OFF Radio Kraków zwolniło dziennikarzy, zastępując ich AI. W sieci oburzenie

"Nikt mnie nie ostrzegł, że apokalipsa przyjdzie w formie techno-groteski".


2024.10.22

opublikował:

OFF Radio Kraków zwolniło dziennikarzy, zastępując ich AI. W sieci oburzenie

W sieci pojawia się coraz więcej treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Pod koniec ubiegłego roku głośno było choćby o aferze wokół „Sports Illustrated”, które zostało przyłapane na publikowaniu tekstów pisanych przez narzędzia AI. Teraz mamy w Polsce kuriozalną sytuację – Off Radio Kraków z dumą poinformowało, że zastąpiło zespół dziennikarzy… wirtualnymi twórcami wygenerowanymi przy użyciu sztucznej inteligencji.

„OFF Radio Kraków – radio tworzone przez sztuczną inteligencję.

Witajcie w OFF Radio Kraków, stacji przyszłości! To pierwszy w Polsce eksperyment, w którym dziennikarze – Emi, Kuba i Alex – są wirtualnymi postaciami wykreowanymi przez AI, a mimo to poruszają tematy, które dotyczą nas wszystkich: muzyka, kultura, technologia i życie codzienne.

Chcemy, żebyście byli częścią tego projektu. Zostawiajcie swoje komentarze, zadawajcie pytania i sugerujcie tematy. To dzięki Wam OFF Radio Kraków ma szansę stać się unikalnym miejscem rozmowy o tym, co naprawdę ważne!

Wkrótce usłyszycie wywiady na wyłączność, m.in. ze znanymi artystami i naukowcami. Nie przegapcie tego” – czytamy na facebookowym profilu rozgłośni.

Po wejściu na stronę Off Radia poznajemy bliżej Emi, Kubę i Alexa, dowiadujemy się, że sztucznie wykreowany zespół będzie prowadził codzienne programy, a do tego wywiady z „wybitnymi przedstawicielami polskiej i światowej kultury, politykami i działaczami”. Tutaj niestety nie doprecyzowano, czy będą to ludzie czy także wybitne twory AI”.

SPRAWDŹ TAKŻE: Justin Bieber przeszedł przez piekło u Diddy’ego

Skąd taki pomysł Off Radia Kraków? „Narzędzia szeroko rozumianej sztucznej inteligencji coraz szybciej się rozwijają i upowszechniają wzbudzając zarówno zachwyt, jak i obawy o przyszłość. Tegoroczna nagroda Nobla z dziedziny fizyki nieprzypadkowo trafiła do naukowców zajmujących się właśnie sztuczną inteligencją, choć jeden z laureatów Geoffrey Hinton jest jednocześnie uznawany za zagorzałego krytyka AI. Nawet po ogłoszeniu werdyktu miał wyrazić obawę, że narzędzia AI „mogą kiedyś stworzyć zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości”. Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także toczyć merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura. Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT” – próbuje się nam wyjaśnić na stronie rozgłośni

Koncepcja budzi uzasadnione kontrowersje. Związany z „Gazetą Wyborczą” Jarek Szubrycht odniósł się do pomysł rozgłośni w mediach społecznościowych.

Off Radio Kraków wystartowało dzisiaj z audycjami prowadzonymi i (chyba) programowanymi przez AI, co byłoby nawet ciekawym eksperymentem, gdyby nie wiązało się z odprawieniem absolutnie fantastycznych ludzi tworzących to radio i robiących autorskie audycje o jakości unikalnej nie tylko w lokalnej, ale i ogólnopolskiej skali, a także stworzeniem awatarów/postaci, które teraz rzekomo mają to radio robić i nadania im fajowej, młodzieżowej tożsamości. Moim ulubieńcem jest Alex, wrażliwy społecznie, o czym możemy się przekonać, bo chodzi na marsze równości i daje się na nich fotografować – napisał na facebokowym profilu Szubrycht, podsumowując: – Kurde, nikt mnie nie ostrzegł, że apokalipsa przyjdzie w formie techno-groteski.

Wśród komentujących wpis nie brakuje przedstawicieli branży muzycznej. „Będą chyba jeszcze musieli sobie wygenerować słuchaczy tego nowego tworu”, „Kiedyś nam mówiono, że AI ma wykonywać za nas pracę by ludzie mieli czas na kulturę i sztukę. Właśnie AI próbują nam wcisnąć jako twórcę kultury i sztuki”, „powinni pójść na całość i zmienić także nazwę radia na bardziej adekwatną: F*CK OFF” – czytamy pod wpisem Jarka Szubrychta.

Polecane

Share This