Makabunda to grupa założona przez Wojciecha „Brodę” Turbiarza, znanego dotąd przede wszystkim jako wokalista i lider reggae`owego zespołu Habakuk, który tym razem przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski. Tak opowiada o swoim nowym zespole:
„Makabunda – co to jest? To mój nowy projekt, zespół. Wylewam w nim swoją fascynację polską muzyką okresu międzywojennego, choć nie tylko. Gramy i śpiewamy głównie stare foxtroty, tanga i waleczne walce w walce z rutyną też, a piosenki te są głównie o miłości. Cały czas szukamy, poznajemy coraz to nowsze piosenki. Nie będę kłamał, że zespół ma jasną określoną wizję. Tak nie jest. Z próby na próbę, ze spotkania na spotkanie pojawiają się nowe pomysły, ale jakże może być inaczej, skoro muzyka która nas inspiruje jest źródłem źródeł, studnią bez dna. To nie jest zamknięta forma, zastrzeżony zamknięty skład. Wręcz przeciwnie: grupa jest otwarta na współpracę z ludźmi, którzy kochają ten klimat, którzy dostają ciar i dreszczy na ciele, słuchając tych starych pieśni z jakże wspaniałymi tekstami… to tak w skrócie”
Samo słowo makabunda, czyli batiar, w lwowskiej gwarze oznaczające ulicznego włóczęgę, nawiązuje do czasów, z których inspirację czerpie zespół. Jak pisał Witold Szolginia, rodowity Lwowiak, uznawany za lwowskiego guru:
„Makabunda – batiar, co włóczyć si lubi
I co lubi tagży pchać si w awantury:
Czasym to łachmaniarz, co swy portki gubi
W chtórych samy łaty, abu samy dziury…”
(„O, lwoski bałaku…” ze zbioru „Krajubrazy syrdeczny” – Witold Szolginia)
Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym. Podpisując się pod hasłem „ocalić od zapomnienia” grupa próbuje oddać piękno tych piosenek, grając je w nowych, autorskich aranżacjach. Mamy więc eksperymenty z różnorodną stylistyką, ukłony w stronę reggae’owych korzeni Brody, a w tej oprawie piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów. Autorami tych utworów byli tacy twórcy jak Julian Tuwim, Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars. A znamy je dzięki niezapomnianym wykonawcom: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo.
Skład zespołu tworzą obecnie muzycy grający w takich formacjach, jak: Habakuk, Bethel, Kalokagathos, Daab, T.Etno, Canau, Mumio, Deliver Us, Konopians:
Wojciech Turbiarz – gitara, banjo, wokal
Wojciech Cyndecki – gitara basowa
Tomasz Drozdek– perkusja oraz wiele innych instrumentów
Damian Kluźniak – instrumenty klawiszowe
Piotr Nikoli – akordeony
Agnieszka Rarok – skrzypce
Grupa jest otwarta na współpracę, można więc spodziewać się gościnnego pojawiania się także innych instrumentalistów i wokalistów.
Warto też odnotować, że honorowym członkiem Makabundy został pan Tomasz Lerski, varsavianista, historyk kultury, autor „Encyklopedii Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film” a także monografii „Syrena Record – pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904 – 1939”. Współpraca z Makabundą tego znamienitego znawcy polskiej kultury jest wyrazem docenienia wkładu zespołu w popularyzację muzyki okresu międzywojnia.
***
Dotychczasowa praca zespołu nad repertuarem zaowocowała pierwszymi nagraniami studyjnymi. Próbka nagranych utworów dostępna jest w Internecie w postaci promomiksu: