Poznaj gwiazdy Grand Festivalu Róbrege

Tegoroczna edycja już4 października.


2014.09.30

opublikował:

Poznaj gwiazdy Grand Festivalu Róbrege

Już 4 października 2014 w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ulicy Świętokrzyskiej w ramach kolejnej edycji Grand Festival Róbrege obok legend muzyki reggae takich jak Macka B & Roots Ragga Band czy Jafia Namuel wystąpią młodsi artyści: KaCeZet & Fundamenty, Damian Syjonfam & D`Roots Brothers, Warsaw Afrobeat Orchestra.

Tegoroczny program Festiwalu przedstawia artystów, którzy w XXI wieku kontynuują na swój oryginalny sposób idee przyświecające imprezie u jego początków. W namiocie przy PKiN wybrzmią różne odcienie reggae –  od roots, poprzez klasyczny stary jamajski dancehall do unii z innymi nurtami miejskiej muzyki z Polski, Jamajki czy Afryki. No i słowo – tu każdy liczy się ze słowem.

Macka B & the Roots Ragga Band

Główną gwiazdą tegorocznej edycji Róbrege jest Macka B. Pochodzącemu z Wlk. Brytanii wokaliście towarzyszyć będzie the Roots Ragga Band. Charakterystyczny głos, inteligentny styl i krytyczny, bezpośredni przekaz uczyniły go jednym z najważniejszych artystów dla rozwoju świadomości czarnej społeczności w Wielkiej Brytanii. Teksty Macka B poświęcone są ważnym aspektom społecznym i duchowym. Jego pierwszy album „Sign of the Times” (1986) pozostaje kamieniem milowym brytyjskiego reggae. Macka B przez wiele lat współpracował się z czołowym producentem reggae dub Mad Profesorem, odpowiedzialnym za jego kilkanaście albumów. Urodził się w Birmingham. W dzieciństwie grał na wiolonczeli i śpiewał w szkolnym chórze, ale swoją prawdziwą miłość do muzyki odkrył w reggae. Wokalnie wzorował się na takich wielkich toasterach jak U-Roy, I-Roy, Big Youth, a w szczególności Prince Far I. W tych czasach wraz z kilkoma przyjaciółmi stworzył swój pierwszy sound system Exodus. W 1982 roku udał się w podróż na Jamajkę, aby zobaczyć prężnie rozwijającą się scenę dancehall. Zainspirowany jamajskim doświadczeniem rok później wygrał swój pierwszy konkurs dla ambitnych DJ-ów.

Po latach Macka B wciąż nagrywa, koncertuje, krytycznie obserwuje rzeczywistość i zawsze ma coś ważnego i interesującego do powiedzenia. Począwszy od lat 80-tych gościł w Polsce kilkanaście razy. Jego ostatnie wydawnictwo to album „Change the World” (2012), gdzie wśród gości usłyszeć można m.in. Luciano, Earl 16 czy głos Steel Pulse Davida Hindsa. Niedawno ukazał się animowany teledysk do singla „Medical Marijuana”.

Jafia Namuel

Jafia Namuel powstali w Pile w 1994 roku, by dwa lata później debiutować albumem „Roots & Culture”, silnie zainspirowanym oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots reggae. Po 20 latach grania, celebrowanych specjalnym koncertem podczas tegorocznego Ostróda Reggae Festival, cieszą się marką czołowej polskiej grupy muzyki korzeni. Na koncertach oprócz kasyków można usłyszeć nowe utwory z niewydanej jeszcze płyty, gdzie pojawia się wiele klasycznych i nowoczesnych międzygatunkowych elementów. Dawid Portasz, znany również z polsko-jamajskiego projektu Rastasize czy grupy Sedativa, swoim stylem i głosem gwarantuje najwyższą muzyczną jakość.

Kaceze & Fundamenty

Warszawska muzyka miejska w najlepszym wydaniu Kacezeta, który zgrabnie połączył elementy reggae, akustycznych brzmień, folku, bluesa czy hip-hopu. Ma dużo do powiedzenia i nikt nie podrobi jego stylu. W Fundamentach zobaczysz dwa pokolenia Róbrege – Dżeksonga Onaszkiewicza, lidera legendarnego zespołu Immanuel oraz jego syna Benjamina. Wszyscy odśpiewają „Dziennika kapitana“ i każdy poczuje się jak mistrz.

Damian Syjonfam & D`Roots Brothers

Wydany w sierpniu br. debiutancki album Damiana SyjonFama “Wracam do domu” z marszu wylądował na drugim miejscu sprzedaży płyt w Polsce i stał się sensacją wykraczającą poza świat reggae.

Pochodzący ze Świdnika wokalista zaczynał w latach 90-tych, grając na gitarze w zespole Natura. Od 2008 roku śpiewał w wysoko ocenianej grupie ComeYah. Obecnie poświęcił się karierze solowej. Na swojej płycie współpracował z Watzkiem Wawrzyniakiem, Krystianem K-Jah Walczakiem, House of Riddim, Bass Galore Productions oraz D`Roots Brothers. Słowa napisane i zaśpiewane przez Syjona zadają niewygodne pytania i opowiadają o prawdziwym Domu, za którym tęsknimy. Na scenie towarzyszyć mu będą D’Roots Brothers, z sekcją rytmiczną w postaci pamiętanego z historycznych edycji Róbrege Słomy.

Warsaw Afrobeat Orchestra

Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw łączący elementy funku, reggae, dubu, jazzu i tradycji muzyki europejskiej. Członkowie grupy to aktywni muzycy występujący z wieloma zespołami sceny folk / world music jak Village Kollektiv i Żywiołak czy rockowymi jak Elvis Deluxe.

Dziesięcioosobowy skład to m.in. trzy żeńskie wokale i rozbudowana sekcja dęta. Kultowa amerykańska wytwórnia Ubiquity w 2013 roku wydała ich winylowy singiel „Only Now”. To zapowiedź albumu, jaki ta warszawska formacja wyda wkrótce w kalifornijskiej fabryce afrobeatu. Są jednak czymś więcej niż tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny.

Grand Festival Róbrege to impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez Centralny Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego HYBRYDY.  Pierwsza edycja odbyła się 6-7 października 1983 roku, w pomieszczeniach klubu na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performansu i widowiska muzyczno-parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Rezygnacja z formuły konkursu i postawienie na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię  braterstwa i wolności, od początku było nadrzędną ideą festiwalu.

4 października 2014,

Debata w Studiu Festiwalowym Polskiego Radia RDC – godz. 15:30

Początek koncertów od godz. 16:30

Namiot przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej.

Bilety w cenie 40 zł (w dniu koncertu 50 zł) dostępne są w sieci ebilet.pl.

Polecane