Przedstawiciele polskich festiwali piszą do rządu

List w sprawie rozwiązań wspierający sektor festiwalowy


2020.05.19

opublikował:

Przedstawiciele polskich festiwali piszą do rządu

fot. P. Tarasewicz

Branża muzyczna została mocno dotknięta przez pandemię, Przez odwołane koncerty i festiwale, artyści, technicy i inne osoby związane z branżą z dnia na dzień straciły pracę i źródło utrzymania. Środowisko organizatorów postanowiło działać i wystosowało list do premiera. Proszą m.in. o ujęcie festiwali w kolejnym etapie odmrażania gospodarki (z zachowaniem reżimu sanitarnego), utworzenie funduszu rekompensat, nisko oprocentowanych pożyczek czy stworzenie mechanizmu zabezpieczających trwałość wieloletnich festiwali. Pod petycją podpisało się 50 przedstawicieli polskich festiwali, w tym m.in. Kraków Live Festiwal, Orange Warsaw Festiwal, Open’er, Festiwal Szepkspirowski w Gdański, Festiwal Muzyki Polskiej czy Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

W obliczu utrzymującej się niepewności organizacyjnej i ekonomicznej spowodowanej pandemią COVID-19 przedstawiciele polskich festiwali – reprezentujący wszystkie dziedziny sztuk i różne modele organizacyjne – zwracają się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremierów, Pani Jadwigi Emilewicz i Pana Prof. Piotra Glińskiego o wprowadzenie systemowych mechanizmów wsparcia dla sektora festiwali kulturalnych.

Festiwale stymulują społeczną kreatywność i mają znaczący wpływ na rozwój miast oraz regionów, dlatego powinny zostać objęte strategiczną troską polskiego rządu. Organizatorzy wydarzeń zwracają uwagę na brak festiwali w proponowanych etapach odmrażania kultury, wskazując także na konieczność opracowania długofalowych rozwiązań dla tych wydarzeń.

Pismo z podpisami ponad 50 organizatorów polskich festiwali zostało przekazane adresatom drogą elektroniczną 19 maja. List ma charakter otwarty, dlatego do postulatów mogą dołączyć także inne wydarzenia krajowe. Zapraszamy ORGANIZATORÓW I PROMOTORÓW FESTIWALI do podpisywania poniższego listu (imię i nazwisko+ nazwa festiwalu).

List z uzupełnioną listą sygnatariuszy zostanie przekazany Panu Premierowi i Wicepremierom do końca miesiąca – napisano w petycji.

SPRAWDŹ TAKŻE: Piotr Metz odszedł z Trójki

Petycja dostępna jest na stronie petycjeonline.com. Poniżej prezentujemy postulaty polskich festiwali.

1. Włączenie przedstawicielstwa festiwali do zespołu antykryzysowego powstałego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu wspólnego wypracowania rozwiązań dla przywrócenia festiwali do obiegu kulturalnego.

2. Ujęcie festiwali w kolejnym etapie odmrażania przy zachowaniu określonego reżimu sanitarnego zapewniającego niezbędne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Jako organizatorzy jesteśmy gotowi tak przygotować nasze festiwale, by minimalizować bądź całkowicie wykluczać ryzyko zakażenia.

3. Utworzenie funduszu rekompensat (dopłat) i nisko oprocentowanych pożyczek dla festiwali ze środków Narodowego Funduszu Rozwoju, który pozwoli na skompensowanie niedoborów bądź strat spowodowanych przez zastosowanie nowych obostrzeń sanitarnych.

4. Stworzenie systemu zachęt i odpisów podatkowych dla potencjalnych mecenasów, aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w ten typ działalności społecznej i kulturalnej.

5. Stworzenie mechanizmów zabezpieczających trwałość wieloletnich festiwali poprzez powołanie do istnienia specjalnego Funduszu Rozwoju Festiwali. Fundusz ten mógłby być finansowany na podobieństwo funduszy kanadyjskich z procenta podatku turystycznego.

6. Stworzenie mechanizmu grantowego na rozwój festiwali (rozwój kadr, poszerzenie wiedzy z zakresu wykorzystania narzędzi cyfrowych, prawa autorskiego na potrzeby udostępniania treści w sieci, monetyzacji treści, etc.).

7. Wzmocnienie mechanizmów wieloletniego finansowania dla festiwali, m.in. z uwzględnieniem konieczności elastycznego reagowania, przesunięć dat koprodukcji, zmian programowych, prac przygotowujących nowe sezony festiwalowe w sytuacji niepewności co do warunków, w jakich odbywać się będą poszczególne wydarzenia.

8. Wprowadzenia możliwości odpisania od podatku PIT 50% wartości wydatków konsumentów na zakup dóbr kultury do wysokości 1000 zł na osobę w ciągu roku, według uzgodnionej ze środowiskami kultury listy produktów i usług, obejmującej między innymi zakup biletów do kina, teatrów, karnetów festiwalowych, książek, płyt itp.

Polecane