Ogólnopolski zlot fanów Republiki odbędzie się w tym roku po raz piętnasty.
23 kwietnia w toruńskim klubie studenckim OdNowa po raz piętnasty odbędzie się coroczny ogólnopolski zlot fanów Republiki – Dzień Białej Flagi.
Republika Marzeń, oficjalny fanklub Republiki, jest organizatorem DBF-u od 2009 roku, kiedy to przejęliśmy tradycję tych spotkań od Jerzego Tolaka, legendarnego managera Republiki i Obywatela GC. Wtedy wydawało nam się, że porywamy się na coś, co jest ponad nasze możliwości. Tegoroczna impreza jednak napawa nas już dumą – mówi współodpowiedzialny za organizację wydarzenia w tym roku Daniel Fabrykiewicz. Odbędzie się ona nie, jak dotąd, na małej, ale na dużej scenie klubu OdNowa w Toruniu. A na niej pojawi się między innymi Tomek Lipiński z zespołem.
W tym roku tematem spotkania fanów jest: Warszawa. Ma to oczywisty związek z ukazaniem się w zeszłym roku albumu „Warsaw” Mony Mur – wyjaśnia współorganizująca DBF Iwona Pękala. Z ogromną radością zapowiadamy koncert Mony Mur, która w OdNowie zaprezentuje wraz z muzykami całą płytę. Album nagrany został 25 lat temu w Polsce, we współpracy z Grzegorzem Ciechowskim, który wyprodukował całość. Płyta nie ukazała się wtedy jednak i przyszło nam czekać ćwierć wieku. Teraz usłyszymy ją na żywo. Troje organizatorów przypomina także anegdotyczny pierwszy koncert Republiki w warszawskiej Proximie, który zagrała wraz z Brygadą Kryzys i który okraszony został specjalnymi wypiekami cukierniczymi z dodatkiem marihuany. Obecność Tomka Lipińskiego na DBF w tym roku była więc dla nas oczywistością – tłumaczą.
To nie jedyne gwiazdy tegorocznego zlotu. Organizatorzy przyzwyczaili już swoją publiczność, zjeżdżającą specjalnie na to wydarzenie z całej Polski, a nawet spoza jej granic, do tego, że Dzień Białej Flagi wypełniony jest niespodziankami i obecnością znakomitych gości. Swój występ zapowiedział zespół Bruno Schulz. Na scenie zobaczymy także perkusistę Republiki, Sławka Ciesielskiego z zespołem Eurazja.
W OdNowie nie zabraknie oczywiście członków zespołu: Zbyszka, Pawła, Leszka i Sławka. Pojawią się obaj managerowie Republiki, jej pierwszy fotograf Mirosław Stępniak, Małgorzata Potocka i córka Grzegorza Weronika. Grzegorz przyciągał do siebie wspaniałych ludzi, oni teraz nam towarzyszą w trakcie naszego biało-czarnego święta, nie sposób wyliczyć wszystkich. Bardzo ważne dla nas są spotkania fanowskie, niektórzy z nas widują się tylko ten jeden raz w roku. Towarzyszy nam muzyka Republiki, biel, czerń, mądre słowa tekstów Grzegorza i fantastyczne wspomnienia tych co go znali. To tu właśnie można naładować akumulatory biało-czarną energią na cały rok – podsumowują Fabrykiewicz, Roman i Pękala.
Spotkaniu towarzyszyć będzie także wystawa Fabryki Sztuk „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”, a także będzie miała miejsce premiera płyty „Dzień Białej Flagi 2016”. W związku z zapowiadanym wydaniem pierwszej pełnej biografii Republiki pojawi się także jej autor, Leszek Gnoiński, który opowie o książce. Nie lada gratką dla kolekcjonerów może okazać się aukcja samochodu, który należał do Ciechowskiego, jest to Merkury Sable z 1996 roku, z wyjątkową grafiką wykonaną przez fana, który kupił wóz od Grzegorza.
Także jak w ubiegłym roku ukaże się okolicznościowa muzyczna składanka wydana przez Głównego Patrona Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF pt. „Dzień Białej Flagi 2016”. Wydana w limitowanym nakładzie w większości będzie zawierać utwory wykonawców, którzy wystąpili w poprzednich latach bądź wystąpią podczas Dnia Białej Flagi 2016.