Kolejny koncert z cyklu IBMM zaplanowaliśmy na osiemnasty dzień lutego w szczecińskim klubie Słowianin. Tego dnia oprócz gospodarzy koncertu – zespołu Indios Bravos, wystąpią grupy Dikanda, Sklep z Ptasimi Piórami i Ludzie mili.
Indios Bravos powstało w 1997r. jako projekt dwóch Piotrów- Banacha, założyciela i w tamtym okresie gitarzystę zespołu Hey oraz „Gutka” Gutkowskiego zaangażowanego we współpracę z m.in. Paktofoniką i AbraDabem ( Kaliber44 ). Ewoluująca od samego początku powstania zespołu muzyka Indios Bravos to swoista mieszanka reggae, rocka i bluesa. Mocną stroną utworów są teksty, niosące pozytywne, filozoficzne przesłanie.
Zespół koncertuje od 2003r i ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów rocznie przy wypełnionych salach. Zagrali na wielu dużych festiwalach, takich jak: Heineken Open’er Festival, Jarocin, Coke, Przystanek Woodstock. Na tym ostatnim wystąpili dwukrotnie, odbierając w 2007r z rąk Jurka Owsiaka nagrodę Złotego Bączka przyznawaną przez publiczność za najlepszy występ festiwalu. Obecnie zespół gra w składzie: Piotr „Gutek” Gutkowski –wokal, Piotra Banach – gitara, Krzysztof Sak- gitara, Ryszard Łabul- bas, Lech Grochala.
Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu – żyją i pracują jak w małej rodzinie.
Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.
Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.
Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej.
Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”. W ramach tego projektu zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych szczecińskiej Opery na Zamku, słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej swoje kompozycje do wierszy Osipa Mandelsztama. W wersji „sklepowej” te same pieśni zostały utrwalone i wydane na koncertowym albumie zespołu.
Ludzie Mili powstali jesienią 2010 w Szczecinie z inicjatywy Piotra Banacha, założyciela między innymi Heya i Indios Bravos. W składzie zespołu jest troje równorzędnych wokalistów – Natalia Głębocka, Olek Różanek, oraz znany z Indios Bravos i współpracy z wieloma znaczącymi artystami Gutek. Muzycy definiują stylistykę zespołu jako hippi-punk, czyli hippisowskie, psychodeliczne klimaty zagrane z punkową surowością.
Debiut sceniczny miał miejsce w listopadzie 2010 podczas odbywającego się w poznańskiej Arenie festiwalu Indios Bravos Music Meeting. W lipcu 2011 w studio Recpublica zespół nagrał swoją pierwszą płytę – Ludzie mili odwkurzają świat, która premierę handlową miała 08.11.11.
W przerwach pomiędzy występami zespołów indiańskie tańce i obrzędy prezentować będzie grupa Ayustan Wanin Chikana Wacisa
Indios Bravos Music Meeting
18.02.2012 – Szczecin
Klub Słowianin
startujemy o godzinie 19, bilety w cenie 38 zł w przedsprzedaży i 46 zł w dniu koncertu.