The Doors: 2025 rokiem 60-lecia kultowej grupy

Fani mogą liczyć na sporo atrakcji.


2024.10.10

opublikował:

The Doors: 2025 rokiem 60-lecia kultowej grupy

Latem 1965 roku Ray Manzarek przypadkowo spotkał na Venice Beach Jima Morrisona, młodego poetę, którego znał z czasów, gdy obaj byli studentami szkoły filmowej UCLA. Jim powiedział Rayowi, że mieszka na dachu u przyjaciela, gdzie pisze swoje piosenki. Chociaż Morrison nigdy nie zamierzał być wokalistą, usiadł na plaży i zaśpiewał Rayowi nowe piosenki, w tym „Moonlight Drive”.

Manzarek uznał, że to najlepsze rockandrollowe teksty, jakie kiedykolwiek słyszał. W tym momencie obaj postanowili założyć rockowy zespół i nazwać go The Doors, czerpiąc nazwę z psychotropowej monografii Aldousa Huxleya „Drzwi percepcji” i „Zaślubin nieba i piekła” Williama Blake’a. Gitarzysta Robby Krieger i perkusista John Densmore z zespołu Psychedelic Rangers, wkrótce zasilili skład The Doors. Po miesiącach prób udało im się dostać angaż w London Fog, jednym z klubów przy Sunset Strip w Los Angeles. Do maja 1966 roku The Doors byli już „nadwornym” zespołem w Whisky a Go Go. Wkrótce potem prezes Elektra Records Jac Holzman i producent Paul A. Rothchild zobaczywszy zespół w Whisky, podpisali kontrakt z The Doors. W ciągu tygodnia The Doors zarejestrowali w Sunset Sound w Hollywood debiutancki album, nagrywając piosenki, które grali noc w noc w Whisky.

Z odurzającym, przesuwającym gatunkowe granice brzmieniem, prowokacyjnymi i bezkompromisowymi tekstami oraz hipnotyzującą sceniczną charyzmą, The Doors wywarli ogromny wpływ zarówno na muzykę, jak i kulturę. W trakcie krótkiej kariery The Doors wydali sześć albumów studyjnych, zanim Morrison zmarł przedwcześnie w Paryżu w 1971 roku. The Doors do dziś pozostają jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów z ponad 100 milionami sprzedanych płyt na całym świecie. W 1993 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Kilka lat później piosenki „Light My Fire” i „Riders on the Storm” wraz z debiutanckim albumem The Doors trafiły do Grammy Hall of Fame. Biblioteka Kongresu również doceniła zespół, włączając ich imienny album do National Recording Registry w 2014 roku. The Doors otrzymali ponadto nagrodę Grammy za całokształt twórczości i w 2007 roku gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

W 2025 roku oficjalnie rozpoczną się obchody 60. rocznicy powstania The Doors. Z okazji jubileuszu powstały rocznicowe logo, seria fizycznych wydawnictw, niezwykła książkowa antologia i wiele innych.

W pierwszej kolejności, już 22 listopada 2024 r., w ramach najnowszej odsłony audiofilskiej serii wytwórni Rhino, ukaże się składający się z 6 płyt zestaw „The Doors 1967-1971”. Wydawnictwo zawierać będzie sześć oryginalnych albumów studyjnych zespołu z materiałem przygotowanym przez Kevina Graya z Cohearant Audio z oryginalnych analogowych taśm-matek. Winyl wytłoczono w Optimal Media i umieszczono w okładce typu gatefold. Całość uzupełniają rzadkie zdjęcia i notatki archiwisty Doorsów, Davida Dutkowskiego. Limitowany do 3 tysięcy egzemplarzy nakład dostępny będzie wyłącznie na thedoors.com i rhino.com.

Ponadto, z okazji Record Store Day, 29 listopada 2024, ukaże się „The Doors – Live in Detroit”, zawierający zapis występu zespołu, który odbył się w Cobo Arena w Detroit, 8 maja 1970 roku. Ten 4-płytowy zestaw będzie po raz pierwszy dostępny na winylu. Zarejestrowany na taśmie podczas amerykańskiej trasy zespołu w 1970 roku, koncert był jednym z najdłuższych w historii The Doors. Grupa grała długo po godzinie policyjnej, za co dostała zakaz występu w klubie podczas przyszłych tras. Ognisty set zawiera szereg bluesowych coverów, w tym „Back Door Man”, „Mystery Train” Juniora Parkera i „Crossroads” Roberta Johnsona. The Doors zagrali wówczas także 17-minutową wersję „The End” oraz ponad 19-minutową wersję „Light My Fire”, a także inne rzadkie utwory, jak „Love Hides”. Kolekcja ta przybliża zespół w absolutnie szczytowej formie.

Kolejną atrakcją dla fanów jest stworzona z okazji zbliżającej się 60. rocznicy powstania The Doors, pierwsza w historii kompletna antologia „Night Divides the Day”. Wydawnictwo wzbogaci archiwa zespołu o rzadkie fotografie, intymne wywiady z Robbym Kriegerem i Johnem Densmore’em oraz skrupulatnie zachowane archiwalne teksty Jima Morrisona i Raya Manzarka. Dzięki nieograniczonemu dostępowi udzielonemu twórcom przez przez zespół, „Night Divides the Day” zawiera unikatową kolekcję historycznych efemeryd, w tym zdjęcia z dzieciństwa, teksty piosenek, plakaty, kadry z filmów i wiele innych.

Poza Robbym i Johnem, na potrzeby wydawnictwa udzielało się również wielu współpracowników, ponadto przedmowę napisał basista Nirvany Krist Novoselic, a posłowie Gustavo Dudamela. Każdy zestaw zawiera 344-stronicowe sygnowane wydanie, 7-calową płytę winylową z rzadkimi demami „Hello, I Love You” i „Moonlight Drive” oraz inne pamiątki.

Tagi


Polecane

Share This