Siekiera się reaktywuje!

Legendarna formacja poszukuje wokalistki


2010.10.27

opublikował:

Siekiera się reaktywuje!

Otrzymaliśmy dość elektryzującą wiadomość i na prośbę muzyków przekazujemy ją dalej:

„Reaktywujący się zespół Siekiera poszukuje wokalistki. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z numerem telefonu: 798.979.038 w godzinach 15.00- 23.00″

Zatem zapowiada nam się „powrót” jakiego chyba jeszcze nie było w historii polskiego undergroundu!


* * *

Skrócone BIO (za Wikipedią):

Zespół Siekiera został założony w roku 1983 w Puławach przez byłych członków grupy Trafo: gitarzystę/autora tekstów Tomasza Adamskiego i wokalistę Tomasza Budzyńskiego. Składu dopełnili: drugi gitarzysta Piotr Szewczyk (ex – Siły Szybkiego Reagowania), basista Dariusz Malinowski oraz perkusista Krzysztof Grela. Pierwszy występ Siekiery, który miał odbyć się w Lublinie[1] (u boku Kultu, Dezertera i Abaddona) nie doszedł do skutku z powodu niedyspozycji Greli. Muzycy, którzy jednak udali się do Lublina poznali tam Grzegorza Brzozowicza (w tym czasie menedżera Kultu), który wiosną 1984 załatwił im pierwszy koncert w warszawskim klubie „Remont” w ramach imprezy „Rock Front” (u boku m.in. TZN Xenna). Latem zespół zakwalifikował się do Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (sierpień) na którym wystąpił dwukrotnie (już bez Szewczyka – w czteroosobowym składzie): w konkursie i w finale, stając się jednym z laureatów (obok Prowokacji i Moskwy).

W lutym 1985 muzycy Siekiery dokonali nagrań w „Studio System” w Lublinie. Podczas sesji zarejestrowano 8 utworów (do tej pory oficjalnie nie wydanych) z czego dwa: „Jest bezpiecznie” i „Ja stoję, ja tańczę, ja walczę” zostały wykorzystane w filmie „…jestem przeciw” (1985, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki).

Po zmianach personalnych w zespole doszło również do zmian muzycznych – Adamski (komozytor całego repertuaru Siekiery) zrezygnował z ortodoksyjnego punkrockowego grania, na rzecz muzyki wzbogaconej o instrumenty klawiszowe – przybliżonej stylistycznie do nowej fali. Na przełomie maja i czerwca Siekiera nagrała w studiu 4 utwory: „Misiowie puszyści”, „Jest bezpiecznie”, „Ja stoję, ja tańczę, ja walczę” i „Ludzie wschodu”, które później ukazały się na tonpressowskim singlu (dwa pierwsze) i na kompilacji różnych wykonawców Jak punk to punk (dwa pozostałe). W czerwcu muzycy wystąpili na festiwalu w Opolu zdobywając tam nagrodę w postaci sesji dla Tonpressu.

W 1986 ukazał się album Nowa Aleksandria – nawiązujący tytułem do nazwy Puław na przełomie XIX/XX wieku. W 1987 z nowym gitarzystą – Wiesławem Borsewiczem Siekiera zagrała mini-trasę koncertową razem z zespołem Variété. W 1988 roku Adamski rozwiązał formację i poświęcił się teatrowi.

W styczniu 2008 roku ukazały się dwie płyty: „Na wszystkich frontach świata” oraz „1984”, która wydana została wyłącznie na płycie winylowej dokumentujące pierwszy okres działalności zespołu (w składzie z wokalistą Tomaszem Budzyńskim i perkusistą Krzysztofem Grelą).

Tagi


Polecane