Hasło „byle do sierpnia” przez cały rok z niecierpliwością powtarzane przez organizatorów i fanów Cieszanów Rock Festiwal ma przed sobą ostatnią prostą. Mamy sierpień, a za kilka dni startuje prawdziwe święto rockowego grania. W programie siódmej edycji największego festiwalu muzycznego w południowo – wschodniej Polsce znajdziecie m.in. solidną dawkę twórczości Kazika Staszewskiego czyli KNŻ, Kult oraz Kazik&Kwartet ProForma, a także Sweet Noise, Marky Ramone’s Blitzkrieg, Vader, Eluvietie, Finntroll.
18 sierpnia rozpoczyna się siódma edycja Cieszanów Rock Festiwal. Podkarpacka impreza to obowiązkowa pozycja na koncertowej liście fanów rockowej muzyki. Festiwal zakończy się w nocy z 21/22 sierpnia.
Organizatorzy zaprezentowali oficjalny spot CRF 2016:
SCENA GŁÓWNA / amerykański punk, bałkańskie klimaty, szwajcarski i fiński folk metal
Jedną z największych zagranicznych gwiazd Cieszanów Rock Festiwal 2016 będzie legendarny punkowy zespół Marky Ramone’s Blitzkrieg z USA, którego liderem jest perkusista kultowego zespołu The Ramones – Marky Ramone. To specjalny projekt, w ramach którego Marky z zaprzyjaźnionymi muzykami wykonuje najważniejsze utwory z dyskografii Ramonesów, a wśród nich takie punkowe hymny jak m.in.: „Blitzkrieg Bop”, „Sheena is A Punk Rocker”, „Rockaway Beach”, „Pet Sematary”.
Eluveitie to kolejna zagraniczna gwiazda CRF 2016. Szwajcarska grupa reprezentuje nową falę w muzyce folk metalowej. Obok gitar elektrycznych, basu i perkusji, mają w swoim instrumentarium również tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak dudy, skrzypce i lirę korbową, a ich teksty śpiewane są m.in. w martwym języku galijskim. Zespół koncertujący na całym świecie, od Chin po Stany Zjednoczone, wystąpi na CRF 20 sierpnia. Od lipca tego roku w oficjalnym składzie Eluveitie znalazła się Polka – Michalina Malisz, która gra w zespole na lirze korbowej.
Do składu CRF dołączyła również Dubioza Kolektiv. Ta bałkańska kapela ma na swoim koncie m.in. support przed Faith No More. Muzycy pochodzą z Bośni i Hercegowiny i działają aktywnie od 2003 roku. W swoich kompozycjach łączą elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami, a także muzyką reggae czy ska. Śpiewają w języku serbskochorwackim i angielskim. Aktualnie promują swój najnowszy album „Happy Machine”, gdzie gościnnie pojawia się m.in. Manu Chao.
Muzyczny pejzaż Cieszanowa z pewnością wzbogaci folk metalowa grupa Finntroll z Finlandii. Tematem ich utworów są opowieści zaczerpnięte z fińskiej mitologii oraz historie o fikcyjnym królu trollów. Grający prawie 20 lat Finntroll zyskał spore grono zwolenników na całym świecie, ma również grono bardzo oddanych fanów w Polsce.
TYLKO W CIESZANOWIE / koncerty specjalne
Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie również koncertów specjalnych. W tym roku bohaterem przeglądu monograficznego „3x…” będzie Kazik Staszewski. Poza sztandarowym Kultem w Cieszanowie zagra KNŻ – Kazik Na Żywo oraz formacja Kazik&Kwartet ProForma. Każdy z koncertów będzie wyjątkowy: Kult zagra jednorazowo w całości dwie płyty „Tata Kazika” i „Tata 2”, KNŻ – Kazik Na Żywo zagra ostatni koncert w historii, a najnowszy zespół Kazika – Kazik&Kwartet ProForma, zaprezentuje zupełnie premierowo kilka utworów z nadchodzącej płyty o roboczym tytule „Tata 3” oraz zagra koncert – niespodziankę. Podczas wszystkich trzech koncertów spod znaku „3xKazik”, zespołom Kazika Staszewskiego będą towarzyszyli goście specjalni.
