Tan Dun – jeden z najbardziej cenionych kompozytorów i dyrygentów muzyki współczesnej, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” – poprowadzi 19. maja warsztaty muzyczne, w ramach 2. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
„Pomiędzy Wschodem i Zachodem – muzyka Tan Duna. Sekrety warsztatu i kompozycji zdobywcy Oscara, wybitnego kompozytora i dyrygenta” – warsztaty rozpoczną się o godz. 16.00 w budynku krakowskiej Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza 43). Chiński kompozytor opowie m.in. o roli i zasadach wykorzystania instrumentarium orientalnego w połączeniu z najnowszymi technologiami dźwięku i multimediów, a także zanalizuje jedną ze swoich partytur.
W warsztatach weźmie także udział Piotr Czarny – jedyny Polak w 96 osobowej Orkiestrze Internetowej You Tube, która w połowie kwietnia w nowojorskiej Carnegie Hall zagrała Symfonię No. 1 „Eroica” skomponowaną właśnie przez Tan Duna. Warsztaty mają charakter otwarty i adresowane są przede wszystkim do studentów Akademii Muzycznych, przyszłych kompozytorów i dyrygentów. Mile widziani są także muzykolodzy oraz uczniowie średnich szkół muzycznych. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, ale liczba miejsc – ograniczona. Chętnych proszeni są o przesyłanie zgłoszeń na adres: agrabowiecka@biurofestiwalowe.pl.
Przypominamy, że w piątek (22. maja) wieczorem na krakowskich Błoniach zabrzmią dźwięki wielkiej produkcji wizualno-dźwiękowej Przyczajony Tygrys, ukryty smok, a orkiestrę AUKSO poprowadzi sam Tan Dun. Będzie to jego pierwszy publiczny występ w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.
TAN DUN – chiński kompozytor i dyrygent urodził się w 1957 roku w Hunan, w Chinach. W czasie Rewolucji Kulturalnej występował w Operze Pekińskiej, pracował również na plantacji ryżu. Studiował w Centralnym Konserwatorium w Pekinie, gdzie po raz pierwszy zetknął się z muzyką Zachodu. Zafascynowany nowymi brzmieniami, bardzo szybko stał się czołowym kompozytorem tzw. Nowej Fali muzyki współczesnej w Chinach, która rozwijała się na początku lat osiemdziesiątych. W 1986 roku Tan Dun przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie otrzymał stypendium na Columbia University, uczelni, która w 1993 roku uhonorowała go tytułem doktora sztuk muzycznych.
Jako dyrygent współpracował z najznakomitszymi orkiestrami na świecie, m.in. z: Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Philadelphia Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, Orchestre National de Lyon, Sydney Symphony Orchestra, oraz London Sinfonietta. Doniosłe znaczenie w jego dorobku artystycznym stanowią opery. Wśród jego najbardziej uznanych kompozycji znajdują się Ghost Opera, wykonywana na światowym tournée przez Kronos Quartet, Marco Polo (1996), Death and Fire, Peony Pavilion czy Tea napisana we współpracy z Xu Ying na instrumenty z ceramiki, kamieni i papieru. Tan Dun komponuje także symfonie, m.in. słynną symfonię „mozaikową” – A World Symphony for the Millennium oraz Heaven Earth Mankind, która powstała z okazji powrotu Hong Kongu do Chin.
Europejska publiczność kojarzy jednak Tana Duna ze ścieżkami dźwiękowymi do obrazów filmowych. Jego przygoda z przemysłem filmowym rozpoczęła się od stworzenia muzyki do amerykańskiego thrillera „Fallen”, a następnie do dokumentu „In the Name of the Emperor”, a później do przebojów kinowych „Przyczajony tygrys, ukryty smok” oraz „Hero”.
Muzyka do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” przyniosła artyście Oscara za najlepszą muzykę oraz nominację do tej nagrody za najlepszą piosenkę „Love Before Time”. Nominowana została również do Złotego Globu oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Nagrody Krytyków z Los Angeles. Ponadto Tan Dun jest laureatem nagrody Grammy, prestiżowej nagrody Grawemeyer, Musical America’s Composer of The Year i innych. Nagrywa dla Deutsche Grammophon oraz Sony Classical. Podczas światowej trasy koncertowej przybliża publiczności swoją najnowszą kompozycję – The Map, inspirowanej tradycyjną, odchodzącą w niepamięć muzyką z prowincji Hunan, z której się wywodzi, przeplecionej nowoczesnymi brzmieniami.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu Muzyki Filmowej: http://www.fmf.fm/.