Od Jamajki po Brazylię – półfinaliści World Reggae Contest

Fani głosują w ostródzkim konkursie.


2015.05.15

opublikował:

Od Jamajki po Brazylię – półfinaliści World Reggae Contest

Zespoły z Brazylii, Wlk. Brytanii, Surinamu, Nowej Kaledonii, Jamajki, Francji i Polski namawiają fanów do głosowania na siebie przy pomocy własnych reklam i filmów. Ogólnoświatowe zamieszanie wokół Ostróda Reggae Festival trwa – w ciągu dwóch dni w głosowaniu wzięło udział już kilka tysięcy osób.

„W najśmielszych wizjach nie spodziewaliśmy się takiego oddźwięku z całego świata. Mieliśmy prawdziwy problem, żeby z ponad 100 zgłoszeń wybrać 10 półfinalistów. Wszyscy oni reprezentują naprawdę wysoki poziom” – wyniki World Reggae Contest na gorąco komentuje szef Ostróda Reggae Festival Piotr „Piter” Kolaj.

Festiwal w tym roku postanowił zrezygnować z dotychczasowej formuły konkursu polskich zespołów i zaprosić do udziału grupy z całego świata. Można wystąpić na dużej scenie, zdobyć międzynarodowy rozgłos dzięki transmisji na żywo i globalnej promocji patrona medialnego konkursu, największego portalu reggae na świecie Reggaeville.com. Zwycięzcy za darmo polecą na Jamajkę i będą nagrywać w legendarnym studio Harry J pod okiem doświadczonych producentów. Warunki konkursu okazały się na tyle atrakcyjne, że mimo zobowiązania do dotarcia do Ostródy na własny koszt, na udział zdecydowała się ponad setka zespołów z kilkudziesięciu krajów świata.

„Teraz głos należy do fanów. Za pomocą specjalnej aplikacji na naszym Facebooku głosują oni na 5 najlepszych grup, które wystąpią przed Gentlemanem w finale konkursu 8 sierpnia w Ostródzie” – dodaje Mirosław „Maken” Dzięciołowski, agent bookingowy imprezy.

Utworów TOP10 można posłuchać i oddać swój głos do 24.05 pod tym adresem .

Sylwetki TOP10 World Reggae Contest

1EYE (Wlk. Brytania)

1EYE operują brzmieniem retro znanym jako blue beat, rocksteady i reggae. Ich debiutancki singiel ‘Mr Bailiff’ umieszczono w soundtracku filmu ‘The Hooligan Factory’ (brytyjski humorystyczny film o piłkarskich chuliganach). Wydali również nieoficjalny hymn wspierający brytyjską drużynę podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014. Tegorocznego lata planują wypuścić debiutancki album `Worries & Trouble`, na którym usłyszycie kolaboracje z Tippa Irie, Michaelem Grantem (Musical Youth) oraz Apache Indian. 1EYE supportowali UB40, Toots and the Maytals czy Jimmy’ego Cliffa.

CHAINSKA BRASSIKA (Wlk. Brytania)

Zaczęło się od szkolnego zespołu ska założonego w południowo-wschodnim Londynie pod przewodnictwem inspirującego nauczyciela muzyki. Chłopcy zdobyli tez trochę doświadczenia w chórze przy katedrze Southwark. Supportowali na koncertach The Skatalites, Madness, Gentleman’s Dub Club, Easy Star All Stars, wystąpili na Glastonbury Festival, Boomtown Fair, Bestival, Notting Hill Carnival. W 2013 roku Chainska Brassika wydali swój debiutancki EP „Unwind”, którym zachwycił się sam David Rodigan. Ich nowy singiel „Bad Habits” jest pierwszą zapowiedzią nadchodzącego albumu.

DUBSKA (Polska)

Powstali w Bydgoszczy w 1999 roku, a swój pierwszy oficjalny album wydali w 2005 roku. Ich trzecią i ostatnia jak do tej pory płytą jest „Loko-Loko”, uważana ze jeden z najciekawszych albumów w polskim reggae w 2010 roku. Muzyka Dubska to eksploracja reggae, jako głównej osi ich twórczości, z elementami ska, bluesa, akustycznej ballady i disco. Cieszą się sporą rozpoznawalnością w Polsce liczoną setkami zagranych koncertów. Występowali również w Grecji, Rosji, Niemczech, Austrii i Czechach. Jedyny polski reprezentant w półfinale World Reggae Contest!

