fot. archiwum Muzeum Miasta Pabianic
Po świetnie przyjętym i natychmiast wyprzedanym, siedmiocalowym singlu z dwoma utworami “Monika” oraz “Zabawa w ciemności” oraz specjalnym repressem na potrzeby renomowanego, niemieckiego sklepu HHV przyszedł czas na pełnoprawny longplay pod tytułem „Zbliżenie” z dziewięcioma wcześniej niepublikowanymi kompozycjami Orkiestry Henryka Debicha.
Astigmatic Records przez ostatnie dwa lata przekopywał się przez stos archiwaliów Radia Łódź, przesłuchując setki dokonań tamtejszej Orkiestry pod dyrygenturą Henryka Debicha. Ostatecznie wyselekcjonowano 13 perełek z okresu 1974-1977, będącego również czasem tworzenia Świętego Graala polskiego jazz-funku – albumu String Beat, poszukiwanego przez kolekcjonerów płyt pod każdą szerokością geograficzną. Na początku roku wyszedł pierwszy winyl z serii wydawnictw pod batutą mistrza. Był to siedmiocalowy winyl „Monika / Zabawa w ciemności”. Następny w kolejności jest już długo oczekiwany album Zbliżenie wstępnie zaplanowany na czerwiec, a który ze względu na przeciążone tłocznie został przełożony na wrzesień.
„Zbliżenie” to longplay pełen groove’u, pulsujących perkusji, potężnych sekcji dętych i smyczkowych oraz nietuzinkowych, wcześniej niepublikowanych kompozycji. Tytuł albumu nie jest przypadkowy – oprócz utworu otwierającego stronę B o tej samej nazwie przyglądamy się dokładnie okresowi w którym łódzka orkiestra za sprawą “młodych gniewnych” m.in. Jacka Malinowskiego, Mirosława Racewicza, Jacka Delonga, Andrzeja Żylisa czy Zbigniewa Karwackiego eksploatowała popularny w tym czasie na zachodzie Jazz-Funk. W latach siedemdziesiątych Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, odkrywała się na nowo i z każdym kolejnym rokiem brzmiała coraz nowocześniej i ciekawiej. W zależności od utworu, potrafiło w niej brać udział od czterdziestu do siedemdziesięciu osób. Orkiestra sprawnie poruszała się między gatunkami funk i disco, dotykając muzyki ilustracyjnej czy też jazzu.
Zamykając projekt okazało się, że 2021 będzie rokiem wielu jubileuszy. 18 stycznia legendarny dyrygent, założyciel Łódzkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji obchodził jubileusz setnych urodzin. W lipcu minie równe 20 lat od kiedy nie ma go już wśród nas. Do tych okrągłych rocznic należy dodać też, że Radio Łódź – przez prawie pół wieku drugi dom H. Debicha, obchodzi 80-lecie założenia, natomiast 30 lat temu rozwiązano Orkiestrę, którą prowadził do samego końca.
Za oprawę graficzną odpowiada Animisiewasz, a materiał został zmasterowany przez Marcina Cichego (Skalpel). Płyta trafiła dziś do serwisów streamingowych, ukazała się także na CD i winylu.