Wykonawcy zagrają utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge’a Gainsbourga inspirowane twórczością Chopina. Oto program koncertu, którego autorami są Stéphane Włodarczyk i Miron Zeifert:
Prolog – klasycznie – Jan Krzysztof Broja
Barkarola Fis-dur op. 60
Walc cis-moll
JE T’AIME… MOI NON PLUS /klasycznie/
LA DECADENCE – Nosfell Berry – /A. Smolik/
SOUS LE SOLEIL – Claire Denamur- / A. Smolik/
LA BALLADE DE MELODY NELSON – Nosfell Kulka – /A. Smolik/
LA VALSE DE MELODY NELSON – Berry – /Trio A. Jagodziński/
Instr. Chopin – Trio A. Jagodziński
MANON – Claire Denamur – /Trio A. Jagodziński/
REQUIEM POUR UN CON – Gaba Kulka – /Trio A. Jagodziński/
CE MORTEL… ENNUI – Claire Denamur – /Trio A. Jagodziński/
Instr. Chopin – Trio A. Jagodziński
LEMON INCEST – Gaba Kulka /A. Smolik/
JE T’AIME … MOI NON PLUS – /J.K. Broja/ – Nosfell Berry
Preludium E minor Chopina – /J.K. Broja/
JANE B – Jane Birkin – /A. Smolik/
Koncert odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej popularnych kompozytorów muzyki klasycznej zarówno w Polsce jak i we Francji, gdzie czasami zapomina się, że jego serce znajduje się w Warszawie, miejscu jego narodzin. Dlatego w ramach 4. edycji organizowanego w Polsce, Festiwalu Francophonic przygotowano ten wyjątkowy koncert, który ma na celu pokazanie pokrewieństwa pomiędzy muzyką Chopina, a współczesną piosenką francuską. Koncert zaprezentuje wpływ muzycznego dziedzictwa Chopina na kulturę francuską poprzez zestawienie dzieł XIX wiecznego pianisty z utworami jednego z najważniejszych piosenkarzy i kompozytorów francuskich – Serge’a Gainsbourga. Koncert odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, miejscu cieszącym się poważaniem, gdzie odbyło się wiele koncertów artystów muzyki współczesnej i mniej „poważnej” (zespół Anthony and the Johnsons czy Chrisa Botti).
Serge Gainsbourg, niejako „współtworzył” niektóre piosenki z Chopinem. Polski kompozytor, wirtuoz pianina, służył Gainsbourgowi jako punkt muzycznego odniesienia. W hierarchii estetycznej artysty, Chopin i Mozart zajmowali najwyższą pozycje. Jeśli przez swoją skromność francuski piosenkarz i kompozytor uznawał sztukę, którą uprawiał, za nieistotną, to jednak relacje pomiędzy muzyką klasyczną i utworami Gainsbourga pozostają wyjątkowe. Należy dodać, że rosyjskie korzenie pana Gainsbourga pozostawiły w jego duszy trwały ślad i wrażliwość na kulturę słowiańską. Można nawet przypuszczać, że polski romantyzm Chopina przemawiał do rosyjskiej części serca Gainsbourga.
200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina jest zatem doskonalą okazją do zaprezentowania jego dzieł z piosenkami Serge’a Gainsbourga. Przy okazji koncertu będzie organizowana akcja wsparcia dla Haiti.
Bilety na koncert w cenach: 70, 90, 110, 150, 170, 190 oraz 230 zł można kupować w Internecie na ticketonline.pl, ticketpro.pl i eventim.pl oraz w bezpośrednich punktach sprzedaży.
Chopin Inspire Gainsbourg
Data: 29 marzec
Miejsce: Teatr Wielki
Adres: Plac Teatralny 1