ZPAV odpowiada na List Otwarty w sprawie Fryderyków

Oświadczenie na oświadczenie - "werdyktów nigdy nikt nie podważał"


2009.11.26

opublikował:

ZPAV odpowiada na List Otwarty w sprawie Fryderyków

W minionym tygodniu na portalu muzycznym CGM.pl Członkowie Rady Akademii Fonograficznej Sekcji Muzyki Rozrywkowej Walter Chełstowski, Julita Janicka, Korneliusz Pacuda, Wiesław Pieregorulka, Paweł Walczak i Maciej Werk opublikowali swój List Otwarty w sprawie utraty znaczenia i prestiżu Nagród przyznawanych przez Akademię. Dziś publikujemy świadczenie ZPAV, będące reakcją na ten List.

***

Oświadczenie ZPAV w sprawie listu otwartego członków Rady Akademii Sekcji Muzyki Rozrywkowej

„W imieniu właściciela praw do Nagrody FRYDERYK – Związku Producentów Audio Video – przyjmujemy z zaniepokojeniem opublikowany na portalu CGM.pl podpisany przez kilku członków Rady Akademii Fonograficznej sekcji muzyki rozrywkowej List Otwarty, którego autorzy negatywnie oceniają wartość nagrody oraz jej prestiż, przyczyn takiego stanu rzeczy upatrując w polityce mediów, firm fonograficznych oraz charakterze gali finałowej nagród w ostatnich latach.

Pragniemy zapewnić, iż od momentu powstania w 1994 roku Nagroda FRYDERYK były szczególnym i jednym z najważniejszych obszarów działalności ZPAV. Wraz z przedstawicielami powołanej przy Związku w 1998 roku Akademii Fonograficznej pracowaliśmy przez lata nad doskonaleniem zasad przyznawania tych branżowych wyróżnień, tak aby każda grupa polskiego środowiska muzycznego mogła mieć swoją godną reprezentację w kilkudziesięciu już dziś kategoriach, w jakich wręczane są statuetki. Współdziałając przy organizacji kolejnych edycji nagród z wieloma partnerami, także medialnymi, dbamy w każdym momencie o to, aby pełna poufność wyników głosowania jury była zachowana do momentu ogłoszenia ich na scenie. Buduje to wiarygodność nagród, choć czyni realizację gali ich wręczenia niezwykle trudną. Próbujemy docierać do małych wytwórni, wydających niszowe gatunki muzyczne, zapraszając je do wzięcia udziału w konkursie. W edycji Nagród Fryderyk 2009 zgłoszenia do nagrody nadesłało 127 firm fonograficznych i indywidualnych artystów, o nominacje ubiegało się 329 albumów z muzyką rozrywkową, 147 płyt z muzyką poważną i 35 wydawnictw jazzowych (łącznie 511 albumów). Staramy się także podążać za rozwojem technologicznym – wysyłane przez lata pocztą do niemal 1000 członków Akademii Fonograficznej ankiety zamieniliśmy dwa lata temu na internetowy system do głosowania.

Jak zauważają autorzy Listu Otwartego, kluczowym elementem Nagrody FRYDERYK jest finałowa gala wręczenia statuetek. Pragniemy zwrócić uwagę, iż do 2007 roku FRYDERYKI były finansowane niemal w całości przez wytwórnie fonograficzne zrzeszone w ZPAV. Dotyczy to także tych edycji, które przypadły na lata dramatycznego spadku sprzedaży na rynku muzycznym w Polsce. W marcu 2007 roku w wyniku ogłoszonego przetargu ZPAV podjął współpracę w zakresie organizacji imprezy FRYDERYK z dużą i doświadczoną firmą eventową i koncertową – agencją STX-JAMBOREE. W ostatnich trzech edycjach nagród FRYDERYK organizowana przez STX gala wręczenia statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej odbywała się w Centrum Artystycznym „Fabryka Trzciny”, nagrody w kategoriach muzyki poważnej i jazzu wręczane były zaś podczas uroczystego koncertu w Bazylice oo. Salezjanów. Po kilku latach nieobecności w mediach, gala FRYDERYKÓW wróciła na antenę telewizyjnej Jedynki, a impreza w Fabryce Trzciny uświetniona była występami gwiazd nominowanych w kolejnych edycjach, m.in. Kayah, Ani Dąbrowskiej, Macieja Maleńczuka, grupy Raz Dwa Trzy, FEEL, Katarzyny Nosowskiej, Grzegorza Turnaua, Agi Zaryan.

Zapewniamy, że przekazane w ostatnich tygodniach na ręce ZPAV uwagi członków Rady Akademii w zakresie realizacji gali muzyki rozrywkowej zostaną w najbliższym możliwym czasie przedłożone producentowi gali FRYDERYK 2010 – agencji STX-Jamboree. ZPAV zawsze podejmował wszelkie możliwe działania na rzecz zapewnienia nagrodzie FRYDERYK jak największego prestiżu i znaczenia, i będzie to czynił nadal. Pomimo trudności w minionych latach w znalezieniu partnerów medialnych i finansowych, mając na uwadze dobro artystów i szacunek dla ich pracy, Zarząd ZPAV nie zdecydował się nigdy na zawieszenie jakiejkolwiek edycji Nagród, nawet jeśli warunki finansowe zmuszały do skromnej oprawy finałowej uroczystości. Fachowość i rzetelność członków Akademii Fonograficznej zawsze była natomiast i pozostaje gwarantem trafnych werdyktów, których poziomu i jakości nikt nigdy nie podważał.

Zarząd Związku Producentów Audio Video”

Polecane

Share This