Zapewne wielu z Was psedonim „Art of Beatbox” niewiele mówi, dlatego więc prezentujemy biografię tego niezwykle uzdolnionego artysty!
Przypomnijmy, że Art of Beatbox przygotowuje się właśnie do wydania swojej pierwszej płyty długogrającej pt. „ARTcore”. Nie będzie to jednak jeden z wielu debiutów na naszej scenie. Będzie to pierwsza, legalnie wydana płyta producencka zrealizowana przez beatboxera. To jest ARTcore!”
„Art of Beatbox” to pochodzący z Łodzi, lecz na stałe mieszkający w Hamburgu artysta, który pokazuje swoją muzyką, że można tworzyć nie tylko hip-hopowy beatbox. Ten pochodzący z muzycznej rodziny twórca już wcześnie rozwinął szerokie spektrum muzycznych upodobań, które odzwierciedla się w jego muzyce. Różnorodnością swoich piosenek chce on pokazać, że można tworzyć również beatbox nadający się do radia. On sam opisuje swoją muzykę jako „odzwierciedlenie swoich upodobań muzycznych”. Tak oto odnajduje się w jego twórczości obok typowych brzmień hip-hopowych również wpływy z jazzu, muzyki latynoskiej, house’u, drum & bass’u, aż po klasykę czy metal. W przeciwieństwie do wielu innych twórców beatboxu, Art koncentruje się głównie na brzmieniu perkusyjnym, uzupełniając je elementami głosowymi.
Po raz pierwszy Art zetknął się z beatboxem w Polsce w 1998 r. Mimo że była to dla artysty „miłość od pierwszego usłyszenia” i już od zawsze chciał on nauczyć się i opanować sztukę naśladowania brzmienia perkusji ustami, nie było to łatwe. Dopiero latem 1999 r. poznał w Berlinie ludzi, którzy pokazali mu podstawy, jednak samo werbalne wytłumaczenie różnych technik okazało się niemal niemożliwym, dlatego Art zaczął słuchać i obserwować innych beatbokserów, ich sposoby tworzenia brzmień perkusyjnych, aby w rezultacie samemu tworzyć podobne dźwięki. Początkowo wszystko brzmiało podobnie, jednak cierpliwe i nieustanne próby wydobywania najprzeróżniejszych dźwięków ustami doprowadziły do tego, że z czasem można było usłyszeć coraz więcej różnic między brzmieniami, wtedy zaczął on naśladować utwory innych beatbokserów. Z biegiem czasu poznane techniki zaczął wykorzystywać do komponowania własnych utworów, rozwijając przy tym swoje indywidualne brzmienie. Pierwszy publiczny występ odbył się w połowie 2000 r. w Berlinie. Od tego czasu „Art of Beatbox” prezentuje swoje umiejętności na licznych koncertach, m.in. w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2006 r. czy jako support artystów takich jak „Fatman Scoop”, „Toni L”, „Grand Agent”, „Declaime”, „Group Home”, „Liroy”, „Thinkadelic”, „Obóz TA”. Artystę można było również usłyszeć na kilku płytach, m.in. na dwóch płytach „Liroya”.
Art angażuje się nie tylko jako wykonawca w wielu imprezach, lecz także udziela się np. jako juror w Polish Beatbox Battle czy też jako regularnie prowadzący workshopy o tematyce beatboksowej. Przez swoje zaangażowanie chce popularyzować i rozbudzać zainteresowanie beatboksem wśród jak najszerszego grona odbiorców.