fot. kadr wideo
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Od kilku dni w Warszawie i w kilku innych miastach trwają przygotowania do uroczystości upamiętniających bohaterski zryw Powstańców.
Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wybraliśmy dla Was 5 hip-hopowych utworów, które przybliżają tematykę i oddają hołd powstańcom i bohaterom.
Bez zbędnych podziałów i ocen.
WWO & Kapela Czerniakowska „Pierwszy sierpnia”
Pierwszy sierpień krwawy / Powstał naród Warszawy / By stolicę uwolnić od zła / I zatknęli na dachy, barykady i gmachy.
Utwór powstał z okazji 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to aranżacja jednej z najbardziej znanych powstańczych piosenek „Pierwszy sierpnia”. Jak wyszło? Czuć klimat „tamtej”, starej Warszawy. Niezmiennie imponuje narracja Sokoła, doskonale wkomponowała się Kapela Czerniakowska, a Deszczu Strugi prowadzi całą kompozycję.
Bilon „Sierpniowe niebo”
To krew i łzy cierpienia dla wolności / Ci piękni ludzie bez straty tożsamości / Sierpniowe niebo w blasku promieni / To numer dla tych, którzy o tym zapomnieli.
Utwór promował film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego. W produkcji obok zawodowych aktorów wystąpili m.in. Wilku i Bilon z zespołu Hemp Gru. „Sierpniowe Niebo”, znalazło się także na solowym albumie Bilona „3xNie”.
Pjus „Głośniej od bomb”
Gdy stoimy tak dziś przy brzozowych krzyżach / Godzina „W”, choć odległa, się zbliża / To nasze serca znów ogarnia duma / Że dzięki Wam ten kraj nie umarł.
Jeden z tych utworów w polskim rapie, do którego nie potrzeba wideoklipu, żeby go w pełni zrozumieć. Klimatyczny beat śp. Zjawina w połączeniu z melorecytacją Pjusa, który opowiada historię Plutonu Głuchoniemych, chwyta za serce.
Hemp Gru „63 Dni Chwały”
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój / Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! / Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój / Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!
Hemp Gru ma na swoim koncie wiele patriotycznych utworów, ale tym najlepszym i najciekawszym są „63 Dni Chwały”, w których gościnnie pojawia się także Juras. Tekst utworu upamiętnia walkę żołnierzy, oddaje hołd poległym i pozwala poczuć klimat tamtego wydarzenia.
Miuosh Smolik „Danusia”
Nie było czasu na miłość, na flirt / Wszystkie były spóźnione, nie tak jak dziś / 5 lat, zbyt wiele długich dni / Aby paść jak bohater, jak wcześniej nikt.
„Historie” to album Smolika, Miusha i Natalii Grosiak, który powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania. Wspomnienia powstańców przedstawione słowami Miuosha i Natalii Grosiak działają na wyobraźnię. Najmocniejszy punkt? Zdecydowanie „Danusia”.