„Do They Know It’s Christmas?” w nowej wersji z okazji 40-lecia premiery oryginału

Charytatywny singiel w nowej odsłonie.


2024.11.26

opublikował:

„Do They Know It’s Christmas?” w nowej wersji z okazji 40-lecia premiery oryginału

fot. mat. pras.

Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada.

„Do They Know It’s Christmas?” było nagrywane z trzech różnych okazji i w trzech różnych pokoleniach: Band Aid w 1984, Band Aid 20 w 2004 i Band Aid 30 w 2014. Rzecz, która zaczęła się jako skromna popowa piosenka świąteczna, urosła do rangi jednego z najdonioślejszych wydarzeń w historii muzyki popularnej. „Do They Know It’s Christmas?” zapędziło siły polityczne swoich czasów do realizacji konkretnych celów. Projekt zgromadził najważniejsze brytyjskie talenty rock’n’rolla ostatnich 40 lat. Aby uczcić ten monumentalny utwór i jego niezaprzeczalny wpływ, producent Trevor Horn wziął na warsztat wszystkie nagrania. Za pomocą najnowocześniejszych technik produkcji muzycznej połączył głosy kilku pokoleń w spójną całość.

Na „Band Aid – 2024 Ultimate Mix” słyszymy niesamowitą grupę wokalistów. Młody Sting u boku młodego Eda Sheerana. Młody Boy George z młodym Samem Smithem. Młody George Michael z młodym Harrym Stylesem. Młody Bono ze starszym Bono, Chris Martin z Guyem Garveyem, Sugababes i Bananarama, Seal i Sinead O’Connor, Rita Ora i Robbie Williams, Kool and the Gang z Underworld. Wszystkie głosy w towarzystwie zespołu Band Aid w składzie: Paul McCartney, Sting, John Taylor (bas), Phil Collins, Roger Taylor, Danny Goffey (perkusja), Thom Yorke (pianino), Paul Weller, Damon Albarn, Midge Ure, Johnny Greenwood, Gary Kemp i Justin Hawkins (gitara).

Dokonując tego niezwykłego wyczynu produkcyjnego, Trevor Horn nie tylko na nowo wyobraził sobie „piosenkę, która zmieniła nasz świat”. Co znacznie ważniejsze, ożywił emocje towarzyszące premierze utworu. Dzięki temu ponownie możemy doświadczyć, jak wielki David Bowie przewodzi zbieraninie młodych, pięknych gwiazd popu, gdy gromadziły się na Notting Hill lub wyczołgiwały się lekko zaspane z samochodów w niedzielny poranek pod koniec października 1984. Ponownie usłyszymy legendarnego reportera BBC News Michaela Buerka, którego materiał zapoczątkował walkę trwającą dekady – to właśnie reportaż Buerka o głodzie w Etiopii zainspirował powstanie „Do They Know It’s Christmas?” w 1984 roku. Zrozumiemy bez pouczania, bicia po głowie lub wykładu, co dokładnie zostało zrobione, dlaczego i jaki sposób Band Aid zapoczątkowało coś bardzo ważnego.

SPRAWDŹ TAKŻE: W sieci pojawiło się ostatnie zdjęcie, jakie zrobiono Liamowi Payne’owi przed śmiercią

Zadanie realizacji teledysku do nowego miksu powierzono reżyserowi Oliverowi Murrayowi. Twórca otrzymał trudne zadanie, by wideo oddawało moc słów, które mają tak wielką moc w audio. Udało mu się osiągnąć zamierzony efekt, dokumentując pracę kreatywną Trevora w studiu. Murray zyskał rozgłos w 2023 roku, gdy wyreżyserował film krótkometrażowy towarzyszący piosence „Now and Then” The Beatles. Dzięki tamtemu sukcesowi, reżyserowi powierzono zadanie powtórnego wykorzystania swoich magicznych umiejętności, tym razem w „2024 Ultimate Mix”. ​

„Do They Know It’s Christmas?” to nie tylko śmietanka brytyjskiego rocka. Projekt niezamierzenie stał się także wyznacznikiem brytyjskich sztuk wizualnych. Przez lata Band Aid był wydawany z oryginalnymi okładkami autorstwa takich artystów jak Peter Blake, Tracey Emin, Damian Hirst czy Mat Maitland.

Sir Peter Blake zaprojektował wyjątkową okładkę pierwszego „Band Aid”. Techniką kolażową zestawił popularne motywy kartek świątecznych z obrazkami głodujących dzieci. Była to doskonała ilustracja treści piosenki – obfitości bogatego świata i dzieleniem się z rodziną w świecie niepotrzebnej i wszechogarniającej Nicości, strachu oraz głodu. David Bailey dostarczył Blake’owi ikoniczną fotografię, która wniosła do kolażu z okładki wielką dozę empatii.

Dziś 93-letni Peter Blake po raz kolejny został zaproszony do nadania kolorów światu „Band Aid”. Po raz kolejny, wykorzystując obrazy z ostatnich 40 lat szkicujących historię Band Aid, artysta dał nam coś absolutnie pięknego, klasyka z miejsca i całkowicie w punkt. Warstwa wizualna nowego wydania jest pełna współczucia, zrozumienia, tolerancji i przede wszystkim humanizmu.

W latach 80. maksyma „chciwość jest dobra” była na porządku dziennym. Utwór „Do They Know It’s Christmas?” mówi coś zupełnie przeciwnego – mówi, że to głupie. „Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo” – mawiało się w latach 80. w Wielkiej Brytanii. Naprawdę? Gdy do słuchaczy trafiła piosenka Band Aid, cały kraj powstał i w długich kolejkach wyczekiwał na możliwość zakupu swojej kopii singla. I zgodnie ze słowami piosenki, ludzie przetarli oczy i zrozumieli, że „za twoim oknem też jest świat / i jest to świat strachu oraz lęku / obejmij cały świat w Boże Narodzenie”.

Zróbmy to jeszcze raz w tym roku.

Band Aid otrzyma wszystkie przychody uzyskane przez wytwórnię płytową ze sprzedaży singla, pomniejszone jedynie o potrącenia kosztów uzgodnionych przez organizację. Będą one się różnić w zależności od kraju. W Wielkiej Brytanii, jeśli singiel sprzedany będzie na płycie winylowej, przekazana kwota stanowi co najmniej 5 funtów, jeśli na CD – co najmniej 1,5 funta, a jeśli jest pobrany w formacie cyfrowym – co najmniej 50 pensów. Zyski zostaną przekazane na cele charytatywne.

Polecane

Share This