EARTHKRY (Jamajka)

Zespół powstał i ukształtował się w słynnej już szkole Edna Manley College of The Visual & Performing Arts w Kingston na Jamajce. EarthKry połączyli w jedną fuzję roots reggae, soul oraz rocka, przez co udało im się uzyskać świeże i uniwersalne brzmienie. Ich debiutancki singiel „9 to 5″ opowiada o codziennych problemach, z jakimi zmaga się klasa pracująca. Od 2013 roku spędzają dużo czasu w studiach nagraniowych jako zespół sesyjny dla wielu artystów. Obecnie pracują nad swoim debiutanckim EP, a następnie pełnym albumem „Hard Road”.

MIRIAM SIMONE (Surinam)

Miriam Simone jest artystką reggae pochodzącą z Amsterdamu, a obecnie zamieszkałą w Surinamie. Zaczęła śpiewać w wieku 4 lat. Wpływ na Simone miała muzyka gospel, soul i reggae. W wieku lat 13 występowała już z kilkoma zespołami oraz w chórach kościelnych w Amsterdamie. Następnie dołączyła do holenderskiej grupy Dredda Youthz. W 2010 roku zdecydowała się na karierę solową i założyła Dredda Records. Jej debiutancki EP ‘Follow My Dreams’ (2012) cieszył się sporą rotacją w jamajskiej telewizji i sieciach kablowych. W tym roku wydaje debiutancki album „Mount Zion”, promowany już singlem „Rivers” oraz kolaboracją z Lutan Fyah pt. „His Kingdom Arise”.

NOVA RAÍZ (Brazylia)

Założyciele grupy Jah Live w 2011 roku postanowili stworzyć nowy zespół Nova Raiz. Jah Live występowali w całej Brazylii, trafili również do Europy (ORF 2009). Zdobyli nagrodę „The Best of Reggae 2003” w kategorii najlepszy zespół. W 2012 roku Nova Raíz nagrali swój pierwszy album „Desapego” i za darmo udostępnili go w sieci. W 2014 roku występowali w Hiszpanii i trafili na międzynarodową kompilację „Escoita!”.  Również w ub. roku dołączył do ich składu Bruno Dourado, wspaniały perkusjonista Natiruts, najpopularniejszej brazylijskiej grupy reggae.

REGGAE A SEMENTE ((Brazylia)

Powstali w 2003 roku i od tamtej pory pozostają wierni jamajskiemu reggae, wplatając w nie brazylijskie dźwięki oraz ska, ragga, dub i r&b. W 2009 roku ukazał się ich maxisingiel, a następnie debiutancki album „Montanha Da Vida”. Reggae a Semente występowali w całej Brazylii oraz wybrali się do Hiszpanii, gdzie w tym roku ponownie odwiedzą kilka festiwali.

SHANTY (Wlk. Brytania)

Nadciagają z miasta Londyn i przynoszą depczący bas, chwytliwe refreny i imprezowe wibracje. Ich reggae miesza się z soul, elektroniką i hip-hopem. Wychwalani przez samego Davida Rodigana, z koncertami na takich prestiżowych imprezach jak Glastonbury, Boomtown Fair, Secret Garden Party, Leopallooza i wielu innych. Dzielili scenę z podobnymi sobie The Skints, Prince Fatty’m oraz Nevillem Staple z The Specials, z którym występowali na trasie w 2013 roku. Ich debiutancki EP zatytułowany był „Leave Me Out”.

THE BANYANS (Francja)

To uniwersalny przekaz bazujący na współczesnej rzeczywistości ale napedzany jest duchem jamajskiego reggae lat 70-tych. W korzeniach i na nowocześnie, niosąc nadzieję i zaangażowanie, The Banyans raczą swoją muzyką od 2010 roku. Dzięki sukcesowi debiutanckiego albumu „Steppin’ Forward” (2013), zespół z Tuluzy przejechał z koncertami Francję i Europę (ponad 400 koncertów w 5 lat). W 2014 roku supportowali Alborosiego w najlepszych francuskich salach. 2015 to świeżo wydany album „For Better Days”, efekt artystycznej i ludzkiej przygody, która zaprowadziła ich na Jamajkę, żeby nagrywać z Johnny Osbourne’m, Big Youth i Maranto.

I&I (Nowa Kaledonia)

I&I są zespołem znanym na Nowej Kaledonii i w 2012 roku zdecydowali się na nagranie swojego pierwszego albumu „Common Fate”, gdzie gościnnie pojawili się House of Shem z Nowej Zelandii. Obecny singiel „Live It” to efekt współpracy z jamajską załogą Raging Fyah. I&I zagrali również trasę w Australii z Katchafire.

Ostróda Reggae Festival

15 edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści: Gentleman (Niemcy), Capleton (Jamajka), Protoje (Jamajka), Black Roots (UK/Jamajka), Richie Campbell (Portugalia), Bednarek, Damian SyjonFam, Roots Rockets, Bas Tajpan & Bob One, Tabu, Chonabibe, November Project, The Relievers.

Polecane

Share This