UNICEF określa tę sytuację jako najpilniejszą akcję humanitarną na świecie, wskazując Somalię jako centrum kryzysu.
W ramach ‘Month of Giving’ artyści z całego świata będą informować i maksymalnie angażować fanów w akcje pomocy dla Afryki. W trakcie koncertów czy przez interaktywne platformy takie jak Twitter czy Facebook fani będą mieli możliwość zaangażowania się w pomoc potrzebującym. Wśród gwiazd wspierających ten projekt znaleźli się artyści, którzy 40 lat temu wzięli udział w „The Concert for Bangladesh” tacy jak: Ringo Starr, Eric Clapton i Leon Russell, jak również Arcade Fire, Monty Python, Elvis Costello, Crosby, Stills and Nash, The Doors, Selena Gomez, The Go-Go’s, Brian Wilson, My Morning Jacket, Nas, Jackson Browne oraz wielu innych.
Pełna lista wykonawców dostępna jest na stronie theconcertforbangladesh.com.
“To niezwykle pocieszające widzieć jak współczucie muzyków przekazywane jest z pokolenia na pokolenie” mówi Olivia Harrison, założycielka Fundacji George Harrison dla UNICEF. „W 1971 roku kryzys dotknął Bangladesz, dzisiaj sytuacja powtarza się w Afryce. Składam podziękowania wszystkim muzykom, którzy zaangażowali się w ten projekt”.
Album “The Concert for Bangladesh” zadebiutował już na iTunes Store. W hołdzie dla altruistycznego ducha, dzięki któremu zrodził się „The Concert for Bangladesh” każde ściągnięcie zasili konto Fundacji George Harrisona dla UNICEF.
iTunes, Apple Records Inc. oraz wszyscy artyści, autorzy piosenek itd. powiązani z koncertem zrezygnowali z zysku ze sprzedaży digitalowej albumu oraz ze swojego honorarium.
W 1971 roku George Harrison oraz Ravi Shankar zagrali dwa koncerty w Madison Square Garden w Nowym Jorku, angażując same wielkie gwiazdy, aby zwrócić uwagę świata na sytuację mieszkańców Bangladeszu, ofiar powodzi, głodu i wojny domowej.
„The Concert for Bangladesh” wsparł programy UNICEF oraz utorował drogę dla kolejnych koncertowych projektów, które w dalszym ciągu poruszają serca hojnych darczyńców.
W nawiązaniu do akcji zapoczątkowanej przez Harrisona oraz Shankara, Fundacja George Harrisona dla UNICEF kontynuuje wsparcie w działaniach w Bangladeszu, a także rozszerzyła swoje pole działania na inne zagrożone i potrzebujące kraje.
Dzisiaj „Róg Afryki” zmaga się z najgorszą od 60 lat suszą, a klęska głodowa została ogłoszona przez ONZ w dwóch regionach południowej Somalii. Ponad 2 miliony dzieci jest poważnie niedożywionych, w tym pół miliona z nich, jeśli nie otrzymają natychmiastowej pomocy, grozi śmierć. Zdaniem organizacji dobroczynnych w północnej Kenii niedożywiona jest już prawie połowa ludzi. W Somalii i południowej Etiopii – jedna trzecia. W pięciostopniowej skali ONZ ta część Afryki jest w fazie czwartej oznaczającej sytuację alarmową, a w niektórych regionach można by już ogłosić fazę piątą, czyli katastrofę.