Gienek urodził się 36 lat temu w z Białooziersku, w okręgu brzeskim, na Białorusi. Do najbliższego większego miasta, czyli Grodna, przeprowadził się, by uczyć się grać na gitarze. Tam poznał Andrzeja „Makara” Makarewicza i razem założyli zespół Seven B, rockowy dynamit, który rozsadzał granice postsowieckiej Białorusi.
Plan był taki, że pojadą do Polski na kilka koncertów, w tym słynny festiwal Basowiszcza do Gródka, ale impreza się przeciągnęła, przyszło kilka innych propozycji grania, kumpel zaprosił ich do Krakowa i… zostali w naszym kraju. „Byliśmy żądni nowych wrażeń, rockandrolla, wszystkiego po trochu” – wyjaśnia Gienek, choć przyznaje, że łatwo nie było. U siebie byli już wschodzącą gwiazdą rocka, a tu tylko bezdomnymi emigrantami. Waletowali u znajomego w akademiku, grywali na ulicy, czasem brakowało na jedzenie. Ale w końcu magia zadziałała i Seven B najpierw podbili krakowski bruk, potem małopolskie kluby, aż wreszcie zostali docenieni w całej Polsce. „Nie braliśmy jeńców. Nie można być rockandrollowcem na pół etatu. A my wyrabialiśmy normę z nadgodzinami”- śmieje się dziś Makar.
W końcu jednak przyszło zmęczenie materiału. W 2006 roku Gienek odszedł z Seven B, a Makar, po kilku miesiącach grzania rock`n`rolla z innym składem, spakował gitarę i wyjechał do Szkocji, by tam ułożyć sobie życie. Zostały trzy płyty – „Rocktales”, „Make up Your Mind” i „Acoustic” – i pamięć fanów o tych szalonych Białorusinach, którzy potrafili łoić rocka jak mało kto w tym kraju.
Po uporaniu się z osobistymi demonami, Gienek Loska postanowił wrócić na scenę. W końcu rock`n`roll to nie zawód, ale charakter.) Grał na streecie, próbował sił w „Szansie na sukces” i „Mam talent”. Ale dopiero udział i zwycięstwo w „X Factor”, postawiły go na nogi. Posypały się propozycje koncertów, a ich wspólny przyjaciel ściągnął ze Szkocji legendarnego już gitarzystę Makara… „Gdyby nie wrócił, nie dałbym rady” – przyznaje Loska. – „Wymiana pomysłów musi być, twórczy konflikt interesów”.
Skład zespołu, który teraz nazywa się po prostu Gienek Loska Band,)uzupełniają: klawiszowiec Marcin Młynarczyk (m.in. Blues Obsession, Soul Finger, Czarne Korki) i basista Tomek Setlak (grał m.in. z Jackiem Dewódzkim).
Debiut płytowy Gienek Loska Band, wyprodukowany przez Macieja Muraszko (znanego fanom jazzu, muzyki teatralnej i filmowej, a na co dzień szefa zespołu Psychodancing, grającego z M.Maleńczukiem,), to z jednej strony lekcja klasycznego rock`n`rolla, wywiedzionego hen od Allman Brothers i Zeppelinów, ale z drugiej wierność własnym korzeniom – nie tylko pojawiają się motywy ludowe, ale też Gienek nie kryje akcentu, tej wschodniej śpiewności w swoim głosie, która przywodzi na myśl niezapomniane, rockowe lata Czesława Niemena. Innym polskim wokalistą do którego często bywa porównywany, jest Ryszard Riedel – zapewne przez tę szczerość w głosie, której nie sposób się nauczyć, którą po prostu się ma.
A wszyscy doskonale wiemy, że Gienek to ma…
Tracklista:
1 Paszport
słowa / muzyka Gienek Loska
2 Hazardzista
słowa/ muzyka Andrzej Makarewicz
3 Dance on the razor`s edge
słowa/muzyka Andrzej Makarewicz
4 Dusza
muzyka Gienek Loska / słowa Pawel Laba
5 Jak cie widza tak cie pisza
słowa/ muzyka Andrzej Makarewicz
6 Kosił Jas koniczynę
Białoruska Pieśń Ludowa
7 Scream
muzyka Marcin Młynarczyk / słowa Andrzej Makarewicz
8 W jedna stronę bilet
słowa / muzyka Gienek Loska
9 Pieśń emigranta
słowa/ muzyka Andrzej Makarewicz
10 Dziewczyna z Kielc
słowa/ muzyka Andrzej Makarewicz
11 Can`t judge book ( duet z Maćkiem Malenczukiem )
słowa Dixon Willie / muzyka Dixon Willie
12 Ciemna noc
słowa Wladimir Aratow / muzyka Nikita Bogusławski