Jak zwykle podczas CRF nie zabraknie mocnej reprezentacji rodzimej sceny muzycznej i spektakularnych powrotów dawno nie widzianych bandów. Po raz pierwszy na cieszanowskiej scenie wystąpi zespół Sweet Noise, legendarny, owiany aurą tajemnicy, znany z energetycznych i rzadkich koncertów. Koncert, który Sweet Noise zagra 21 sierpnia na scenie głównej CRF 2016, będzie koncertem przekrojowym przez wszystkich osiem do tej pory wydanych płyt, z najsłynniejszymi utworami, takimi jak m.in.: „Godność”, „Cisza”, „Bruk”, „Ghetto”. Zespół zagra w klasycznym składzie, a specjalną oprawę wizualną przygotuje Vahan Bego. Ze specjalnym koncertem na festiwalu zjawi się również Krzysztof „Grabaż” Grabowski. Z zespołem Strachy Na Lachy zagra w całości płytę „Piła Tango”, wybraną przez fanów w internetowym głosowaniu. Na festiwalowej scenie pojawi się również dowodzony przez weterana sceny alternatywnej Tymona Tymańskiego zespół Tymon&The Transistors, który jednorazowo, wyłącznie w Cieszanowie, zagra całą płytę „Wesele”. Ponadto Tymon Tymański będzie oficjalnym konferansjerem sceny głównej Cieszanów Rock Festiwal 2016.
Specjalne koncerty na festiwalu zagrają również: Luxtorpeda (zaprezentuje utwory z nowej płyty „MYWASWYNAS”), Arka Noego, która zagra utwory z dwóch płyt „Pan Krakers!” oraz „Petarda. Na festiwalu premierę swoich najnowszych utworów z jeszcze nie wydanej płyty „The Empire” będzie miał również znany na całym świecie metalowy Vader.
Swój jubileusz na scenie głównej CRF świętował będzie zespół El Dupa. Koncert pod tajemniczym tytułem „18-lecie El Dupy – UnKaziked”, z udziałem gości specjalnych, odbędzie się 20 sierpnia. Nie zabraknie szlagierów tej formacji takich jak „Natalia w Bruklinie”, „Prohibition” czy „220 Volt”. Swoje 30-lecie przypieczętuje w Cieszanowie zespół Farben Lehre, który jednorazowo, tylko na CRF 2016, zagra całą swoją płytę „Farbenheit”, wybraną w głosowaniu internetowym. Podczas koncertu pojawią się goście specjalni. Na scenie głównej zagrają również laureaci ubiegłorocznych Przeglądów Kapel CRF 2015 – Lej Mi Pół i Still Life. Na scenie głównej swoje 15-lecie obchodził będzie oficjalnie znany w całej Polsce rockowy zespół Brown z Rzeszowa.
SCENA ALTERNATYWNA I PRZEGLĄD ZESPOŁÓW
Nie mniej interesująco prezentuje się tegoroczna scena alternatywna, przez wielu festiwalowiczów uznawana za prawdziwe serce CRF. Zagra tam legenda polskiego punka – zespół Włochaty, w którego składzie znajdzie się jego długoletni wokalista – Pauluss. Na scenie alternatywnej wystąpi również legenda polskiego hardcore’a, załoga 1125 ze Złotowa, świętująca w tym roku swoje 20-lecie.
W programie CRF pojawi się także kilka zespołów grających muzykę z „przymrużeniem oka”. Na scenie alternatywnej zagrają: Nocny Kochanek czyli kapela bawiąca się konwencją heavy metalu, a także piewcy absurdu – formacja Zacier. Pojawi się tam również grający techniczny metal zespół Ketha, który dzielił scenę z takimi zespołami jak: Cult Gojira, Riverside, Vader oraz rzeszowski zespół Telewizor, którego muzyka to wybuchowa mieszanka stylów, łącząca to co najlepsze w rocku, electro i jazzie. W Cieszanowie obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Telewizor zaprezentuje najnowsze kompozycje oraz swoje największe hity sprzed dekady. Kolejne zespoły sceny alternatywnej to: modern-rockowy The Snuff założony latem 2009 roku w czeskiej Pradze oraz The Trepp, którego muzyka nawiązuje do najlepszych wzorców muzyki punkowej z lat 80.
Scena alternatywna będzie także areną zmagań zespołów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiego i Podkarpackiego Przeglądu Zespołów. W konkursie wezmą udział: Marry A.Unicorn, Spring Rolls, Lunapar, Black Radio, Killing Silence, Pies Mazowiecki, Merkfolk, Body Mind Relation, Secesja, All We Left Behind, Reggaegang System, Dewastacja, MoshMachine.
CITY NGO I STREFA FOOD TRUCKÓW / warsztaty, spotkania i dobre jedzenie
CRF to nie tylko muzyka ale także możliwość udziału w wielu wydarzeniach przygotowanych przez strefę CITY NGO. To całe mnóstwo atrakcji i akcji dla dużych i małych uczestników festiwalu. W programie strefy m.in. „Niewidzialna wystawa”, „Laboratorium przyrodnicze”, warsztaty z EkoMody, salon gier planszowych, kino plenerowe i warsztaty coverowe z zespołem The Trepp.
Na miejscu festiwalu będzie działać również strefa food trucków organizacji „Żarcie na Kółkach”, odpowiedzialnej za popularyzację streetowego jedzenia.
Szczegóły festiwalu na tej stronie .
{facebook}