fot. P. Tarasewicz
Najnowszy singiel „Hated” to bez wątpienia najbardziej przejmujący pod względem tekstu, osobisty utwór Doma. Artysta odnosi się w nim do aktu przemocy seksualnej, której doświadczył jako dziecko.
– Kiedy miałem siedem lat, doświadczyłem molestowania z rąk lekarza. Nigdy nikomu o tym nie powiedziałem – napisał w zapowiedzi Yungblud. – To piosenka o uwolnieniu się od złych doświadczeń i traumy. Znalezieniu wewnętrznej siły. Uznaniu przeszłości, akceptacji bólu i znalezieniu odwagi, aby [te doświadczenia] nie zdefiniowały twojej przyszłości – dodał.
Premierze singla towarzyszy równie poruszający teledysk, który zobaczycie poniżej.
Tych, którzy zmagają się z demonami przeszłości lub teraźniejszości, o których opowiada Yungblud, artysta zachęca do sięgnięcia o pomoc. W Polsce działa kilka organizacji, do których warto się zgłosić.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Jeżeli potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer 116 111. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
116 123 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: poradnia@niebieskalinia.pl. Kontaktując się z „Niebieską Linią” uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
800 280 900 – telefon www.zranieni.info dla osób pełnoletnich, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy seksualnej w Kościele
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Telefon wsparcia działa w każdy wtorek w godz. 19-22. Rozmowy prowadzone są anonimowo.
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub podejrzewasz, że dziecko z Twojego otoczenia jej doświadcza, specjaliści 800100100.pl pokierują Cię dalej. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-15. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online skupia się na takich trudnościach, jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych.