Ich historia rozpoczęła się na chwilę przed tym, jak muzyka roots reggae w Wlk. Brytanii przyciągnęła ludzi, którzy odkryli w niej głos wypowiadający się przeciw niesprawiedliwości i alienacji spowodowanych przez tempo politycznych reform Margaret Thatcher. Bezkompromisowe teksty Black Roots doskonale wyrażały ten społeczny protest. Zdobyli rozpoznawalność w całym kraju dzięki debiutanckiemu maxisinglowi “Bristol Rock”, wydanemu przez ich własną wytwórnię Nubian Records w 1981 roku. Sam John Peel prezentował Black Roots na antenie BBC Radio 1, gdzie okrzyknął ich “jednym z najlepszych nowych zespołów reggae w Wlk. Brytanii”. Dla programu Peela zarejestrowali dwie sesje live w 1981 oraz 1983 roku. Regularnie występowali na najważniejszych festiwalach w rodzaju Glastonbury czy WOMAD. Black Roots do lat 90-tych wydali dużą liczbę singli i albumów, a pomiędzy 1991 a 1995 wypuścili serię trzech dubowych krążków “Dub Factor”, produkowanych przez Mad Professora i Dub Judah. W 2012 roku grupa wydała pierwszy od ponad 20 lat album “On the Ground”. Ostatnia płyta to wydana w ub. roku “Ghetto Feel”. Zespół nie idzie na kompromisy w dziedzinie głębokiego, korzennego brzmienia i radykalnego przekazu. W obecnym składzie występuje sześciu oryginalnych członków zespołu. Unikalna jest siła aż czterech głównych wokalistów. Black Roots to prawdziwy skarb europejskiej sceny muzyki korzeni i prawdziwa uczta dla fanów dźwięków grup pokroju Steel Pulse, Aswad czy Misty in Roots. Po raz pierwszy w swej długiej historii pojawią się w Polsce na Red Stage Ostróda Reggae Festival w dniu 7 sierpnia.
Zakończył się okres zgłoszeń do World Reggae Contest. “Oddźwięk na nasz konkurs był wręcz oszałamiający, to dla nas bardzo miła niespodzianka. Potwierdza to, że reggae jest kulturą globalną. Jesteśmy szczęśliwi, że tak wielu artystów widzi potencjał konkursu i że wszyscy oni chcą przyjechać do Ostródy” – powiedział Piotr “Piter” Kolaj z Positive Music Promotion, firmy organizującej Ostróda Reggae Festival.
Do konkursu zgłosiło się 82 artystów z całego świata: 9 z USA, 8 z Jamajki, 7 z Polski, 6 z Wlk. Brytanii, 5 z Włoch, 4 z Brazylii, po 3 z Francji i Niemiec, po 2 z Węgier, Kenii, Meksyku, Rosji oraz Hiszpanii. Pojedyncze zgłoszenia napłynęły z Belgii, Boliwii, Bułgarii, Dominiki, Gambii, Ghany, Izraela, Macedonii, Nowej Kaledonii, Panamy, Puerto Rico, Rumunii, Słowacji, Surinamu, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Ukrainy i Wysp Dziewiczych. Napłynęły propozycje udziału od 7 międzynarodowych projektów.
Do 10 maja organizatorzy festiwalu wybiorą 10 najlepszych wg. nich artystów, którzy zostaną poddani internetowemu głosowaniu fanów za pomocą specjalnej aplikacji na facebooku. Fani wybiorą 5 finalistów, którzy wystąpią 8 sierpnia w Ostródzie na Red Stage przed Gentleman & The Evolution. Międzynarodowe jury wybierze tam zwycięzcę, który otrzyma wartościowe nagrody, m. in. możliwość darmowej sesji nagraniowej w legendarnym studio Harry J w Kingston na Jamajce, które jest partnerem konkursu. Koncert finałowy będzie można oglądać jako ogólnodostępny stream audio/video poprzez stronę ekskluzywnego patrona medialnego konkursu, największy na świecie portal reggae Reggaeville.com.
Ostróda Reggae Festival
XV edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda
Dotychczas ogłoszeni artyści: Gentleman (Niemcy), Richie Campbell (Portugalia), Protoje (Jamajka), Black Roots (UK/Jamajka), Bednarek, Damian SyjonFam, Roots Rockets, Bas Tajpan & Bob One, Tabu, Chonabibe, November Project, The Relievers.
Do końca maja karnety kosztują 160 zł.