Foto: @piotr_tarasewicz / @cgm.pl
Przez lata przestrzenie Polskiego Radia stały się ważną częścią życia Hani – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Odwiedziła je po raz pierwszy jako studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina i wróciła, aby zrealizować swoje pierwsze nagrania pod koniec 2018 r., tuż przed wydaniem debiutanckiego albumu „Esja”. To również zagrała i zarejestrowała materiał „Live from Studio 2”.
6 października 2023 r., w dniu premiery trzeciego solowego albumu „Ghosts”, Hania Rani zagrała specjalny koncert w wyjątkowym miejscu, w Studiu S1 – Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu.
Na scenie towarzyszył Hani, jej stały współpracownik Ziemowit Klimek na kontrabasie i moogu, a także ośmioosobowy zespół smyczkowy z Karoliną Gutowską, Janem Pietkiewiczem i Martą Piórkowska na skrzypcach, Pawłem Czarny i Tomaszem Rosińskim na altówkach, Dobrawą Czocher, Marianną Sikorską i Mateuszem Błaszczakiem na wiolonczelach.
SPRAWDŹ TAKŻE: Julia Wieniawa ma dość. „Chce mi się płakać i krzyczeć”
Wspaniale zmiksowana przez Grega Freemana w Berlinie muzyka nabiera nowego wymiaru, gdy eteryczny wokal Hani, piękna gra i ekscytujące kompozycje zostają w pełni ożywione przez rozległe partie smyczków.
Cały koncert z warszawskiego studia uzupełnia wyjątkowa interpretacja utworu „Nostalgia (z albumu „Ghosts”) zarejestrowana podczas występu artystki w londyńskiej sali Roundhouse.
Dla Hani Rani słowo „Nostalgia” jest pełne znaczeń i interpretacji. Nostalgia to wspomnienia. Uczucie nostalgii i tęsknoty, zarówno piękne, pocieszające, jak i niszczące, to chęć zapamiętania i utrwalenia chwil, których nie możemy zatrzymać na zawsze. Niesie w sobie nie tylko pojemność samego słowa, ale także szczególny dźwięk, obraz i zapach, których wszyscy doświadczamy indywidualnie, ale także zbiorowo. Jest to klucz do kulturowego zrozumienia i relacji z pamięcią, ale także coś niezwykle osobistego i intymnego. Jak ktoś kiedyś powiedział, „używamy wspomnień, aby ustalić naszą tożsamość w czasie”, co wydało mi się odkrywcze. My – fizyczne stworzenia – musimy zmagać się z czymś tak nieuchwytnym jak czas. Czyż nie jest to irytujące? Przytłaczające? Piękne?
Nostalgia to pierwszy album, który łączy zarówno muzykę Hani ze zdjęciami jej autorstwa. To wydawnictwo wyznacza nowy rozdział w mojej karierze artystycznej, ponieważ postanowiłem zamanifestować go nie tylko poprzez muzykę, ale także poprzez moje fotografie i teksty, co jest wynikiem mojej wieloletniej fascynacji przestrzenią Polskiego Radia w Warszawie, która od wielu lat służy jako bezpieczna przystań dla moich nagrań, a także motywacją do podjęcia dialogu z moją własną wschodnioeuropejską tożsamością.