie było.

„Najlepszy Album Zagraniczny” – to dość zabawne, że w kraju nad Wisłą przyznawane są Fryderyki w takiej kategorii. Ale skoro są nominowani, to trzeba wskazać wygranego. Peter Gabriel o włos przegrywa z Sade. Choć wolałbym odwrócić tą kolejność.

„Kompozytor Roku” – wolałbym nie typować w tej kategorii, ale dobra: Waglewski – Krajewski? Krajewski – Waglewski? Krajewski. Mimo wszystko.

„Autor Roku” – hmmm…. Jeśli ktoś nie głosował na Adama Nowaka to nie słuchał uważnie „SkąDokąd”. 🙂

Kategoria z gatunku kosmos wokół nas – „Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu”. Kukulska&Dąbrówka za CoMix. Za spójność, zwartość, odwagę, precyzję. Z plastyki piątka. (yyy… szóstka teraz, nie?).

„Produkcja Muzyczna Roku” – właściwie wszystko brzmi fajne w tej kategorii (no, prawie wszystko, ale to subiektywne). Fryderyk za album Smolika lub za Anię Dąbrowską. I chyba Ania Movie wygrywa.

I pora na Jazz – tu mogę się już pewnie „pięknie mylić”, bo mało kto doczyta do tego miejsca. I pokuszę się o typowanie tylko w jednej kategorii.

„Jazzowy Album Roku” – bez bicia przyznaję się, nie słyszałem jednanej pozycji z nominowanych, ale za to Komedę w interpretacji Adama Pierończyka piłowałem ku rozpaczy sąsiadów. Fryderyk dla Adam Pierończyk Quartet.

Ściąga dla licealistów:

Piosenka Roku:

ACID DRINKERS



Love Shack

Monika Brodka

Granda

Monika Brodka

W pięciu smakach

RAZ DWA TRZY

Dalej niż sięga myśl

 

RAZ DWA TRZY

Już

Wideoklip Roku:

ACID DRINKERS – Love Shack

Reżyser wideoklipu: Przemysław Chojnacki

AFROMENTAL – Rock’n’rollin Love

Reżyser wideoklipu: Mitja Okorn

BEHEMOTH – Alas, Lord Is Upon Me



Reżyser wideoklipu: Dariusz Szermanowicz

Monika Brodka – W pięciu smakach

Reżyser wideoklipu: Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski

Ania Dąbrowska – Bang bang

Reżyser wideoklipu: Rakowicz, Wyciszkiewicz, 2DajRektors

Grupa Roku:

ACID DRINKERS

COMA



CZESŁAW ŚPIEWA

RAZ DWA TRZY

VOO VOO

 

Wokalista Roku:

Kuba Badach

Czesław Mozil

Andrzej Piaseczny



Piotr Rogucki

Stanisław Soyka

Wokalistka Roku:

Monika Brodka



Ania Dąbrowska

Kayah

Natalia Kukulska

Gaba Kulka

Fonograficzny Debiut Roku:

THE BOOGIE TOWN

DAGADANA

FOX

MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI

TRES.B

Album Roku POP:

Monika Brodka

Granda

CZESŁAW ŚPIEWA

Pop

Ania Dąbrowska

Movie

KUKULSKA&DĄBRÓWKA

CoMix

Smolik



Smolik 4

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA:

D4D

Who’s Afraid Of?

MUCHY

Notoryczni debiutanci

NO!NO!NO!

NO!NO!NO!

POGODNO

Wasza Wspaniałośd

Smolik, Abradab, Maleoczuk, Waglewski, Mitch&Mitch, Pogodno, Fisz Emade, Kim Nowak, DJ Eprom, OXY.GEN, Voo Voo, Jacaszek



Męskie granie

Album Roku HIP-HOP/R&B/ Reggae:

Abradab



Abradabing

ELDO

Zapiski z 1001 nocy

MARIKA

Put your shoes On/Put  your shoes Off

NATU

Gram duszy

Ania Szarmach

Inna

 

Album Roku MUZYKA KLUBOWA I ELEKTRONICZNA:

Marek Bilioski

Mały książę

FOX

Fox Box

Novika



Lovefinder



 

Album Roku METAL:

ACID DRINKERS

Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again 

BLINDEAD

Affliction XXIX II MXMVI

CORRUPTION



Bourbon River Bank

FRONTSIDE

Zniszczyć wszystko

Titus Tommy Gunn

La Peneratica Svavolya

 

Album Roku BLUES:

Irek Dudek



Dudek Bluesy

HooDoo BAND

HooDoo Band

IncarNations

Radio Retro

J.J. BAND

J.J. Band i przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy – Blues

Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa

Koncert w Suwałkach

 

 

Album Roku ROCK:

DEZERTER

Prawo do bycia idiotą

KIM NOWAK



Kim Nowak

Muniek

Muniek

PERFECT

XXX

VOO VOO

Wszyscy muzycy to wojownicy

 

Album Roku ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA:

Daniel Bloom



Wszystko co kocham O.S.T.

Michał Lorenc

Różyczka

Leszek Możdżer

Kaczmarek by Możdżer

 

Album Roku PIOSENKA POETYCKA:

MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI

Rebeka nie zejdzie dziś na kolację

RAZ DWA TRZY



SkąDokąd

RAZ DWA TRZY

20 lat

Stanisław Soyka

… tylko brad. Osiecka znana i nieznana

Grzegorz Turnau

Fabryka klamek

Album Roku FOLK/MUZYKA ŚWIATA:

DAGADANA

Maleoka

Martyna Jakubowicz & Żona Lota



Okruchy życia

Jan Trebunia-Tutka

Góry w sercu

Waglewski, Kosmowski, Gałażyn, Sadovska

Harmonia

Stasiek Wielanek & KAMELEON

Recydywa, piosenki spod celi

Najlepszy Album Zagraniczny:

Jeff Beck

Emotion & Commotion

Eric Clapton

Clapton

Peter Gabriel

Scratch My Back 

Kings of Leon

Come Around Sundown

SADE



Soldier of Love

Kompozytor Roku:

Monika Brodka

Seweryn Krajewski



Czesław Mozil

Andrzej Smolik

Grzegorz Turnau

Wojciech Waglewski

Autor Roku:

Monika Brodka

Wojciech Młynarski

Czesław Mozil

Adam Nowak



Wojciech Waglewski

Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu:

ACID DRINKERS

Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again 

Projekt graficzny: Bartosz Zielioski, Łukasz Pach

Monika Brodka

Granda

Projekt graficzny: Monika Brodka, Bartek Arobal

CZESŁAW ŚPIEWA

Pop

Projekt graficzny: Monika Kuczyniecka, Mariusz Mrotek, Andrzej Grabowski, Maciej Grabowski

KUKULSKA&DĄBRÓWKA



CoMix



Projekt graficzny: Adam Żebrowski

NO!NO!NO!

NO!NO!NO!

Projekt graficzny: TRUST, BART

Produkcja Muzyczna Roku:

Maciej ŚLIMAK Starosta (produkcja muzyczna) i Jacek Miłaszewski (realizacja) 

za album: ACID DRINKERS – Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again

Bartek Dziedzic (produkcja muzyczna i realizacja) oraz Marcin
Bors, Bartłomiej Kuźniak, Winicjusz Chróst, Marcin Gajko (realizacja)

za album: BRODKA – Granda

Jonas Jensen, Jesper Andersen i Czesław Mozil (produkcja muzyczna) oraz Mikkel Gemzoe (realizacja) 

za album: CZESŁAW ŚPIEWA – Pop

 

Ania Dąbrowska, Kuba Galioski i Bogdan Kondracki (produkcja muzyczna i realizacja) 



za album: ANIA DĄBROWSKA – Movie

Andrzej Smolik (produkcja muzyczna i realizacja) oraz Rafał Smoleo i Maciej Cieślak (realizacja) 

za album: SMOLIK – Smolik 4

JAZZ



Jazzowy Album Roku:

Jerry Bergonzi, Jacek Kochan, Piotr Lemanczyk Trio

Three Point Shot

Robert Kubiszyn

Before Sunrise

Adam Pierooczyk Quartet

El Buscador

Adam Pierooczyk Quintet



Komeda – The Innocent Sorcerer



 

Warsaw Paris Jazz Quintet oraz orkiestra symfoniczna Perfect Girls &Friends

Chopin Symphony Jazz Project

Aga Zaryan   

Looking Walking Being


Kto faktycznie otrzyma Fryderyka w poszczególnych kategoriach przekonamy się już jutro. 9 maja w Warszawie odbędzie się Wielka Gala.

Tagi


Popularne newsy

Polecane