Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojego istnienia historię wojennej Polski stara się przekazywać w nowoczesny sposób. Wykorzystuje np. teatr, performence, fotografię czy muzykę. Do tej pory ukazało się już kilka płyt o Powstaniu i stolicy. 10 sierpnia 2012 do kultowego wydawnictwa „Powstanie Warszawskie”, „Gajcy” czy „wawa2010.pl” dołączy nowy projekt muzyczny – „Morowe Panny”. To autorski komentarz artystek, uwolniony od stereotypów postrzegania historii, jak i współczesnej Warszawy.
Ideą projektu Morowe Panny jest opowiedzenie powstańczej historii Warszawy z perspektywy młodych dziewczyn. Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach akcji po raz pierwszy stworzyło przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących całkowicie różne style i gatunki muzyczne. Płyta jest kolejnym, zupełnie wyjątkowym sposobem opowiedzenia o losach kobiet Powstania – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na płycie „Morowe Panny”, której producentem muzycznym jest Dariusz Malejonek – lider zespołu Maleo Reggea Rockers, pojawi się 13 różnorodnych utworów. Do projektu zaproszono młode i zdolne wokalistki: Jadwigę Basińską, Lilu, Monę, Marikę, Annę Brachaczek, Katarzynę Groniec, Halinę Mlynkovą, Paulinę Przybysz, Anitę Lipnicką i hip-hopowy duet Paresłów. To one są autorkami tekstów, dla których inspiracjami były losy kobiet Powstania i ich historie, zarówno prawdziwe, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej, jak i te, które zostały przedstawione w komiksach o Powstaniu Warszawskim w ramach 3. Międzynarodowej Edycji Konkursu.
Do utworu Mariki „Idziemy w noc” został zrealizowany także animowany teledysk, którego autorem jest Ernesto Gonzales – odpowiedzialny za oprawę graficzną wydawnictwa „Morowe Panny”.
Płyta do kupienia w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w dobrych salonach muzycznych na terenie całej Polski.
Z kolei na CGM.pl możecie wygrać 5 egzemplarzy albumu „Morowe Panny”. Należy tylko odpowiedzieć na pytanie: Podaj imię i nazwisko polskiego olimpijczyka, żołnierza AK, który zasłynął jako fotograf powstańczego zrywu. Termin nadsyłania odpowiedzi na adres konkursy@cgm.pl: niedziela, 12 sierpnia, godz. 12:00.