Tegoroczna, 31. edycja Fryderyk Festiwal zapowiada się spektakularnie! Trzy miasta, trzy gale i trzy tygodnie wypełnione najlepszą polską muzyką. Związek Producentów Audio Video – główny organizator najważniejszych polskich nagród fonograficznych – zdecydował, że rozszerza formułę wydarzenia o Galę Muzyki Jazzowej, a każdy koncert finałowy odbędzie się w innym mieście. Warszawa, Katowice i Kraków będą w tym roku gospodarzami Fryderyków. Koncerty galowe transmitować będzie TVP.
Związek Producentów Audio Video w tym roku zaprasza fanów muzyki do aż trzech lokalizacji: Warszawy, Katowic i Krakowa. W ciągu trzech tygodni poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród w kategoriach muzyki jazzowej, klasycznej i rozrywkowej. 23 marca Muzeum Historii Żydów Polskich Polin będzie gościło artystów nominowanych do nagród w kategoriach jazzowych, 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się gala wręczenia statuetek w kategoriach muzyki klasycznej, a 5 kwietnia w TAURON Arenie w Krakowie poznamy laureatów Fryderyków w muzyce rozrywkowej.
Fryderyki idą z duchem czasu i odpowiadają na potrzeby środowiska muzycznego. Formuła wydarzeń otwartych dla publiczności, którą wprowadziliśmy w 2019 roku, przyniosła ze sobą kolejne zmiany: organizację koncertów galowych poza Warszawą, konferencje, warsztaty i aktywności dla fanów muzyki. W tym roku zdecydowaliśmy, by pójść jeszcze o krok dalej i rozbudować festiwalową koncepcję o galę wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki jazzowej. Tak zaplanowaliśmy kalendarz wydarzeń, by uroczystości odbywały się tydzień po tygodniu, a polska scena muzyczna mogła w pełni celebrować to święto. Każdy koncert galowy będzie wyjątkowy i zorganizowany w unikalnej przestrzeni odpowiadającej formule uroczystości – zapowiada Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.
23 marca – Gala Muzyki Jazzowej – Polin
Uroczystość będzie świętem muzyki jazzowej, a koncepcja artystyczna gali ma u podstaw pokazanie różnorodności środowiska jazzowego, zarówno jego legendarnych wykonawców, jak i debiutantów. To będzie spotkanie muzyków będących opoką większości polskiej sceny muzycznej: od członków zespołów rozrywkowych, przez wykonawców muzyki filmowej i teatralnej, jazzowych aranżerów, będących cichymi bohaterami wydawnictw płytowych i festiwali telewizyjnych, po nowe pokolenie związane ze wszystkimi gatunkami. Wszystko po to, by podkreślić wielowymiarowość środowiska jazzowego, ale przede wszystkim cieszyć się wspólnym graniem.
Muzeum Polin na ten jeden wieczór zamieni się w klub jazzowy, w którym na scenie zagra stworzony specjalnie na tę okazję big-band Gali Fryderyk w formule all-stars, łączący legendy polskiego jazzu z wybitnymi młodymi artystami. Zapowiada się prawdziwe święto polskiego jazzu.
Odsłaniając pierwsze szczegóły programu organizatorzy zapowiadają udział w koncercie finałowym tuzów polskiego jazzu: Leszka Możdżera, Henryka Miśkiewicza i Atom String Quartet. A to dopiero początek niespodzianek. Na Fryderykowej scenie dojdzie do niecodziennych artystycznie spotkań muzycznych, które po raz pierwszy w historii wybrzmią dla szerokiej publiczności, połączeń, które zachwycą nową muzyką i będą miały potencjał zaowocować trwałą współpracą.
30 marca – Gala Muzyki Klasycznej – NOSPR
Założeniem tej gali jest jak najszersza prezentacja stylów i gatunków muzyki klasycznej, co odzwierciedla tegoroczny program, prezentując zarówno finał Symfonii koncertującej Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, należącej do tzw. „żelaznego repertuaru” klasycznego, jak i neoklasyczną Uwerturę na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz z 1943 r., w wykonaniu orkiestry NOSPR pod dyrekcją Michała Nesterowicza.
Podczas koncertu finałowego nie zabraknie też opery, zaliczanej do najbardziej żywotnych gatunków muzycznych, a jej fanów z pewnością ucieszy występ jednej z najciekawszych polskich sopranistek młodego pokolenia – Gabrieli Legun, która wykona arie z oper Paria Stanisława Moniuszki i Romeo i Julia Charlesa Gounoda.
Melomani będą mogli także doświadczyć muzycznego offu, w który wprowadzi ich między innymi Mateusz Smoczyński – wybitny skrzypek klasyczno-jazzowy, członek Atom String Quartet.
5 kwietnia Gala Muzyki Rozrywkowej – TAURON Arena Kraków
Uroczysta gala, na której poznamy laureatów Fryderyków w muzyce rozrywkowej, przybierze w tym roku wyjątkowy kształt. Tego jednego wieczoru będziemy wspólnie celebrować święto polskiej muzyki , a publiczność zgromadzona w Tauron Arenie i przed telewizorami będzie mogła oglądać swoich ulubionych artystów od momentu, kiedy pojawią się na czerwonym dywanie, aż po kulminacyjną chwilę otwierania kopert z nazwiskami zwycięzców. Nominowani do Fryderyków w tym roku zasiądą na płycie Tauron Areny, a publiczność na trybunach będzie mogła wraz z nimi przeżywać towarzyszące im emocje i chłonąć wzrokiem artystów uświetniających występami koncert galowy. A choć pełen line up koncertu poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni, organizatorzy już zdradzili nazwiska trzech artystów, którzy na pewno wystąpią w Krakowie.
Pojawi się tam laureatka trzech Fryderyków, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, Kaśka Sochacka. Nagrodzona w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za krążek Ciche dni, a także uhonorowana Fryderykiem w kategorii Nowe Wykonanie za singiel Ostatnia prosta, powstały w ramach projektu „Albo Inaczej”, od kilku lat udowadnia, że o artystycznym rozwoju wie nieskończenie wiele. Płyta Ta druga zbiera doskonałe recenzje, a na koncerty Kaśki brakuje biletów.
Obok niej zobaczmy wielokrotnie nagradzanego Fryderykami piosenkarza, kompozytora i multiinstrumentalistę, Krzysztofa Zalewskiego. Ulubieniec publiczności, mający opinię artysty, który doskonale umie połączyć to, co popularne z tym, co alternatywne, wiosną ruszy w kolejną trasę koncertową, promującą szósty studyjny album: Z głowy. Zrobi sobie jednak przystanek w Krakowie, by swoim występem uświetnić Galę Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025.
Z kolei Sobel – raper, autor tekstów i producent muzyczny – na pewno zgromadzi pod sceną w Arenie fanów hip-hopu. Od kiedy w 2019 roku wydał singiel Impreza, kolekcjonuje diamentowe i platynowe krążki. Piosenką nagraną z sanah, Wynalazek Filipa Golarza, promującą film Kleks i wynalazek Filipa Golarza, wdarł się niedawno na czwarte miejsce listy OLiA najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.
Najważniejsze nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej. TVP pokaże na żywo uroczystą galę rozdania Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i zaprosi widzów na retransmisję przyznania statuetek w muzyce jazzowej i klasycznej. Będzie też przybliżała sylwetki nominowanych do nagród artystów oraz laureatów Złotych Fryderyków.