Foto: Alexander Shatov / Unsplash
W nowym raporcie zarzucono, że Spotify zapełnia playlisty słuchaczy „artystami-duchami”, aby zminimalizować koszty tantiem dla „prawdziwych muzyków”.
Według ustaleń Liz Pelly opublikowanych w Harper’s Magazine popularne playlisty, od jazzu i muzyki klasycznej po hip-hop lo-fi, są uzupełniane materiałami autorstwa artystów-duchów, skutecznie zmniejszając wysokość tantiem, jakie Spotify płaci prawdziwym muzykom, jednocześnie zwiększając swoje zyski.
Praktyka znana jako „Perfect Fit Content” (PFC), została wprowadzona do Spotify w 2017 roku i opracowana w celu maksymalizacji zysku poprzez współpracę z grupą firm produkcyjnych, w większości zlokalizowanych poza Stanami Zjednoczonymi.
W raporcie Pelly zauważono, że kiedy sprawa po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na początku tego roku, rzecznik Spotify stwierdził, że zarzuty są „kategorycznie nieprawdziwe” i zaprzeczył, że firma tworzy własne utwory w celu zwiększenia zysków.
W raporcie potwierdzono także ustalenia dziennikarza muzycznego Davida Turnera, który na podstawie analiz wykazał, że z playlisty Spotify „Ambient Chill” zostali usunięci tacy artyści jak Brian Eno, Bibio i Jon Hopkins na rzecz utworów szwedzkiej firmy Epidemic Sound, która oferuje opartą na subskrypcji bibliotekę muzyki do produkcji, obejmującą materiały najczęściej wykorzystywane w reklamach i programach telewizyjnych.
Jeden z byłych pracowników Spotify opowiedział jednak o tej praktyce:
„Niektórzy z nas naprawdę nie czuli się dobrze z powodu tego, co się działo. Nie podobało nam się, że dwóch goście pisze piosenki popowe, zastępując całą grupę artystów. To po prostu niesprawiedliwe. Ale to było jak próba zatrzymania pociągu, który już odjeżdżał”.
W rezultacie twierdzi się, że legalnym artystom wypłaca się mniej tantiem, natomiast płatności trafiają do partnerów PFC, którzy tworzą materiały do udostępniania na setkach profili fake’owych artystów.
Według doniesień do 2023 r. zespół odpowiedzialny za PFC monitorował kilkaset playlist. Ponad 150 playlist, w tym „Ambient Relaxation”, „Deep Focus”, „100% Lounge”, „Bossa Nova Dinner”, „Cocktail Jazz”, „Deep Sleep”, „Morning Stretch” i „Detox” niemal w całości składa się z muzyki PFC.
W pierwszym kwartale 2024 roku liczba subskrybentów premium Spotify wzrosła o 14 procent do 239 milionów, a Spotify ogłosił rekordowe zyski w wysokości ponad 1 miliarda euro.