foto: mat. pras.
Na początku marca Bartłomiej Sienkiewicz zadeklarował, że wkrótce możemy spodziewać się zmian w prawie, które mają rozwiązać problem z wynagradzaniem artystów za odtwarzanie ich twórczości w sieci. – Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie – powiedział ówczesny minister kultury.
Mateusz Smółka, szef polskiego oddziału Spotify w odpowiedzi ostrzegł, że propozycja rządu może odbić się na użytkownikach, bo będzie oznaczała dla nich podwyżkę cen usług.
– Nałożenie na muzyczne platformy streamingowe podwójnej opłaty za te same treści znacznie obciążyłoby działalność Spotify w Polsce, ograniczając nasze możliwości inwestycyjne. Wpłynęłoby to niewątpliwie na nasze możliwości wsparcia dla krajowych artystów oraz na samą usługę, z której z zadowoleniem korzysta wielu konsumentów – skomentował.
Rząd zgodnie z zapowiedziami przygotował propozycję zmiany przepisów. Na posiedzeniu rady ministrów przyjęto projekt zmian w prawie autorskim.
– Przygotowaliśmy takie rozwiązania, które gwarantują tantiemy, a więc państwo polskie jest po stronie twórców. Wspólnie ze środowiskami twórczymi i zgodnie z prawem europejskim, będziemy egzekwować od platform streamingowych – filmowych i muzycznych – rzetelnie płacenie tantiem naszym twórcom – skomentował Donald Tusk.
Zmiany w prawie mają być odpowiedzią na funkcjonujące od dawna przepisy europejskie. Celem nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest wdrożenie do naszego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2019 r. Jedna ustanawia przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG, druga dotyczy prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE.
„Dzięki nowym przepisom, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w Internecie. Wprowadzone zostanie także nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej” – czytamy na stronie Kancelarii Premiera.