Cleo krytykuje system głosowania na Eurowizji: „160 milionów widzów kontra 185 osób w jury”

Zdaniem Cleo obecny system głosowania podczas Eurowizji nie jest sprawiedliwy


2025.05.19

opublikował:

Cleo krytykuje system głosowania na Eurowizji: „160 milionów widzów kontra 185 osób w jury”

Foto: P. Tarasewicz / CGM.PL

Cleo, była reprezentantka Polski na Eurowizji, zabrała głos po tegorocznym finale konkursu. W emocjonalnym wpisie na Instagramie odniosła się do kontrowersji wokół wyników i sposobu wyłaniania zwycięzcy. Jej zdaniem obecny system głosowania, który równoważy głosy telewidzów i jurorów, jest niesprawiedliwy i budzi niezadowolenie wśród fanów.

Cleo: „Eurowizja rządzi się swoimi prawami”

Artystka zauważyła, że co roku wiele osób czuje się rozczarowanych decyzjami jury:

– „Dla wszystkich rozczarowanych głosowaniem na Eurowizji… Od lat powtarzam – Eurowizja rządzi się swoimi prawami i póki nie będą się liczyły tylko głosy widzów i publiki, to widzę, że to rozczarowanie i poczucie niesprawiedliwości będzie co roku.”

Cleo broni Justyny Steczkowskiej

Cleo skomentowała także występ Justyny Steczkowskiej, która reprezentowała Polskę w tegorocznym konkursie. Jej zdaniem artystka zasługiwała na znacznie lepszy wynik:

– „Ja również jestem rozczarowana wynikami dla Polski. Na tle konkurencji Justyna zasłużyła na wyższe miejsce!”

Jury kontra publiczność – dysproporcja w głosach

Wokalistka porównała skalę wpływu głosujących telewidzów i jurorów:

„160 milionów widzów mających prawo do oddania głosu vs plus minus 185 osób w jury – ostateczny wynik to suma 50% telewidzów i 50% jury.”

W ten sposób Cleo podkreśliła, że mimo ogromnego zaangażowania widzów, końcowy rezultat może być w dużej mierze wypaczony przez stosunkowo niewielką grupę jurorów.

Coraz więcej głosów krytyki wobec systemu Eurowizji

Cleo nie jest jedyną osobą z branży muzycznej, która skrytykowała obecne zasady konkursu. W ostatnich dniach o konieczności audytu głosowania mówiła m.in. hiszpańska telewizja RTVE, domagając się wyjaśnień dotyczących rozbieżności między głosami publiczności a jurorów, zwłaszcza w kontekście Izraela.

 

Polecane