Afryka nie jest zwyczajnym festiwalem muzycznym. Od pierwszej edycji festiwalowi przyświeca szczytny cel pomocy najuboższym mieszkańcom krajów Czarnego Lądu. Po raz kolejny współorganizatorem „Afryki” jest Polska Akcja Humanitarna, która zadba aby uzyskany dochód dotarł do potrzebujących, znajdujących się pod opieką misji PAH w Sudanie. Dochód z 21 „Afryki” podobnie jak w poprzednich latach zostanie przekazany na budowę studni w południowym Sudanie. Podczas ostatnich edycji festiwalu zbierano środki na budowę studni w Sudanie. Studnia już jest! Powstała w Langbar, dzielinicy Bor – w miejscu, z którego trzeba było dotąd chodzić po wodę ok. 5 km. Korzysta z niej dziennie ok. 500 osób.
Na kolejnej edycji festiwalu, będą zbierane pieniądze na budowę kolejnych studni w Sudanie. Organizatorzy liczą i mają nadzieję na komplet publiczności.
PROGRAM:
Jedną z największych gwiazd Afryki 2011 będzie zespół Bakshish, legendarna polska grupa, kolejna z wielkiej trójki najważniejszych polskich zespołów reggae (Daab, Izrael, Bakshish), która zawita do Torunia. Dwa lata temu wystąpił Izrael, w zeszłym roku zagrał Daab, w tym roku w nowym składzie do koncertowania wrócił Bakshish, nie mogło więc go zabraknąć na Afryce.
Kolejną ważną postacią będzie Robert Brylewski, jeden z najbardziej aktywnych i ważnych artystów w polskiej muzyce 2010 roku. W ciągu zaledwie jednego roku ukazały się 4 płyty z jego udziałem: Kryzys „Kryzys Komunizmu”, 52UM „Superego”, Armia „Freak”, Izrael meets Mad Proffesor and Joe Ariwa. Oprócz tego powstał klip do utworu „Live Up” nagrany z zespołem Ziggie Piggie oraz film „Krótki film o skankowaniu”, który będzie miał swą premierę w niedalekim czasie. Założyciel legendarnych polskich zespołów, takich jak Armia, Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Falarek, 52um zagra w piątek 28 stycznia własnie z zespołem Ziggie Piggie. Repertuar koncertowy grupy Ziggie Piggie i Robert Brylewski to wspaniałe klasyki jamajskiej korzennej muzyki ska i reggae, oraz niezapomniane utwory zespołów Brylewskiego (m.in. Izraela i Falarka) w przebojowych i tanecznych werjach ska! O sile i przebojowości tego składu mogli się przekonać m.in. uczestnicy ostatniego Przystanku Woodstock.
Występy Bakshishu czy Roberta Brylewskiego z zespłem Ziggie Piggie odwołują się głównie do klasyki jamajskiej muzyki roots reggae i ska. Będą też przedstawiciele nowszych trendów w jamajskiej muzyce, takich jak dancehall, czy raggamuffin. W tym roku po raz kolejny w Od Nowie wystąpi uwielbiany przez afrykańską publiczność Vavamuffin oraz jeden z najpopularniejszych obecnie polskich „nawijaczy” i przedstawicieli reggae/dancehall Junior Stress z zespołem Sun El Band. Junior Stress supportuje ostatnio wiekszość zagranicznych gwiazd, pojawiajacych się w Polsce. Występował miedzy innymi przed: Luciano, Gentlemanem, Horacem Andym, Generalem Deegree, Ronking Joe…
Nie zabraknie również reprezentantów kujawsko-pomorskiego. Do tradycji należą występy rezydentów festiwalu, toruńskiej grupy Paraliż Band, której koncerty zawsze porywają „afrykańską” publiczność i są pewniakiem w artystycznym programie festiwalu. Drugim reprezentantem Kujaw będzie bydgoska grupa Dubska, która promuje obecnie swoją nową płytę „Loko-Loko” – jedną z najciekawszych polskich płyt reggae ostatniego roku. Na płycie obok reggae i ska, słychać też echa soulu, muzyki latynoskiej, akustycznej ballady, czy nawet old school`owe disco. Dubska to grupa, która swobodnie żonglując gatunkami wypracowała swój własny muzyczny język. Charakterystyczne są też teksty zespołu, o zbliżonej do bluesowej narracji. Dubska znajdują się w wyśmienitej formie koncertowej o czym będzie można się przekonać podczas drugiego dnia festiwalu.
Ważnym gościem 21 Afryki będzie także Jerzy Słomiński, bębniarz i wytwórca bębnów, który od ponad 30 lat aktywnie współtworzy alternatywną scenę muzyczną w Polsce pod pseudonimem Słoma. Współpracował z Jackiem Kleyffem, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Orkiestrą Na Zdrowie, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Na początku stanu wojennego wyjechał pod Lubartów, gdzie założył alternatywną, muzyczną społeczność, złożoną z około 20. rodzin. W Toruniu wystąpi z projektem Słoma i Przedwietrze. To projekt szczególny, gdyż rdzeniem jest tu porozumienie pomiędzy ojcem i dwoma dorosłymi synami. A efektem bogata propozycja rytmiczno melodyczna, nie ograniczająca się do jakiejś jednej stylistyki czy konwencji. To energetyczna mieszanka afro-funk-reggae-jazz-etno-ska.
Naturalne i akustyczne dźwięki usłyszymy podczas wyjątkowego występu zespołu Natural Mystic Akustycznie. Ta sosnowiecka grupa istnieje już jakiś czas, ale w 2009 roku postanowiła zmienić swoje oblicze. W efekcie otrzymaliśmy nowe pomysły, zaskakujące brzmienia no i przede wszystkim całkiem inne instrumentarium. Elektryczne gitary ustąpiły miejsca akustycznym, akordeon zastąpił klawisze, na miejsce basu pojawił się dużo większy kontrabas. Żaden polski zespół reggae nie gra w ten sposób! Oprócz brzmienia i instrumentarium w muzyce Natural Mystic czuć szczerość i duże pokłady energii, które zespół rozsyła ze sceny przede wszystkim za pośrednictwem znakomitego żeńsko-męskiego duetu wokalnego Gabi i Marcina Kina.
Nowe oblicze pokaże również znany toruńskiej publiczności zespół Lion Vibrations. Grupa zaprezentuje w dużej części nowy, zaskakujący materiał, w którym reggae przenika się z jazzem. Nowy materiał jest też bardziej przestrzenny z dużymi wpływami dubu. Nie zabraknie również starszych utworów zespołu.
Tradycją „Afryki” jest to, że każdy dzień festiwalu rozpoczyna młodzież, młode polskie grupy, dla których koncert na „Afryce” jest doskonałą okazją do zaprezentowania się szerszej publiczności. W tym roku w roli młodych wilków wystąpią zespoły Lemon Grass i Pajujo.
21 edycję Afryki zamknie występ jednego z najstarszych polskich sound systemów Joint Venture Sound System. Duet Maken i Mario Activator Dziurex, to jedna z najbardziej zasłużonych ekip w promowaniu muzyki reggae w naszym kraju.