fot. Karol Makurat / @tarakum_photography
Hip-hop jest często określany mianem poezji ulicy, ale tekstów kawałków rapowych póki co nie znajdziemy w literackim kanonie. Czy to się kiedyś zmieni? Pewnie tak, wszystko jest kwestią czasu. W przyspieszeniu tego procesu ma szansę pomóc książka „Patrz trochę szerzej. Hip-hopowy kurs literatury” Piotra Szweda, która trafi na rynek 25 września nakładem wydawnictwa Agora.
Piotr Szwed jest dziennikarzem, a także nauczycielem języka polskiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Łodzi. Uczniowie analizują i interpretują na jego lekcjach teksty m.in. Ryfy Ri, PRO8L3M-u, Quebonafide czy Paktofoniki. W „Patrz trochę szerzej” Szwed rozprawia się z mitem nudnych lekcji polskiego i dzieli autorską metodą nauczania, w ramach której historię literatury łączy z historią hip-hopu.
SPRAWDŹ TAKŻE: Julia Wieniawa ma dość. „Chce mi się płakać i krzyczeć”
– Jakieś 30 lat słuchania rapu, 18 lat pisania o muzyce, 14 lat bycia nauczycielem, no i trzy lata pracy nad książką, która wzięła się stąd, że podczas lekcji lubię pokazywać, że kanoniczne lektury są po to, by je czytać, ale i z ich pomocą czytać świat wokół nas – komentuje na swoim facebookowym profilu Piotr Szwed. – Czytam Księgą Koheleta utwory PRO8l3MU, Paktofoniką Księgę Rodzaju, średniowieczni autorzy pomagają mi zrozumieć historię Quebonafide, a wersy Ryfy Ri zadać pytania dotyczące epoki renesansu, z płytą „Eroizm” w ręku przyglądam się Rycerzowi Rolandowi, analizując, w jakim stopniu podlegamy tradycyjnym wzorcom wpisanym w naszą kulturę. To książka pisana w myślą o licealistach, trochę eseistyczne powtórzenie wiadomości, trochę zobrazowanie tego, na czym polega odkrywanie znaczeń za pomocą kontekstów. Mam jednak nadzieję, że ma ona szansę przekonać do siebie wszystkich, którzy cenią rap i literaturę. Lubią odkrywać nową muzykę i nowe sensy w teoretycznie dobrze znanych tekstach – dodaje.
Premierę „Patrz trochę szerzej” zaplanowano na 25 września.